Reklama

Kultura

Są powody do dumy! “Polska. Dziedzictwo i nowoczesność”

Aneta Gieroń
Dodano: 22.03.2022
kolaz 900x600
Share
Udostępnij
W ostatnich 25 latach Wydawnictwo BOSZ z Olszanicy na Podkarpaciu wydało kilkanaście albumów o Polsce, ale najnowsza publikacja w dwóch wersjach językowych „Polska. Dziedzictwo i nowoczesność”/„Poland. Heritage and modernisty”, jak żaden album wcześniej ilustruje rewolucyjne zmiany, jakie dokonały się w Polsce po 1989 roku.  Na 360 stronach zawarto 357 ilustracji dokumentujących piękne krajobrazy, zabytki, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc wpisanych na światową listę dziedzictwa UNESCO, ale co najważniejsze, album zdominowały fotografie nowoczesnej architektury i nowo powstałych obiektów, które tak bardzo odmieniły polski krajobraz w ostatnich latach. I  nie przez przypadek na okładce znalazły się wnętrza Filharmonii Szczecińskiej z 2014 roku, nagradzanej na wielu konkursach architektonicznych w Polsce i na świecie.
 
Autorem projektu graficznego jest Michał Piekarski. Wstęp napisał prof. Michał Kleiber, były prezes Polskiej Akademii Nauk, od 2020 przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO. Kawaler Orderu Orła Białego.
 
Prof. Kleiber we wstępie też napisał: „Pozytywny wizerunek jest we współczesnym świecie cennym kapitałem każdego państwa. Promocja kraju poprzez ukazywanie jego osiągnięć w zakresie kultury, nauki, innowacyjnej gospodarki, atrakcyjnych usług, oryginalnej architektury czy piękna przyrody ma dla tworzenia owego pozytywnego obrazu kolosalne znaczenie, wzmacniając międzyludzkie relacje obywateli, wspomagając realizację aspiracji politycznych państwa oraz przyczyniając się do sukcesów gospodarczych, napływu kapitału zagranicznego i rozwoju turystyki.
 
Tak rozumiana, niezwykle ważna dla teraźniejszości i przyszłości Polski prezentacja bogactwa i wartości naszego kraju jest intencją twórców albumu. Jego celem jest ukazanie piękna i niezwykłości Polski, kraju o bogatej tradycji i imponującej kulturze współczesnej, państwa nowoczesnego i kreatywnego, ojczyzny obywateli mających wreszcie dzisiaj – po latach trudnej i często dramatycznej historii – prawo do realnych marzeń o stabilnym i pełnym sukcesów dalszym rozwoju społeczno-gospodarczym”.
 
I nie mam wątpliwości, że właśnie prof. Kleiber, który jest synonimem rozwoju, postępu i edukacji najpełniej oddaje przesłanie naszego albumu – dodaje Bogdan Szymanik, dyrektor i współwłaściciel Wydawnictwa BOSZ. – W ostatnich trzech dekadach Polska dokonała skoku cywilizacyjnego, a nasz ostatni album najpełniej to dokumentuje. Po raz pierwszy nie zdjęcia przyrody i zabytków, ale nowoczesnej architektury zdominowały publikację.
 
Opowieść o Polsce podzielona została na 5 części: Centrum, Wschód, Północ, Południe i Zachód. Wiele zdjęć pochodzi także z Podkarpacia.
 
– Cieszy mnie, bo wśród najpiękniejszych budynków, jakie powstały w ostatnich latach w naszym kraju wiele jest instytucji kulturalnych – teatrów, filharmonii, muzeów. Wiele jest też centrów kongresowych i budownictwa mieszkalnego, zbiorowego oraz indywidulanego – wylicza Szymanik. – Większość z nich zbudowano po 2004 roku, czyli po wejściu Polski do Unii Europejskiej, a ich realizacja możliwa była dzięki unijnym dotacjom, co tylko potwierdza, jak bardzo korzystamy z naszej obecności we wspólnocie europejskiej. 
 
 
Fot. Wydawnictwo BOSZ
 
Dzięki temu dziś na Podkarpaciu zachwycamy się nie tylko pięknem Muzeum-Zamku w Łańcucie, czy renesansowo-manierystycznym zespołem zamkowo-parkowo w Krasiczynie, ale cieszy nas również Most im. Tadeusza Mazowieckiego w Rzeszowie,  G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowe Województwa Podkarpackiego w Jasionce, czy Muzeum Polaków Ratujących Żydów Podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.
 
– Ogromna w tym zasługa samorządowców. Same zaś samorządy uważam za największe osiągnięcie III RP – twierdzi Bogdan Szymanik. – I jeśli zależy nam na przyszłości Polski, tylko edukacja i rozwój są gwarantem postępu. Nasze „jutro” zamyka się w książkach i edukacji.
 
Cytatem z poematu „Promethidion. Rzecz w dwóch dialogach z epilogiem” Cypriana Kamila Norwida kończy się też album – „Bo piękno na to jest, by zachwycało”.
 
„Polska. Dziedzictwo i nowoczesność”, Wydawnictwo BOSZ, Olszanica 2021
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy