Kraków

Rękopisy orientalne z kolekcji Czartoryskich w Muzeum Narodowym

mnk.pl / SŁ
Dodano: 09.10.2023
Fot. Muzeum Narodowe w Krakowie
Fot. Muzeum Narodowe w Krakowie
Share
Udostępnij

Około 30 rękopisów i miniatur prezentowanych na wystawie “Rękopisy orientalne z kolekcji Czartoryskich” zachwyca swoim pięknem. Kaligrafia, ornamentyka, bogactwo barw oraz elegancja urzekają odwiedzających Muzeum Książąt Czartoryskich – filii Muzeum Narodowego w Krakowie.

Te rzadko eksponowane dzieła reprezentują nowożytną kulturę islamu, zawierając w sobie kodeksy pisane w języku arabskim, tureckim i perskim. Jednak to zwłaszcza iluminowane dzieło historyczne Šāhnāme, czyli Księga królów, pisma mistyczne, albumy kaligrafii i miniatury zwane murakk’a, a także iluminowane zbiory poezji, głównie Hafeza (szczególnie cenne to kilka XVI-wiecznych egzemplarzy Divanu), wyróżniają się jako najważniejsze atrakcje tej wystawy.

Te niezwykłe rękopisy nie należą do powszechnie znanych ksiąg, takich jak Koran czy Baśnie tysiąca i jednej nocy. Zamiast tego stanowią ilustrację wyrafinowanej kultury artystycznej islamu, która osiągnęła apogeum swojego kunsztu w malarstwie perskim okresu Safawidów (1501–1723).

Historie tych dzieł w kolekcji Czartoryskich są zróżnicowane. Niektóre z nich mają swoje korzenie w najstarszym zasobie Biblioteki Puławskiej, podczas gdy inne zostały nabyte w drugiej połowie XIX wieku.

Wystawa, zorganizowana z okazji dwusetnej rocznicy śmierci, jest hołdem dla pamięci księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego (1734–1823). Jego pasja oraz zainteresowania językami i literaturą Wschodu uczyniły go naturalnym mecenasem rozwijającej się w jego czasach orientalistyki jako dziedziny naukowej.

Muzeum Książąt Czartoryskich w 1950 roku zostało włączone do struktur Muzeum Narodowego w Krakowie i jest najstarszą placówką tego typu na ziemiach polskich. 

Share
Udostępnij

Nasi partnerzy