Sceną Centrum Sztuki Mościce zawładnie aż 10 Tenorów! W Jubileuszowym Koncercie Andrzejkowym soliści z Polski i Ukrainy połączą głosy, kultury i temperamenty w jedno wyjątkowe widowisko, które jest niezwykłą fuzją opery i operetki, musicalu i szlagierów pop. Pierwsza część koncertu zabierze publiczność w świat klasycznych pieśni, arii, a także przebojów okresu międzywojennego. W drugiej części koncertu zabrzmią zaś hity muzyki rozrywkowej, takie jak „La Bamba”, „Delilah” czy „Feilicita”.
Kiedy? Sobota 30 listopada, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie centrum
Filharmonia Krakowska na ostatnie dni listopada przygotowała dla melomanów trzy wydarzenia koncertowe:
w ramach projektu Muzyczne Mosty razem z zespołem wokalnym orkiestry Capella Cracoviensis pod dyrekcją Juana Sancho wystąpi wiolonczelistka Maria Leszczyńska, laureatka m.in. II nagrody na XII Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego (2024).
Kiedy? Czwartek 28 listopada, godz. 19.00.
podczas najbliższych koncertów symfonicznych orkiestrę filharmonii poprowadzi włoski dyrygent Marco Angius, a gościem specjalnym będzie utalentowany francuski pianista Jonathan Fournel, laureat m.in. jednego z najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych świata – Międzynarodowego Konkursu Królowej Elżbiety w Brukseli. Program koncertu wypełnią wykonania m.in. „Karnawału rzymskiego” Berlioza i „Bolera” Ravela.
gościem specjalnym koncertu z cyklu Gwiazdy z Sinfoniettą będzie Michał Nesterowicz – jeden z najbardziej utytułowanych polskich dyrygentów za granicą, m.in. zwycięzca Concurso Internacional de Dirección de la Orquesta de Cadaqués w Hiszpanii. Razem z orkiestrą Sinfonietta Cracovia wystąpi także Alim Beisembayev – pochodzący z Kazachstanu, a dziś związany z Londynem pianista. Zdobył pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Leeds we wrześniu 2021 roku.
Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach zaprasza na koncert w ramach XVIII Gorlickiej Jesieni Muzycznej. Przed publicznością wystąpi Kwartet Camerata – jeden z najwybitniejszych polskich zespołów kameralnych w historii, który w tym roku świętuje 40-lecie działalności artystycznej. Artyści zaprezentują utwory Brahmsa i Ravela.
Kiedy? Niedziela 1 grudnia, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie muzeum
Muzyka będzie w ten weekend rozbrzmiewać także w oddziale Muzeum Ziemi Tarnowskiej – Zamku w Dębnie. W ramach „Zimowych spotkań przy miodzie” odbędzie się koncert w wykonaniu sopranistki Karoliny Augustyn oraz pianistki Oleny Pavlovej, wpisujący się w cykl: „Wysła Burzycka – Muzyka Kompozytorów Polskich”. Po koncercie muzeum zaprasza na spotkanie z pszczelarzem i zielarzem!
Kiedy? Niedziela 1 grudnia, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum
Opera Krakowska prezentuje klasykę baletu bez ograniczeń wiekowych. Od ponad pół wieku „Dziadek do orzechów”, z muzyką Piotra Czajkowskiego i choreografią Emila Wesołowskiego, zachwyca polską publiczność. W krakowskim przedstawieniu przez baśniowe światy prowadzi widza dodatkowo malarska, wykorzystująca współczesne techniki komponowania obrazów scenografia Marka Grabowskiego. Za ponad 200 fantazyjnych, bajecznie kolorowych kostiumów odpowiada pracownia krawiecka Marii Balcerek. Na scenie wystąpi – Balet Opery Krakowskiej.
Kiedy? Czwartek 29 listopada, godz. 18.30/sobota 30 listopada, godz. 11.00 i 17.00/Niedziela 1 grudnia, godz. 11.00 i 17.00. Więcej informacji na stronie opery
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie na koniec tygodnia proponuje trzy spektakle:
na dużej scenie bijąca rekordy popularności inscenizację ponadczasowej komedii Moliera „Chory z urojenia”. Reżyser Giovanni Pampiglione zamyka całość w niezwykle efektownej i rzadko dziś spotykanej formie komedii dell’arte. To spektakl, który bawi do łez, nie uciekając przy tym od chwil głębokiej refleksji. W tytułowej roli występuje Andrzej Grabowski, w obsadzie również m.in. Lidia Bogaczówna, Krzysztof Jędrysek i Anna Tomaszewska.
Kiedy? Czwartek 28 listopada, godz. 19.00/Piątek 29 listopada, godz. 12.00 i 19.00/Sobota 30 listopada, godz. 16.00 i 19.00.
na scenie – Dom Machin „Pani Bovary. Możliwa historia” w reż. Małgorzaty Jakubowskiej. Sztuka odpowiada na pytanie, kim dzisiaj byłaby tytułowa bohaterka słynnej XIX-wiecznej powieści. Emma Bovary to młoda osoba chcąca zachować swoje życie, a jednocześnie to życie opuścić, matka rozdarta między żałowaniem macierzyństwa, a miłością do córki, która jest przeszkodą na drodze do – być może – szczęścia. W tytułową rolę wciela się Alina Szczegielniak. Obok niej w spektaklu występują Marta Waldera, Mateusz Bieryt i Jerzy Światłoń.
na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki sztuka „Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć”, według tekstu Jarosława Murawskiego i w reż. Marcina Libera, nawiązująca do losów tytułowej postaci – trybuna ludowego i twórcy „Samoobrony”. W obsadzie występują: Magdalena Osińska, Marta Waldera, Wojciech Dolatowski (gościnnie), Rafał Dziwisz, Marcin Kalisz, Daniel Malchar, Dominik Stroka i Adam Wietrzyński.
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie inauguruje wyjątkową wystawę, która opowie historię wykradnięcia Niemcom podczas II wojny światowej tajemnicy rakiety V2 i przemycenia jej fragmentów na zachód podczas bohaterskiej akcji lotniczej pod kryptonimem Most III. Na ekspozycji będzie można obejrzeć szczątki rakiet V2, zdjęcia oraz plansze edukacyjne. Wystawa odbędzie się w ramach cyklu „Muzea domowe. Ożywianie tożsamości w społecznościach lokalnych Małopolski”. Eksponaty pochodzą z Muzeum Operacji Most III w Zabawie utworzonego przez ks. Zbigniewa Szostaka Kustosza Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie.
Kiedy? Wernisaż – piątek 29 listopada, godz. 11.00. Więcej informacji na stronie muzeum
Centrum Sztuki Mościce organizuje Fajfy na Mościcach. To wieczorki taneczne dla wszystkich, którzy mają ochotę spotkać się i potańczyć w wybornym towarzystwie. Każde spotkanie taneczne to szansa na interesującą rozmowę, poznanie kogoś, chwilę relaksu.
Kiedy? Sobota 30 listopada, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie centrum
Muzeum Archeologiczne w Krakowie zachęca do spędzenia sobotniego popołudnia w świecie tradycyjnych wróżb ludowych i andrzejkowych przepowiedni. Nowohucki oddział muzeum w Branicachorganizuje u siebie coroczne „Andrzejki w branickim dworze”. To niepowtarzalna okazja, aby spędzić magiczny wieczór w historycznym zespole dworsko-parkowym. Podczas wydarzenia każdy będzie miał możliwość własnoręcznego wykonania wieńców adwentowych, co stanowi doskonałą okazję do przygotowania się na nadchodzący okres świąteczny.
Kiedy? Sobota 30 listopada, godz. 14.00. Więcej informacji na stronie muzeum
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie zaprasza na kolejną projekcję z cyklu „Przywrócone arcydzieła w MOS-ie”. Tym razem publiczność obejrzy zapomniany film „Szklany dom”, zrealizowany dla Telewizji Polskiej w 1988 roku i będący jedynym reżyserskim dokonaniem scenarzystki Małgorzaty Kopernik. Tuż po projekcji Łukasz Maciejewski porozmawia z odtwórczynią głównej roli – Dorotą Pomykałą.
Kiedy? Niedziela 1 grudnia, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie teatru
Cricoteka w Krakowie z okazji otwarcia w instytucji pracowni konserwatorskiej zaprasza na cykl bezpłatnych warsztatów dla dorosłych. Zajęcia pod hasłem „Rzeczy nienowe” wprowadzą uczestników w tajniki konserwacji różnych materiałów:
drewna – uczestnicy poznają metody usuwania politury, różnych rodzajów lakierów czy farb olejnych. Skupią się na znanych metodach usuwania starych powłok metodami mechanicznymi, jak również chemicznym.
Kiedy? Sobota 30 listopada, godz. 12.00.
fotografii – uczestnicy zapoznają się z różnymi typami fotografii, nauczą określać ich stan zachowania oraz potrzeby związane z właściwym zabezpieczeniem i konserwacją zbiorów.
Kiedy? Sobota 30 listopada, godz. 16.00.
tkanin – uczestnicy wezmą udział w inspirowanych akcjami Tadeusza Kantora warsztatami naprawczo-konserwacyjnymi przyniesionych ubrań.
Kiedy? Niedziela 1 grudnia, godz. 16.00.
papieru – uczestnicy samodzielne przygotują foldery i koperty ochronne oraz nauczą się montować obiekty w passe-partout.
Cricoteka w Krakowie zaprasza również wszystkie dzieci do udziału w kreatywnych warsztatach skierowanych do dwóch grup wiekowych: 2-3 lata (Kalejdoskop Sztuki) i 4-8 lat (Machina Sztuki). W listopadzie tematyka zajęć jest związana z przestrzenią. Co nas otacza? Jak wygląda przestrzeń wokół nas? Uczestnicy zanurzą się w świat architektury i twórczego projektowania. Będą mieli okazję eksplorować różnorodne materiały i rozwijać swoje wyobrażenie o przestrzeni. Przyjrzą się różnorodności form, kolorów i struktur, które kształtują otoczenie.
Kiedy? Kalejdoskop sztuki – sobota 30 listopada, godz. 10.30/Machina sztuki – sobota 30 listopada, godz. 12.00. Więcej informacji na stronie Cricoteki
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zachęca do udziału w „Lekcji słuchania”. Uczestnicy będą odkrywać różnorodne, interesujące brzmienia, rozwiązywać zagadki dźwiękowe oraz wspólnie muzykować. Motywem przewodnim zajęć będzie natura i jej muzyka. Podczas spotkania powstawał będzie niepowtarzalny obraz, który wyświetlony zostanie na ekranie za pomocą epidiaskopu.
Kiedy? Sobota 30 listopada, godz. 11.00. Więcej informacji na stronie SOKOŁA
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na warsztaty D.I.Y. Działaj! Las w słoiku. Las w słoiku to mały ekosystem zamknięty w szklanym naczyniu. Kompozycja, która składa się z różnych gatunków roślin i ozdób. Idealny na czas kiedy za oknem jest szaro i zimno. Jest również doskonałą, zieloną dekoracją, która nie wymaga takiej pielęgnacji jak nasze domowe rośliny. Warsztaty skierowane są do osób w wieku powyżej 18 lat, którzy są zainteresowani rozwinięciem swoich kreatywnych zdolności i przemienieniem ich w projekty użyteczne w codziennym życiu.
Kiedy? Piątek 29 listopada, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie biblioteki
Na warsztaty dotyczące ornamentów podhalańskich zaprasza Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem. Podczas zajęć w willi Opolanka, filii muzeum, główną rolę odegra światło. Uczestnicy zapoznają się z ornamentami podhalańskimi, a następnie inspirując się nimi, ozdobią lampiony, które umilą długie jesienne i zimowe wieczory.
Kiedy? Piątek 29 listopada, godz. 16.30. Więcej informacji na stronie muzeum
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Ściśle niezbędne ciasteczka
Niezbędne ciasteczka powinny być zawsze włączone, abyśmy mogli zapisać twoje preferencje dotyczące ustawień ciasteczek.
Jeśli wyłączysz to ciasteczko, nie będziemy mogli zapisać twoich preferencji. Oznacza to, że za każdym razem, gdy odwiedzasz tę stronę, musisz ponownie włączyć lub wyłączyć ciasteczka.