Filharmonia Krakowska zaprasza do Centrum Sztuki Mościce na wyjątkowy koncert „W karnawałowym nastroju”. Będzie można usłyszeć najpiękniejsze polki i walce Johanna Straussa oraz innych mistrzów wiedeńskich sal balowych, które przeniosą nas w atmosferę karnawałowej zabawy. Razem z Orkiestrą Filharmonii pod batutą Radosława Dronia wystąpi skrzypek Jakub Staszel. Koncert zostanie dodatkowo wzbogacony o prezentację multimedialną wraz z prelekcją autorstwa Pawła Riessa, specjalny program zawierający informacje o wykonawcach oraz tekst wprowadzający słuchaczy w tajniki prezentowanej muzyki przygotowany przez Mateusza Ciupkę.
Kiedy? Piątek 21 lutego, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie centrum
Koncert zostanie zaprezentowany również dzień wcześniej w siedzibie filharmonii jako kolejna odsłona cyklu Musica Ars Amanda.
Kiedy? Czwartek 20 lutego, godz. 18.00.
W swojej siedzibie Filharmonia Krakowska zaprezentuje także dwa inne koncerty:
„Harmonię pokoleń”, czyli występ Orkiestry Symfonicznej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie pod batutą Tomasza Chmiela. Razem z orkiestrą na scenie wystąpią: pianista Krzysztof Książek i grający na waltorni Adam Kozłowski. W programie kompozycje Griega, Haydna i Liszta.
Kiedy? Sobota 22 lutego, godz. 18.00.
koncert w ramach projektu Muzyczne Mosty. Orkiestrę Sinfonietta Cracovia poprowadzi gość specjalny – Dirk Brossé. To światowej sławy dyrygent i wielokrotnie nagradzany kompozytor kieruje obecnie Filadelfijską Orkiestrą Kameralną i pełni rolę dyrektora muzycznego Film Fest Gent. Program koncertu wypełni niezwykła muzyka filmowa autorstwa m.in. Angelo Badalamentiego, Bernarda Hermana, Johna Williamsa i Jana A. P. Kaczmarka.
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach zaprasza na piątkowe koncerty Zimowej Akademii Muzyki. Wydarzenie stało się w ostatnich latach jednym z najważniejszych kursów mistrzowskich w Polsce, skierowanych do muzycznej młodzieży szkolnej. Grono wspaniałych pedagogów prowadzących, warunki i atmosfera lusławickiego centrum, a także spotkania i wspólnie spędzony czas z rówieśnikami z całej Polski – wszystko to wpływa nie tylko na wysoki poziom artystyczny koncertów, ale też jest gwarantem dobrze spędzonego czasu. Piątkowe koncerty finałowe są niepowtarzalną okazją, aby usłyszeć wielu utalentowanych młodych muzyków.
Kiedy? Piątek 21 lutego, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie centrum
Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach zaprasza do Kasztelu w Szymbarku na koncert Memento Mori Dance Club. To niezwykły projekt muzyczny plasujący się na pograniczu muzyki tradycyjnej, archeologii i „detektywistyki” muzycznej oraz wolnej twórczości. W czasie koncertu zabrzmi muzyka taneczna przechowana w ludowych śpiewach nabożnych dawnej Rzeczypospolitej.
Kiedy? Piątek 21 lutego, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie muzeum
fot. Teatr im. J. Słowackiego / Spektakl O dwóch doktorach i jednej pacjentce
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie zaprasza widzów na trzy inscenizacje:
na Dużej Scenie „Serce ze szkła. Musical zen”, koprodukcja teatru z warszawską STUDIO Teatrogalerią. To spektakl, w którym baśniowa rzeczywistość Andersena zderza się z konkretem realnych biografii artystów, ojca i córki – Jana Peszka oraz Marii Peszek, która wspólnie z Andrzejem Smolikiem odpowiada również za oprawę muzyczną całości. W obsadzie występują również m.in. Dorota Godzic, Agnieszka Judycka-Cappuccino, Martyna Krzysztofik i Daniel Malchar.
Kiedy? Piątek 21 lutego i sobota 22 lutego, godz. 19.00/Niedziela 23 lutego, godz. 16.00.
na Scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki „Botticelli”, czyli opowieść rozgrywająca się we Florencji za panowania rodu Medyceuszów – czasach rozkwitu malarstwa, ale także zarazy i buntów społecznych. Tytułowy Botticelli dostaje zlecenie namalowania portretu żony Wawrzyńca Medyceusza. Tak powstają słynne „Narodziny Wenus”, w czym niebagatelny udział ma uzdolniony młodziutki uczeń artysty – Leonardo da Vinci. Spektakl reżyseruje Paweł Świątek. W obsadzie: Mateusz Janicki, Karolina Kazoń, Marcin Sianko, Adam Wietrzyński, Rafał Dziwisz/Grzegorz Łukawski i Rafał Szumera.
Kiedy? Piątek 21 lutego i sobota 22 lutego, godz. 19.00.
na scenie – Dom Machin komedia „O dwóch doktorach i jednej pacjentce” napisana i wyreżyserowana przez Macieja Wojtyszko. Twórca sztuki głównymi bohaterami uczynił dwie autentyczne postaci z historii Krakowa: Józefa Dietla – emerytowanego lekarza i prezydenta Krakowa oraz Stanisława Kurkiewicza – pioniera polskiej seksuologii. W spektaklu spotykają się oni pod koniec XIX wieku, by razem zająć się leczeniem pewnej dojrzałej, eleganckiej pacjentki. W obsadzie występują: Hanna Bieluszko, Jerzy Światłoń oraz Karol Kubasiewicz.
Kiedy? Sobota 22 lutego i niedziela 23 lutego, godz. 19.00.
Teatr Witkacego w Zakopanem zaprezentuje widzom dwa przestawienia:
„Chimeryczny lokator” to adaptacja głośnej debiutanckiej powieści Rolanda Topora, którą w 1976 roku zekranizował Roman Polański. Bohaterem spektaklu w reż. Andrzeja Dziuka wprowadza się do mieszkania w kamienicy, którego poprzednia lokatorka imieniem Simone, popełniła samobójstwo. W nowym miejscu zamieszkania zaczynają dziać się dziwne rzeczy. W obsadzie spektaklu występują: Joanna Banasik, Dominik Piejko, Dorota Ficoń, Katarzyna Pietrzyk i Marek Wrona.
Kiedy? Czwartek 20 lutego, godz. 19.15.
pokazywany gościnnie spektakl „The Pragmatists” Trap Door Theatre z Chicago. Jest to pierwsza adaptacja dramatu Stanisława I. Witkiewicza w Stanach Zjednoczonych. „Pragmatyści” powstali jako pierwsza sztuka teatralna podlegająca sformułowanym przez autora zasadom Czystej Formy. Twórczość Witkacego inspirowała Tadeusza Kantora – kierowany przez niego Teatr Cricot 2 rozpoczął działalność „Mątwą” (1956), a w następnych latach sięgał po kolejne teksty tego artysty.
Opera Krakowska przypomina inscenizację dzieła, uznanego za archetyp gatunku operowego. „Carmen” Georgesa Bizeta to feeryczna i mroczna zarazem muzyka, której towarzyszy pełna emocji i namiętności historia miłosna. Krakowska publiczność obejrzy całość w adaptacji Laco Adamika, która miała swoją premierę w 2010 roku. Od tamtej pory cieszy się nieprzemijającym zainteresowaniem widzów. Tym razem w tytułową postać wciela się Monika Korybalska. W obsadzie także m.in. Tomasz Kuk, Iwona Socha, Adam Szerszeń i Paula Maciołek.
Kiedy? Piątek 21 lutego i sobota 22 lutego, godz. 18.30/niedziela 23 lutego, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie opery.
Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem przygotowało dwa wydarzenia poświęcone niezwykłym postaciom sztuki XX wieku:
„Estera Karp – niezwykła twórczość, niezwykłe życie” to spotkanie towarzyszące trwającej w gmachu głównym muzeum wystawie „Odważne. Artystki XX-lecia międzywojennego w Paryżu i Zakopanem”. O życiu i twórczości niezwykłej paryskiej malarki opowie hebraista i językoznawca Dariusz Dekiert.
Kiedy? Czwartek 20 lutego, godz. 17.00.
opowieść o dzieciństwie i młodości Stanisława Ignacego Witkiewicza, przez rodzinę nazywanego „Kaluniem”. Prowadząca spotkanie Zofia Radwańska opowie o wyjątkowym chrzcie z niezwykłymi chrzestnymi, pokaże chłopca ciekawego świata, o wielu pasjach. A wszystko we wnętrzu willi Oksza, do której przychodził, kiedy była jeszcze budowana, a obecnie znajduje się w niej sala poświęcona artyście.
Muzeum Ziemi Sądeckiej zaprasza do swojego Gmachu Głównego na spotkanie autorskie z Ewą Mańkowską poświęcone książce pt. „Hanna i Dorota”. Jest to niezwykle interesująca powieść o przyjaźni dwóch malarek, Hanny Rudzkiej-Cybisowej i Doroty Seydenman, związanych z malarską grupą kapistów, czyli kolorystów polskich. Spotkanie poprowadzi Justyna Stasiek-Harabin.
Kiedy? Piątek 21 lutego, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum
Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na drugie ze spotkań interdyscyplinarnych towarzyszących wystawie czasowej „Śpij spokojnie, dobrze śnij” pod hasłem „Sen mara”. Prelegenci – psychoterapeuci, psychologowie, lekarze psychiatrzy oraz kuratorki wystawy, opowiedzą, dlaczego śpimy i co się wtedy z nami dzieje, a także o tym, co się dzieje, kiedy nie możemy spać. Rozmowa dotyczyć będzie zaburzeń snu, w tym nie tylko o bezsenności, ale też nadmiernej senności oraz innych problemów. Wspólnie będzie można przyjrzeć się ich przyczynom, poznać sposoby leczenia oraz terapii. Zapytać o to, jak leki wpływają na nasze sny i czy można pomóc samemu sobie, gdy źle śpimy.
Kiedy? Niedziela 23 lutego, godz. 16.00. Więcej informacji na stronie muzeum
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie organizuje kolejne spotkanie z cyklu „Myślnik”, którego głównym motywem przewodnim tym razem będzie filozofia. Gośćmi Piotra Augustyniaka będą Katarzyna Kasia i Tadeusz Bartoś. Podczas rozmowy zostaną przywołane wielkie filozoficzne pytania, koncepcje i postaci, takie jak Sokrates, Platon, Schopenhauer, czy Nietzsche. Rozmówcy wspólnie dotkną magii filozoficznego myślenia, aby zobaczyć, jak może być ono dziś pomocne. Filozoficzny stand-up zaprezentuje Grzegorz Łukawski, a muzyczną improwizację – Marek Pospieszalski.
Kiedy? Niedziela 23 lutego, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie teatru
Filharmonia Krakowska z myślą o młodych i najmłodszych melomanach przygotowała wyjątkowe muzyczne spotkania:
nowy odcinek cyklu „Jedwabnym Szlakiem” mającego na celu przybliżenie słuchaczom muzyki, tańca, instrumentów oraz tradycyjnych strojów krajów leżących na historycznym Jedwabnym Szlaku. Motywem przewodnim najbliższego koncertu będzie mistyczny Kaukaz. Słuchacze zapoznają się z oryginalnymi instrumentami z regionu Kaukazu, m.in.: dudukiem, zurną, tar, dhol, shvi czy kamanczą. Nie zabraknie charakterystycznych, tradycyjnych melodii z Armenii, Azerbejdżanu i Gruzji, a także tradycyjnych tańców kaukaskich.
Kiedy? Piątek 21 lutego, godz.10.00 i 12.00.
„Kamishibai-ka”. Tytułowa kamishibai to tradycyjna japońska forma opowiadania historii za pomocą ilustrowanych kart umieszczonych w małej drewnianej skrzynce, przypominającej scenę. Opowiadacz, zmieniając karty, snuje opowieść, dodając głos i dźwięki, które ożywiają fabułę. Kamishibai pełni funkcję narzędzia edukacyjnego, pomagając dzieciom rozwijać wyobraźnię, umiejętność słuchania oraz miłość do literatury i sztuki. Najbliższe spotkanie odbędzie się pod hasłem „Klarnet i kocia muzyka” i będzie poświęcone wyrażaniu emocji.
W Operze Krakowskiej powraca cykl spotkań muzyczno-edukacyjnych skierowany do dzieci w wieku 4-6 lat pod hasłem „Duszek w Operze”. Każde zajęcia to zanurzenie się w fascynującym świecie muzyki w przystępnej dla młodego widza formie warsztatów. Wesołe, magiczne i zaczarowane spotkania nawiązują do lubianych przez dzieci przygód Profesora Wiolinka i Ducha Angusa. Podczas poszczególnych warsztatów mogą zobaczyć kostiumy i scenografię, poznać instrumenty, spróbować swoich sił w grze na instrumentach oraz wspólnym śpiewaniu, a także odkrywać, jak działa technologia sceny, światła i zapadnie. Tym razem znakiem przewodnim z alfabetu muzyki będzie litera „D” jak dyrygent.
Kiedy? Niedziela 23 lutego, godz. 11.00 i 12.30. Więcej informacji na stronie opery
Wszystkie dzieci zaprasza do siebie Cricoteka w Krakowie. Z myślą o nich odbędą się kolejne zajęcia w ramach kreatywnych warsztatów skierowanych do dwóch grup wiekowych: 2-3 lata (Kalejdoskop Sztuki) i 4-8 lat (Machina Sztuki). W lutym ich uczestnicy wyruszają w twórczą podróż, szukając zimowych inspiracji w śniegu, lodzie i mroźnym krajobrazie. Każde spotkanie jest okazją do eksperymentowania z różnymi technikami plastycznymi, śledzenia zimowych tropów i odkrywania, co kryje się pod warstwą śniegu. Na dzieci czekają artystyczne przygody i mnóstwo twórczej zabawy!
Kiedy? Kalejdoskop sztuki – sobota 22 lutego, godz. 10.30/Machina sztuki – sobota 22 lutego, godz. 12.00. Więcej informacji na stronie Cricoteki
Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zaprasza osoby w każdym wieku do swojego gmachu głównego na warsztaty „Tatrzański kolaż – sztuka z przesłaniem”. Zajęcia są swoistym zaproszeniem do eksploracji kultury i przyrody Podhala. Osoby uczestniczące w nich będą pracować z materiałami nawiązującymi do motywów tatrzańskich, takich jak tradycyjne wzory góralskie, fotografie krajobrazów czy fragmenty tekstów literackich. Celem będzie stworzenie kolaży oddających unikalny charakter regionu.
Kiedy? Sobota 22 lutego, godz. 11.00. Więcej informacji na stronie muzeum
Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na kolejne rodzinne warsztaty z cyklu „Etno? Logicznie!”. Ich uczestnicy przyjrzą się tkanym rękawicom oraz dzianym czapkom chroniącym w czasie lutej zimy. Zobaczą, jak działają krosna. Przekonają się, czy prowadząca plecie koszałki-opałki. Będą przeplatać wątki i sprawdzać, jak łączą się różne materiały. Wreszcie wykonają własne okrągłe plecionki na ramkach o kształcie zainspirowanym łapaczem snów z trwającej w muzeum wystawy „Śpij spokojnie, dobrze śnij”.
Kiedy? Sobota 22 lutego, godz. 11.00 i 15.00. Więcej informacji na stronie muzeum
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Ściśle niezbędne ciasteczka
Niezbędne ciasteczka powinny być zawsze włączone, abyśmy mogli zapisać twoje preferencje dotyczące ustawień ciasteczek.
Jeśli wyłączysz to ciasteczko, nie będziemy mogli zapisać twoich preferencji. Oznacza to, że za każdym razem, gdy odwiedzasz tę stronę, musisz ponownie włączyć lub wyłączyć ciasteczka.