Reklama

Kultura

Podkarpacie Czyta. W czwartek z Elżbietą Cherezińską w Księgarni Nova

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 26.10.2022
68464_nova
Share
Udostępnij
W czwartek, 27 października o godz. 18.00 w Księgarni Nova w Rzeszowie spotkanie online z Elżbietą Cherezińską, autorką bestsellerowych powieści historycznych. Rozmowę z pisarką poprowadzi Beata Krawiec, a wydarzenie będzie transmitowane na żywo na stronie Księgarnie Nova na Facebooku.
 
50-letnia Elżbieta Cherezińska, pisarka i teatrolożka specjalizująca się w powieści historycznej urodziła się w Pile. Jest absolwentką Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W 2009 roku otrzymała stypendium im. Jerzego Koeniga. Swoją karierę literacką rozpoczęła w 2005 roku książką „Z jednej strony, z drugiej strony” – biografią byłego ambasadora Izraela w Polsce Szewacha Weissa, który również miał swój udział w tworzeniu książki. 
 
W 2013 roku jej powieść „Korona śniegu i krwi” znalazła się w finale Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia. Rok później „Niewidzialna korona” została uznana za „Najgorętszą książkę lata” w plebiscycie TVP Kultura, zaś Magazyn Literacki Książki uznał „Legion” za książkę roku 2013. W 2018 roku otrzymała Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii Literatura.
 
Autorka serii „Północna droga”, której akcja rozgrywa się na przełomie X i XI wieku w Norwegii. Mimo że początkowo miała być to pojedyncza książka, ostatecznie powstała 4-tomowa seria, która opowiada o ludziach z odległej przeszłości – wojowniczych wikingach w czasach, gdy do Skandynawii zaczęło wdzierać się chrześcijaństwo. Każda z części cyklu opowiadana jest z perspektywy innego bohatera.
 
Seria „Odrodzone królestwo” rozgrywa się na przestrzeni ponad sześćdziesięciu lat na przełomie XIII i XIV wieku, od rozbicia dzielnicowego do zjednoczonego królestwa. W ramach tego cyklu opublikowano pięć tomów.
 
Cykl Harda Królowa to 2-tomowa seria o życiu Świętosławy, córki Mieszka I i Dobrawy. Jej losy łączą dzieje Polski, Skandynawii oraz Anglii. 
 
Oprócz biografii „Z jednej strony, z drugiej strony”, w dorobku pisarki jest też „Gra w kości” – opowieść o relacjach Bolesława Chrobrego z cesarzem Ottonem III w czasach zjazdu gnieźnieńskiego. 
 
Organizatorem projektu "Podkarpacie czyta! Spotkania z historią i literaturą faktu" jest Księgarnie Nova. Cykl wydarzeń został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy