Reklama

Kultura

Pierwsza w Polsce książka napisana QRkodami

Artykuł Partnera
Dodano: 12.07.2013
5611_ksiazka-qr
Share
Udostępnij
„Archetyptura czasu” to najnowsza publikacja prof. Andrzeja Głowackiego z WSIiZ. Jest to pierwsza w Polsce książka napisana przy użyciu graficznego języka QR-kodów. Zeskanowany kod daje tekst, który czytelnik personalizuje i może zapisać ręcznie na stronach swej książki.

„Archetyptura czasu” jest zbiorem abstrakcyjnych rysunków pochodzących z różnych kultur i wierzeń, jak i QR-kodów, które zawierają ukryte treści tekstowe. Technika QR-kodów pozwala na kodowanie znaków w taki sposób, aby mogły być błyskawicznie odczytane i rozszyfrowane przez czytniki: komputer z kamerką, tablet lub smartfon z odpowiednią aplikacją.
 
W „Archetypturze czasu” tekst strony został potraktowany jako wzór geometryczny. Poprzez skanowanie kodów publikacja wymaga zaangażowania odbiorcy, jak również pozwala na swobodną interpretację treści i jej personalizację. W ten sposób każda książka staje się indywidualną wizją czytelnika.
 
Publikacja powstawała przez 4 lata. Jest to „zapis dni – fragmentów czasu w drodze, przeplatanie wszystkich wątków rzeczywistości”. Książka inspirowana jest obrazem „Czarny Kwadrat na białym tle” Kazimierza Malewicza, twórcy sztuki bezprzedmiotowej.
 
– Czarny czworobok stał się wyrazem odrzucenia świata przedmiotów, ogłoszeniem suprematyzmu czyli sztuki bezprzedmiotowej. Podobnie zapis w postaci kodu QR staje się w „Archetypturze czasu” wyrazem odrzucenia tradycyjnego tekstu i linearnej literatury – wyjaśnia prof. Andrzej Głowacki, dyrektor Instytutu Komunikacji Wizualnej i Sztuki Cyfrowej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, redaktor naczelny międzynarodowego magazynu Cyberempathy.
 
Naukowiec dodaje, że tworząc książkę opartą na czystej formie geometrycznej, na strukturze czarnych kwadratów, wykorzystując QR-kody, przeniósł tekst do cyberprzestrzeni. Tak, jak suprematyzm założył oderwanie sztuki od rzeczywistości, zakładał oderwanie tekstu od książki.

Zabawa z czytelnikiem

– W książce znajdujemy język archetypiczny – język znaków i symboli, bogactwo rysunków pochodzących z różnych kultur i wierzeń. Oto zakodowane przesłanie przodków jako pomost łączący zakodowane bajki czy raczej antybajki mojego autorstwa z archetypicznym praźródłem. Zeskanowany kod daje tekst. Zakładam, że czytelnik dokona personalizacji tekstu i zapisze go ręcznie na stronach swej książki, czyniąc indywidualną wersję dzieła. Zapraszam do zabawy i przesyłania spersonalizowanych tekstów za pośrednictwem portalu Facebook: prof. Andrzej Głowacki – zachęca twórca.
 
Książka to również hołd złożony Piet Mondrianowi, twórcy neoplastycyzmu i znanego z obrazu „Kompozycja w czerwieni, błękicie i żółcieni”. Metafora zwycięstwa nad słońcem w tym przypadku staje się zwycięstwem nad tekstem. Twórca nazywa to sztuką słów bez słów.
 
Archetyptura czyli antybajki prof. Andrzeja Głowackiego to medytacja z pogranicza literatury pięknej, popularnonaukowej oraz sztuk plastycznych. Poprzednia książka z tego cyklu to „Archetyptura słowa”.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy