Koncerty oratoryjne, podczas których Orkiestrę i Chór Filharmonii poprowadzi Paul McCreesh, uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych dyrygentów. Na scenie wystąpią soliści: Claire Rutter – sopran, Polly Leech – mezzosopran, Attilio Glaser – tenor i William Thomas – bas. Publiczność usłyszy wykonanie wyjątkowego dzieła – mszy żałobnej “Requiem” autorstwa Giuseppe Verdiego.
Kiedy? Piątek 7 marca, godz. 19.30/Sobota 8 marca, godz. 18.00. Przed sobotnim koncertem Paul McCreesh będzie specjalnym gościem Dyskusyjnego Klubu Muzycznego.
koncert Orkiestry Capella Cracoviensis pod batutą Jana Tomasza Adamusa, z udziałem zespołów chóralnych: Krakowskiego Chóru Powszechnego, Krakowskiego Chóru Lekarskiego i Cantores Sancti Nicolai. W programie utwory Franza Schuberta.
Kiedy? Czwartek 6 marca, godz. 19.00.
koncert inaugurujący trasę koncertową Orkiestry Sinfonietta Cracovia i skrzypaczki Alevy Baevy, podczas którego zabrzmią m.in. kompozycje Ignacego Jana Paderewskiego i Edwarda Elgara.
Filharmonia Krakowska w ten weekend zaprosi melomanów także na specjalny koncert poza swoją siedzibą – Muzyczne Misterium Pasyjne w przestrzeni Kościoła św. Klemensa Papieża i Męczennika w Wieliczce. Plankty polskie i dawne śpiewy pasyjne wykona Zespół Wokalny Filharmoników Krakowskich, z towarzyszeniem tria muzyki dawnej w składzie: Justyna Grabowska – wirginał, portatyw, Aleksandra Kauf-Tyrała – suka biłgorajska i Maria Klich – lira korbowa.
Kiedy? Niedziela 9 marca, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie filharmonii
foto: B. Barczyk/Teatr im. J. Słowackiego / Spektakl 1989
Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie przypomni widzom swoje trzy inscenizacje:
na Dużej Scenie musical „1989”, który jest efektem koprodukcji z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim. Przedstawienie w reżyserii Katarzyny Szyngiery ukazuje upadek komunizmu z nowej perspektywy. Formą nawiązuje do „Hamiltona” - rewolucyjnego broadway’owskiego musicalu Lin-Manuela Mirandy, proponując świeży język opowiadania o historii, atrakcyjny zarówno dla młodych, jak i starszych odbiorców. Za brzmienie odpowiada jeden z najlepszych polskich producentów rapowych – Andrzej Mikosz „Webber”. W obsadzie występują m.in. Karolina Kazoń, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Magdalena Osińska, Rafał Szumera, Mateusz Bieryt i Marcin Czarnik.
na Scenie Dom Machin „Szczeliny istnienia” – przedstawienie zainspirowane eseistyczną książką pod tym samym tytułem autorstwa filozofki i pisarki Jolanty Brach-Czainy. W obsadzie występują: Dorota Godzic, Martyna Krzysztofik, Natalia Strzelecka i Anna Tomaszewska. Reżyseruje Iwona Kempa.
Kiedy? Piątek 1 marca – sobota 2 marca, godz. 19.00/Niedziela 3 marca – godz. 18.00.
na Scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki adaptacja niezwykle popularnej powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza – „Znachor”. Jej ekranizacja stała się jedną z tych najważniejszych w historii polskiego kina. Twórcą nowej scenicznej wersji jest Jakub Roszkowski, a tytułową postać kreuje Maciej Jackowski. Ponadto w obsadzie m.in. Marta Konarska, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Anna Tomaszewska i Lidia Bogaczówna.
Teatr Witkacego w Zakopanem zaprezentuje dwa spektakle:
przedstawienie „Perfomans” w reż. Andrzeja Dziuka oparte na twórczości Dostojewskiego. To historia człowieka, który, choć żyje, myśli i zachowuje się, jakby był nienarodzony – martwy. Sam nie wierzy nie tylko w świat i „ocalenie” (zbawienie od grzechów), ale i nie wierzy własnym słowom. Czy rzeczywiście nic nas przed nami samymi ocalić nie zdoła? Może jednak – performance – sam akt tworzenia stać się może wybawieniem sui generis? Scenografię do spektaklu – oryginalne aranżacje malarskie stworzył profesor dr hab. krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych – Zbigniew Bajek.
„Panopticum” to widowisko oparte na tekstach Juliana Tuwima, w którym ożywa klimat podwórek, małych skwerków i przedwojennych kawiarni. Najwyższej jakości sztuka słowa, nastrojowa muzyka Jerzego Chruścińskiego w aranżacji zespołu Max Klezmer Band tworzą niezwykłą atmosferę zadumy, ale także gwarantują doskonałą zabawę. W obsadzie: Dorota Ficoń, Katarzyna Pietrzyk, Andrzej Bienias, Krzysztof Najbor i Krzysztof Wnuk.
Kiedy? Scena A. Bazakbala – sobota 8 marca, godz. 20.15.
Centrum Sztuki Mościce inauguruje trzecią edycję Festiwalu Fun & Fest. Jego program został ułożony, zarówno dla młodzieży, jak i starszych odbiorców, dla miłośników polskich komedii i osób, które cenią dobrą grę aktorską oraz doceniają błyskotliwe monologi. Jako pierwszą widzowie zobaczą adaptację bijącej rekordy popularności komedii ”Boeing Boeing” . Spektakl Teatru Capitol wyreżyserował Wojciech Adamczak, a w obsadzie występują: Dorota Chotecka, Dagmara Bryzek, Katarzyna Kołeczek, Barbara Garstka, Adrian Zaremba iMikołaj Krawczyk.
Kiedy? Czwartek 6 marca, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie centrum
Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach zaprasza do Kasztelu w Szymbarku na doroczną wystawę prac wykładowców i studentów kierunków artystyczno-projektowych katedry Edukacji Artystycznej i Sztuk Wizualnych, Wydziału Nauk Społecznych i Sztuki Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Ekspozycja Art/Design – przegląd 24/25 przygotowana jest jako wynik intensywnej i wieloletniej współpracy katedry z Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, obejmującej m.in. wystawy prac, projekty artystyczno-naukowe czy sympozja.
Kiedy? Wystawa czynna od 6 marca. Więcej informacji na stronie muzeum
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wernisaż wystawy fotografii krakowskiego artysty Jerzego Jędrysa „Beskidzkie kapliczki, figury i krzyże przydrożne”. Kapliczki sądeckie to małe dzieła sztuki, pełne ducha i tradycji, które od wieków wpisują się w krajobraz Sądecczyzny. Stanowią nie tylko miejsca modlitwy, ale także symbole wspólnoty i pamięci, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Ta wystawa to próba uchwycenia ich piękna i różnorodności – od prostych, drewnianych form po misternie zdobione konstrukcje kamienne. Każda kapliczka to świadek ludzkich losów, znak wiary i refleksji nad przemijaniem.
Kiedy? Wernisaż – czwartek 6 marca, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie biblioteki
Od 7 marca w Centrum Sztuki Mościce można oglądać wystawę „Pisarz w pejzażu”, poświęconą twórczości jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy – Stefana Żeromskiego, z okazji 100. rocznicy jego śmierci. Ekspozycja koncentruje się na obrazie przyrody w powieści „Syzyfowe prace”, ukazując, jak mistrzowskie opisy natury u Żeromskiego wykraczają poza rolę tła narracyjnego. Dla pisarza pejzaż nie jest jedynie dekoracją – stanowi integralny element opowieści, kształtujący losy bohaterów i oddziałujący na ich emocje.
Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem tuż przed Dniem Kobiet zaprasza na specjalne spotkanie towarzyszące prezentowanej w gmachu głównym wystawie “Odważne”. Prezentuje ona dorobek artystek XX-lecia międzywojennego z Podhala i Paryża. Spotkanie pod hasłem Odważne wczoraj i dziś – kobiety w sztuce i społeczeństwie poświęcone będzie refleksji nad rolą kobiet w sztuce oraz ich miejscem w społeczeństwie na przestrzeni dziejów. Prelegentki: Małgorzata Czyńska i Sylwia Zientek spróbują odpowiedzieć na pytania dotyczące widoczności kobiet w świecie sztuki, zmian w postrzeganiu ich twórczości oraz ich samych.
Kiedy? Czwartek 6 marca, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum
Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie zaprasza na “Weekend Kobiet”, w trakcie którego odbędą się wyjątkowe zajęcia warsztatowe. W Laboratorium Smaku zaplanowano spotkanie z kuchnią przyszłości, w której reguły fizyki i chemii tworzą dania jak z innej planety. Z kolei Laboratorium Reakcji pozwoli zapoznać się z tajnikami zapachów używanych w kosmetykach i m.in. wykonać własną muffinkę do kąpieli.
Kiedy? Sobota 8 marca, godz. 10.00 i 12.30/Niedziela 9 marca, godz. 11.00 i 15.00. Więcej informacji na stronie centrum
Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na trzecie ze spotkań interdyscyplinarnych towarzyszących wystawie czasowej „Śpij spokojnie, dobrze śnij” pod hasłem „Sen mara”, organizowanych we współpracy ze Specjalistyczną Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną „Krakowski Ośrodek Terapii”. Najbliższe spotkanie dotyczy twórczego korzystania ze snów w psychoterapii psychoanalitycznej i w życiu. Dowiedzieć się będzie można o utracie i traumie, ale także o leczącej mocy snów i twórczości oraz czy można coś schować w snach i jak to potem znaleźć.
Kiedy? Niedziela 9 marca, godz. 16.00. Więcej informacji na stronie muzeum
Opera Krakowska zaprasza na „Spotkanie z Artystą”, organizowane przez Krakowskie Stowarzyszenie Miłośników Opery ARIA. Program spotkań ma w zamyśle przybliżenie sylwetek artystów związanych ze sztuką operową – dyrygentów, śpiewaków, reżyserów operowych i innych realizatorów spektakli muzycznych. Tym razem gościem spotkania będzie śpiewaczka operowa Ewa Płonka.
Kiedy? Niedziela 9 marca, godz. 16.00. Więcej informacji na stronie opery
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie zaprasza na kolejny “Myślnik“, którego tematem przewodnim będą Odyseusze płynnej nowoczesności. Piotr Augustyniak wraz ze swoimi gośćmi: Krzysztofem Bielawskim i Witem Szostakiem zastanowi się nad aktualnością figury Odyseusza-Ulissesa, tak w jej źródłowej formie homeryckiej, jak i we współczesnych literackich przetworzeniach z Joycem na czele. Na ile jego perypetie mogą tłumaczyć naszą sytuację i być żywą inspiracją dla budowania postawy – mimo wszystkich przeciwności – pozwalającej twórczo sprostać losowi i jego późnonowoczesnym mechanizmom.
Kiedy? Niedziela 9 marca, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie teatru
Centrum Sztuki Mościce zaprasza na zajęcia warsztatowe z cyklu „Coś nowego ze starego”. Uczestnicy tym razem na warsztat wezmą kolorowe serwetki, klej i farbę. Takim połączeniem będą mogli odświeżyć wygląd starego flakonu, drewnianej kasetki leżącej w kącie szuflady lub wypłowiałej doniczki. Zajęcia zostały dostosowane do różnych grup wiekowych i umiejętności manualnych (od wieku 12+).
Kiedy? Sobota 8 marca, godz. 10.00. Więcej informacji na stronie centrum
Filharmonia Krakowska przygotowała dla najmłodszych melomanów nową odsłonę cyklu “Bajki muzyką pisane”. Tym razem będzie to muzyczna adaptacja baśni “O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Jej bohaterami są mityczne krasnoludki, znane też w polskiej tradycji jako “bożęta” czy “skrzaty”, niegdyś uważane za duszki domowe, które sprzyjały cnotliwym i hojnym gospodarzom. Scenariusz przygotował Jerzy Łysiński, muzykę – Stanisław Rzepiela. Całość reżyseruje Rafał Sowa.
Kiedy? Sobota 8 marca, godz. 9.30 i 12.30. Więcej informacji na stronie filharmonii
Wszystkie dzieci zaprasza do siebie również Cricoteka w Krakowie. Z myślą o nich odbędą się kolejne zajęcia w ramach kreatywnych warsztatów skierowanych do dwóch grup wiekowych: 2-3 lata (Kalejdoskop Sztuki) i 4-8 lat (Machina Sztuki). W tym miesiącu uczestnicy zanurzą się w fascynujący świat barw! Będą odkrywać, jak kolory wpływają na emocje, jak się ze sobą łączą i co mogą nam opowiedzieć. Poprzez eksperymenty plastyczne, zabawy sensoryczne i kreatywne działania stworzą prawdziwą tęczę pomysłów.
Kiedy? Kalejdoskop sztuki – sobota 8 marca, godz. 10.30/Machina sztuki – sobota 8 marca, godz. 12.00. Więcej informacji na stronie Cricoteki
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie zaprasza wszystkich maturzystów na kolejne spotkanie pod hasłem „Język polski na dwa głosy”. To wydarzenie cykliczne, pomagające uczniom przygotować się do matury. Podczas 2,5-godzinnych spotkań na Scenie MOS omawiane są najważniejsze utwory dramatyczne i ich konteksty. Tym razem będzie mowa przede wszystkim o dramacie “Tango” oraz twórczości Sławomira Mrożka, czyli o jego opowiadaniach oraz rysunkach.
Kiedy? Sobota 8 marca, godz. 10.00. Więcej informacji na stronie teatru
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Ściśle niezbędne ciasteczka
Niezbędne ciasteczka powinny być zawsze włączone, abyśmy mogli zapisać twoje preferencje dotyczące ustawień ciasteczek.
Jeśli wyłączysz to ciasteczko, nie będziemy mogli zapisać twoich preferencji. Oznacza to, że za każdym razem, gdy odwiedzasz tę stronę, musisz ponownie włączyć lub wyłączyć ciasteczka.