Reklama

Kraków

Przed nami gala Nagrody Teatralnej im. Stanisława Wyspiańskiego

Źródło: krakow.pl
Dodano: 11.12.2023
Zdjęcie: Jeremi Astaszow
Zdjęcie: Jeremi Astaszow
Share
Udostępnij

W niedzielę, 17 grudnia w Teatrze im. Juliusza Słowackiego odbędzie się uroczysta gala wręczenia Nagrody Teatralnej im. Stanisława Wyspiańskiego ustanowionej przez Radę Miasta Krakowa. W tym roku wyróżnienia odbiorą twórcy spektaklu „1989”, Michał Nowicki za „Twin Peaks: do drzwi czerwonych zapukam”, Juliusz Chrząstowski za rolę w „Salome”, twórcy „Calineczki” oraz „Arcadii”. Wydarzenie będzie połączone z prezentacją nowej kurtyny przygotowanej z okazji jubileuszu 130-lecia Teatru Słowackiego.

− Kapituła nagrody nie ma łatwego zadania. Kraków zajmuje ważne miejsce na polskiej scenie teatralnej, działa tu wiele teatrów i grup teatralnych – instytucjonalnych i nieinstytucjonalnych, które każdego roku przygotowują kilkadziesiąt teatralnych projektów. Bacznie przyglądamy się kierunkom działań i rozwoju krakowskiego teatru, wskazujemy te, które naszym zdaniem szczególnie zasługują na wyróżnienie, najbardziej poruszają i – co niejednokrotnie udowodnili laureaci konkursu – mają też szansę na zapisanie się w historii teatru – mówi prof. Jacek Popiel, przewodniczący kapituły konkursowej.

Wyróżnienie przyznaje prezydent Krakowa na wniosek kapituły, która proponuje laureatów spośród najciekawszych dokonań teatralnych minionego roku. W tej edycji nagrody wyróżnione zostały przedsięwzięcia, które po raz pierwszy zostały zaprezentowane publiczności w 2022 roku.

− Wybór laureatów Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego nie jest łatwy. Wymaga głębokiej refleksji, analizy i dyskusji wśród członków kapituły. Pamiętajmy, że tylko miejskie teatry, których organizatorem jest miasto Kraków na 14 scenach wystawiły w 2022 roku 33 premierowe spektakle, zagrały łącznie 2752 przedstawienia, które obejrzało 546,2 tys. widzów. A to tylko część krakowskiej sceny teatralnej, na której ważne miejsce zajmują także teatry nieinstytucjonalne, zwykle wspierane przez miasto – podkreśla Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Wśród laureatów tegorocznej edycji nagrody znaleźli się: zespół twórców i aktorów spektaklu „1989” w reżyserii Katarzyny Szyngiery (Teatr im. J. Słowackiego), Michał Nowicki za „Twin Peaks: do drzwi czerwonych zapukam” (Teatr Barakah), Juliusz Chrząstowski za rolę w „Salome” w reżyserii Kuby Kowalskiego (Narodowy Stary Teatr im. H. Modrzejewskiej), twórcy i obsada spektaklu „Calineczka” w reż. Jakuba Roszkowskiego (Teatr Ludowy) oraz twórcy i obsada „Arcadii” w reżyserii Jerzego Zonia (Teatr KTO). Z dodatkowymi informacjami o laureatach można się zapoznać na STRONIE.

Łączna pula środków przeznaczonych przez miasto na wypłatę nagród laureatom to 85 000 zł. Nagrody laureatom wręczą prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Artur Buszek.

− Przyznawana od 12 lat, ustanowiona uchwałą Rady Miasta Krakowa, Nagroda Teatralna im. Stanisława Wyspiańskiego to forma wyróżnienia najbardziej wartościowych i zarazem najciekawszych osiągnięć krakowskich scen teatralnych. Warto zwrócić uwagę, jak różnorodne formy teatralnej ekspresji i języków scenicznych prezentują tegoroczni laureaci. Zwycięskie spektakle różnią się od siebie diametralnie. Mamy zarówno nawiązanie do klasycznych form teatru i dramatu, mamy nowatorski musical, czy teatr wędrujący – wręcz uliczny. Po raz pierwszy nagrodziliśmy oszałamiający barwami, kostiumami i wymową spektakl dla dzieci. Jego nowoczesna scenografia, koncept i formuła muzyczna działa nie tylko na widza dziecięcego, ale także na dorosłych. Warto też zauważyć, jak niełatwe i różnorodne tematy podejmują twórczynie i twórcy nagrodzonych spektakli, począwszy od problemu odmienności, poprzez oryginalną rapowaną nową opowieść o narodzinach ruchu Solidarności i przełomie 1989 r. W tej galerii zwycięzców mamy także kreatywną paraboliczną opowieść o życiu i jego fazach, „Arkadia” to podjęcie uniwersalnego tematu Everymana. Wybór, jakiego dokonaliśmy, pokazuje wszystkie odcienie i barwność sceny krakowskiej. Gratuluję wszystkim laureatom i laureatkom. I mam nadzieję, że Nagroda Wyspiańskiego przyznana w nadzwyczajnych okolicznościach wielkiego jubileuszu Teatru Słowackiego będzie źródłem satysfakcji i motywacji dla wszystkich członków zespołów teatralnych – mówi Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.

Wręczenie nagrody połączone z jubileuszową prezentacją Kurtyny Kobiet

Tegoroczna gala Nagrody Teatralnej im. Stanisława Wyspiańskiego odbędzie się 17 grudnia w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Wybór miejsca nie jest oczywiście przypadkowy. To przygotowany przez tę instytucję spektakl − musical „1989” zdobył nagrodę główną. Dodatkowo gala będzie połączona z ceremonią odsłonięcia nowej kurtyny, ufundowanej z okazji jubileuszu 130-lecia teatru przez Miasto Kraków i Województwo Małopolskie.

Przygotowywana według projektu krakowskiej artystki Małgorzaty Markiewicz ręcznie tkana Kurtyna Kobiet jest formą uhonorowana wybitnych krakowianek, które swoim talentem, mądrością i determinacją zapisały się na kartach historii naszego miasta. Znajdą się na niej nazwiska 130 krakowianek, które ze względu na działalność w różnych sferach życia społecznego, patriotycznego i artystycznego zasługują na naszą pamięć. Inicjatywa wpisuje się też we współczesny dialog na temat historycznej roli kobiet. Miasto dofinansowało wykonanie kurtyny kwotą w wysokości 150 000 zł.

– Powstaje dzieło wyjątkowe, o niezaprzeczalnych walorach artystycznych, które będzie stanowić idealny jubileuszowy prezent zarówno dla wszystkich krakowianek – tych, które współtworzyły historię i tych, które dzisiaj nadają kierunki rozwoju naszemu miastu, jak też dla krakowian i gości. To jednocześnie trwała pamiątka po jubileuszu – szczególny sposób uczczenia tego momentu w historii Teatru i Krakowa – mówi Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Organizatorzy jubileuszu liczą, że nowa kurtyna pozostanie w pamięci przyszłych pokoleń, podobnie jak data pierwszej publicznej prezentacji w Krakowie słynnej Kurtyny Siemiradzkiego, która miała miejsce 18 kwietnia 1894 roku. Dodajmy, że Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie to jedna z najsłynniejszych i najbardziej zasłużonych scen w Polsce. Istnieje od 1893 roku. Na frontonie budynku widnieje znaczący napis: „Kraków narodowej sztuce”.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy