Kraków

Kraków: Miszalski (39,4 proc.) i Gibała (28,4 proc.) w drugiej turze wyborów

Rafał Grzyb / PAP
Dodano: 07.04.2024
Fot. PAP/Art Service
Kraków, 07.04.2024. Wybory samorządowe 2024. Kandydat na prezydenta miasta Aleksander Miszalski po głosowaniu w VIII LO w Krakowie, 7 bm. Trwa głosowanie w wyborach samorządowych. Do jego zakończenia obowiązuje cisza wyborcza. (jm) PAP/Art Service
Fot. PAP/Art Service Kraków, 07.04.2024. Wybory samorządowe 2024. Kandydat na prezydenta miasta Aleksander Miszalski po głosowaniu w VIII LO w Krakowie, 7 bm. Trwa głosowanie w wyborach samorządowych. Do jego zakończenia obowiązuje cisza wyborcza. (jm) PAP/Art Service
Share
Udostępnij

Poseł PO Aleksander Miszalski (KKW Koalicja Obywatelska) uzyskał najlepszy wynik w pierwszej turze wyborów na prezydenta Krakowa, zdobywając 39,4 proc. głosów. Drugi jest Łukasz Gibała (KWW Łukasza Gibały – Kraków Dla Mieszkańców) z 28,4 proc. głosów – wynika z sondażu Ipsos przeprowadzonego dla Polsatu, TVN i TVP.

Z sondażu exit poll wynika, że Miszalski i Gibała za dwa tygodnie spotkają się w drugiej turze wyborów na prezydenta stolicy Małopolski. Według tego badania kolejne miejsca zajęli: poseł PiS Łukasz Kmita (KW PiS) – 14,7 proc. głosów, wiceprezydent Andrzej Kulig (KWW Andrzeja Kuliga Kraków “Ku Przyszłości”) – 8,3 proc., poseł Konfederacji Konrad Berkowicz (KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy) – 5,6 proc., poseł Polski 2050 Rafał Komarewicz (KWW Rafała Komarewicza Kraków Trzecia Droga) – 2,5 proc. oraz aktywista miejski Adam Hareńczyk (KWW Zjednoczeni dla Krakowa) 1,1 proc.

Według sondażu frekwencja w Krakowie wyniosła 50,1 proc.

O urząd prezydenta Krakowa w pierwszej turze ubiegało się siedmiu kandydatów, choć na kartach do głosowania widniało dziewięć nazwisk. Stało się tak, dlatego, że w ostatnich dniach kampanii dwie osoby zrezygnowały z kandydowania, a swoje poparcie przekazały innym kandydatom.

Najpierw rezygnację ogłosił wiceprezydent Krakowa Jerzy Muzyk, równocześnie rekomendując innego wiceprezydenta Krakowa Andrzeja Kuliga. Następnie swoją kandydaturę wycofał kandydat niezależny Stanisław Mazur, aby poprzeć posła PO Aleksandra Miszalskiego, z którym buduje sojusz, by nie zwyciężył kandydat PiS lub – ich zdaniem – populista Łukasz Gibała.

Jesienią 2023 r. prezydent Jacek Majchrowski, urzędujący od niemal 22 lat, ogłosił, że nie będzie ubiegał się o reelekcję. Decyzję tłumaczył m.in. swoim wiekiem. Ma 77 lat. Równocześnie Majchrowski rekomendował swojego I zastępcę ds. polityki społecznej i komunalnej Andrzeja Kuliga.

W ostatnich dwóch wyborach w 2014 i 2018 Majchrowski wygrywał w drugich turach z kandydatami PiS: Markiem Lasotą (58,77 proc. do 41,23 proc. głosów) i Małgorzatą Wassermann (61,94 proc. do 38,06 proc. głosów).

Wyniki exit poll wyborów samorządowych zostały przygotowane przez pracownię Ipsos na podstawie badania, które przeprowadzono w dniu głosowania przed 970 lokalami wyborczymi w Polsce. Po zakończeniu ciszy wyborczej na antenach Polsatu, TVN i TVP zaprezentowano prognozy dla sejmików wojewódzkich oraz sześciu miast: Gdańska, Katowic, Krakowa, Rzeszowa, Warszawy, Wrocławia.

Share
Udostępnij

Nasi partnerzy