Reklama

Kultura

Grażyna Bochenek o Fredzie. Film “Oklahoma” też będzie

Aneta Gieroń
Dodano: 17.11.2021
57760_fred
Share
Udostępnij
Za tydzień, 24 listopada Podkarpacka Komisja Filmowa i Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie zapraszają na wieczór z Fredem Zinnemannem w roli głównej! O godz. 18:00 w sali widowiskowej WDK odbędzie się spotkanie z Grażyną Bochenek, autorką książki „Fredek, Rzeszów, Hollywood. Opowieści o Fredzie Zinnemannie”. Rozmowę poprowadzi Katarzyna Wajda, filmoznawca. Na zakończenie wieczoru projekcja „Oklahomy” z 1955 roku, która jest świetnym połączeniem dwóch gatunków: musicalu i westernu.
 
Szykuje się znakomita okazja, by prześledzić  twórczość słynnego reżysera oraz poznać rzeszowskie wątki jego biografii. Może uda się ustalić, w którym rzeszowskim kinie mógł przesiadywać młody Fredek? Bo, że w kinie w Rzeszowie nie ma najmniejszych wątpliwości – informacje zachowały się w korespondencji jego rodziców. Jak na jego późniejszą karierę wpłynęły lata spędzone w rodzinnym Rzeszowie? Dlaczego Fred nigdy o Rzeszowie nie mówił?
 
O tym wszystkim opowie Grażyna Bochenek,  autorka znakomitej książki „Fredek, Rzeszów, Hollywood. Opowieści o Fredzie Zinnemannie”. Dzięki niej powstał ogromny zbiór wiedzy i żywy proces badawczy w poszukiwaniu korzeni artysty oraz jego rodziny. Publikacja Grażyny Bochenek to także dyskusja o historii Rzeszowa, jego mieszkańcach, o tym, co mogło sprawić, że przez długie lata miasto nie utożsamiało się z wybitnym hollywoodzkim reżyserem. W 2018 roku autorka była koordynatorką wydarzenia „W samo południe. Fred Zinnemann wraca do Rzeszowa”. Od tego momentu rzeszowianie mijają swojego wybitnego rodaka codziennie dzięki muralowi przy ulicy Lisa Kuli 13. – w ten sposób Fred Zinnemann symbolicznie powrócił do Rzeszowa.
 
Samą historię Freda udało się poznać bliżej dzięki olbrzymiemu zbiorowi listów, w większości po polsku, jakie przez prawie 10 lat Fred otrzymywał od swoich rodziców, Anny i Oskara Zinnemannów. Tim Zinnemann, jedyny syn reżysera, znalazł je w archiwum ojca już po jego śmierci i przekazał do Biblioteki i Archiwum Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej w Beverly Hills.  Wspomniane listy przesądziły o powstaniu  książki o Fredzie Zinnemannie. 
 
Na ponad 500 stronach Grażyna Bochenek snuje opowieść o żydowskiej rodzinie, która zamieszkiwała w kamienicy Rynek 5 w Rzeszowie, dziś Rynek 3, dzięki której dokładnie poznajemy miejsce i czas narodzin Freda Zinnemanna. Książka to też piękna opowieść o przedwojennym Rzeszowie, gdzie polsko-żydowska codzienność się przenikały, a wielokulturowość i różnojęzyczny gwar na ulicach były czymś tak oczywistym. Grażynie udało się też przywrócić życiorysy wielu bezimiennym mieszkańcom tego miasta, którzy przez kilka wieków byli jego ważną częścią składową, zanim II wojna światowa wymazała Żydów z naszej wspólnej historii. 

Książka, jest próbą zrozumienia meandrów myślenia Zinnemanna, zwłaszcza, że jak przyznaje sama autorka, pytanie o to, dlaczego Zinnemann nie chciał pamiętać i przyznawać się do Rzeszowa, może łączyć się z pytaniem zupełnie innym. Przecież Fred Zinnemann był przedstawicielem społeczności żydowskiej – a co my o tej społeczności i o naszej wspólnej historii wiemy?! Czy sami przed sobą przyznajemy się do żydowskich tradycji Rzeszowa?! Odpowiedzi mogą być bolesne – bardzo często nie pamiętamy o żydowskiej przeszłości miasta, a nierzadko nie chcemy o niej pamiętać.

Omijamy temat Żydów, którzy przez wieki z nami żyli, tworzyli historię tego miejsca i byli naszymi sąsiadami. Ta historia skończyła się wraz z wybuchem II wojny światowej i po Holocauście bardzo rzadko chcemy wracać do wspólnej przeszłości. I być może nasza niepamięć jest wytłumaczeniem dla zachowania Freda Zinnemanna. Możemy mieć do niego pretensje, że nie chciał się przyznawać do Rzeszowa, albo że chciał zapomnieć o tym miejscu, ale myśmy też zapomnieli o Żydach!

Zakończeniem wieczoru z Fredem Zinnemannem będzie projekcja jego filmu – „Oklahoma” z 1955 roku, który jest świetnym połączeniem dwóch gatunków: musicalu i westernu. Opowiada historię z przełomu XIX i XX wieku, o kowboju i jego burzliwym romansie. W tle amerykańska farma, dziki zachód, znane piosenki i fantastyczna muzyka nagrodzona Oscarem.

Na wydarzenie obowiązują bezpłatne wejściówki do odebrania w portierni Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Wejściówki dostępne będą od 15 listopada. Podczas wydarzenia obowiązywać będą zasady reżimu sanitarnego.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy