Reklama

Kultura

Radek Rak, laureat Nagrody Literackiej Nike w Rzeszowie

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 04.05.2022
63073_rak
Share
Udostępnij
Radek Rak, pisarz i lekarz weterynarii, który za powieść, „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” otrzymał Nagrodę Literacką Nike, spotka się z czytelnikami w sobotę, 7 maja o godz. 16.00 w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie. Wstęp wolny.
 
Radek Rak urodził się w 1987 roku w Dębicy. Jest lekarzem weterynarii i pisarzem fantastyki. W 2006 roku ukończył Liceum Ogólnokształcące w Dębicy, następnie studiował weterynarię na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Aktualnie mieszka i pracuje jako lekarz weterynarii w Krakowie.
 
Rak swoje pierwsze opowiadania publikował pod pseudonimem „Ajwenhoł”. Zostały później wydane między innymi w takich magazynach, jak „Nowa fantastyka”, „Lampa”, czy „Fantastyka – wydanie specjalne”. Jego debiut książkowy miał miejsce w 2014 roku. Powieść „Kocham cię, Lilith” została opublikowana dzięki wydawnictwu Prószyński i S-ka. Wkrótce potem pojawiło się „Puste niebo” oraz „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”.
 
Jego powieść „Puste niebo” w 2017 roku otrzymała Złote Wyróżnienie w plebiscycie o Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego. W 2020 roku Radek Rak został laureatem prestiżowej Nagrody Literackiej Nike, otrzymał też między innymi Nagrodę „Nowej Fantastyki” w kategorii Polska Książka Roku. W tym samym roku otrzymał też nagrodę „Śląkfy” jako Twórca Roku. Niebawem ukaże się jego kolejna powieść „Agla”.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy