Reklama

Kraków

Przed nami 43. edycja „Shanties”

krakow.pl / SŁ
Dodano: 10.02.2024
Fot. materiały prasowe
/ krakow.pl
Fot. materiały prasowe / krakow.pl
Share
Udostępnij

„Tańcz nam morze” – pod takim hasłem przewodnim w dniach 22–25 lutego odbędzie się 43. edycja Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Shanties”.

Nieprzerwanie od 43 lat festiwal sprowadza do Krakowa z najdalszych zakątków Polski wielotysięczną publiczność, połączoną żeglarską i szantową pasją. Na tegoroczną edycję zaplanowano wiele muzycznych atrakcji. Festiwal rozpocznie się koncertem w Radiu Kraków, wspomnieniem twórczości Lucjusza Kowalczyka z legendarnej grupy „Spinakery”.

Kameralny koncert w radiowej przestrzeni gościć będzie solistów i wprowadzi w klimat morskiej poezji śpiewanej i krainy łagodności. Od piątku, 23 lutego w kinie Kijów czekają na publiczność koncerty jubileuszowe zespołów Banana Boat i Atlantyda.

W tym roku w trakcie koncertu „Mor(ż)e Góry” w sobotnie popołudnie, 24 lutego pojawią się klimaty znane z górskich szlaków za sprawą zespołów kojarzonych z piosenką turystyczną. Sobotni nocny koncert cieszyć publiczność będzie twórczość Ryszarda Muzaja. Aksamitny głos, instynkt muzyczny, własny styl gry na gitarze, członek „Starych Dzwonów” (od początku istnienia zespołu), specyficzne poczucie humoru – to wszystko w sobotnim koncercie, w kinie Kijów, o godz. 22.00.

Obowiązkowym punktem programu w festiwalową sobotę o godz. 14.00 są „Szanty w plenerze” na Rynku Głównym, czyli wspólne śpiewanie pieśni morskich z Męskim Chórem Szantowym „Zawisza Czarny” i wykonawcami z zagranicy: Armstrong’s Patent i The Exmouth Shanty Men. Szantowy happening doskonale wpisał się w scenariusz festiwalu, z roku na rok bez względu na kapryśność zimowej aury, gromadzi coraz większą liczbę uczestników.

Jak zwykle na afiszu obowiązkowo znajdą się popularne 2 koncerty dla dzieci, w piątkowe i sobotnie przedpołudnie o godz. 11.00 prowadzone odpowiednio przez zespół Klang i Zejman i Garkumpel. Termin festiwalu to końcówka ferii zimowych w Małopolsce, więc koncerty dla dzieci są doskonałą propozycją na rodzinne spędzanie czasu. Warto dodać, że w tym roku organizator wydał z myślą o najmłodszych uczestnikach żeglarski śpiewnik „Szanteczki” z piosenkami znanymi ze wspomnianych koncertów!

Niedzielne przedpołudnie nieodmiennie należy do szanty klasycznej z udziałem jedynego w Polsce ponad 30 osobowego Męskiego Chóru Szantowego „Zawisza Czarny” pod batutą Jacka Jakubowskiego. To chór żeglarzy, a rejs na żaglowcu Kapitan Borchardt, w trakcie którego chór koncertował w odwiedzanych miejscowościach Szkocji, spotkał się z aplauzem lokalnej publiczności.

Festiwalowi tradycyjnie towarzyszy kiermasz żeglarski, wystawy fotografii/malarstwa marynistycznego, wiele wydarzeń dodatkowych wzbogacających koncerty, a wśród nich niezmiennie popularne nocne szantowo – folkowe jam session od czwartku do niedzieli w tawernie żeglarskiej Stary Port.

W festiwalu udział potwierdzili najlepsi wykonawcy sceny szantowej, ulubieńcy publiczności oraz goście z zagranicy: Armstrong Patent (Holandia), The Exmouth Shanty Men (Wielka Brytania) – ponad 30 solistów i zespołów.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy