Filharmonia Krakowska będzie ponownie gościć swojego dyrygenta honorowego – maestro Antoniego Wita, który 7 lutego świętował jubileusz swoich 81. urodzin. Kilka dni później, w walentynkowy piątek i sobotę, maestro poprowadzi Orkiestrę i Chór Filharmonii Krakowskiej w wyjątkowym, zaproponowanym przez siebie programie. Podczas koncertów zabrzmią: „Nänie op. 82” i „Schicksalslied op. 54” Johannesa Brahmsa oraz monumentalna „Symfonia alpejska op. 64” Richarda Straussa. To ostatnie dzieło w Filharmonii Krakowskiej było prezentowane zaledwie dwukrotnie – w 2006 roku pod batutą Marka Pijarowskiego i w roku 2015 pod dyrekcja Charlesa Olivieri-Munroe’a. Interpretacja Maestra Wita z pewnością zapisze się w pamięci melomanów śledzących drogę twórczą mistrza, który jest związany z filharmonią od koncertu dyplomantów w 1967 roku.
Kiedy? Piątek 14 lutego, godz. 19.30/Sobota15 lutego, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie filharmonii
Centrum Sztuki Mościce z okazji Walentynek przygotowało niezwykłe wydarzenie koncertowe. Wieczór pod hasłem „ABBA i inni symfonicznie” to ponad 50 artystów na scenie i repertuar, który porywa do zabawy, śpiewu i tańca. Publiczność czeka ponad dwie godziny energetycznej zabawy, podczas której zabrzmią największe hity disco i pop, znane z repertuaru takich zespołów jak ABBA, Boney M., Bee Gees, czy Earth Wind & Fire. Nie zabraknie również romantycznych ballad.
Kiedy? Piątek 14 lutego, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie centrum
Walentynkowa atmosfera będzie towarzyszyć także specjalnej gali „Serca Kultury”, podczas której zostaną uhonorowane osoby oraz instytucje wspierające Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie. Podczas wydarzenia organizowanego w Muzeum Pożarnictwa w Alwerni wystąpią: Duo Performance Monika Biederman-Pers i Piotr Karzełek, Karol Drozd i Jakub Oczkowski, Tancerze Rio oraz Balet i Orkiestra pod kierownictwem Mateusza Dudka.
Kiedy? Niedziela 16 lutego, godz. 14.00. Więcej informacji na stronie muzeum
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach zaprasza na piątkowe koncerty Zimowej Akademii Muzyki. Wydarzenie stało się w ostatnich latach jednym z najważniejszych kursów mistrzowskich w Polsce, skierowanych do muzycznej młodzieży szkolnej. Grono wspaniałych pedagogów prowadzących, warunki i atmosfera lusławickiego centrum, a także spotkania i wspólnie spędzony czas z rówieśnikami z całej Polski – wszystko to wpływa nie tylko na wysoki poziom artystyczny koncertów, ale też jest gwarantem dobrze spędzonego czasu. Piątkowe koncerty finałowe są niepowtarzalną okazją, aby usłyszeć wielu utalentowanych młodych muzyków.
Kiedy? Piątek 14 lutego, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie centrum
fot. B. Barczyk / Teatr im. J. Słowackiego / Ulisses
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie zaprezentuje widzom trzy inscenizacje:
na Dużej Scenie premiera „Ulissesa” wg głośnej powieści Jamesa Joyce’a. To historia o tym, jak pewnego dnia spotykają się, krzyżują, aż w końcu rozchodzą drogi głównych protagonistów — Leopolda i Molly oraz Stephena, czyli przeżywającego kryzys małżeństwa w średnim wieku oraz zagubionego studenta, poety, syna przyjaciół. Przedstawienie wykracza jednak poza matrycę dramatu rodzinnego. Spektakl wyreżyserował Michał Borczuch, a w obsadzie występują m.in. Dominika Bednarczyk, Martyna Krzysztofik, Karol Kubasiewicz i Krzysztof Zarzecki.
Kiedy? Premiera – piątek 14 lutego, godz. 19.00. Kolejne spektakle: sobota 15 lutego, godz. 19.00/niedziela 16 lutego, godz. 17.00.
na Scenie Dom – Machin „Agamemnon”, uwspółcześniona wersja opowieści o tytułowej antycznej postaci. Bohater sztuki to nie tylko władca, dowódca, ale też mąż i ojciec robiący zakupy, który nie jest w stanie znieść kłamstw, płytkości i małości otaczającej go rzeczywistości. W postać na scenie wciela się Marcin Kalisz. Sztukę autorstwa Rodrigo Garcii reżyseruje Szymon Kaczmarek.
na Scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki (MOS) „Znachor” – adaptacja niezwykle popularnej powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, której ekranizacja stała się jedną z tych najważniejszych w historii polskiego kina. Twórcą nowej scenicznej wersji jest Jakub Roszkowski, a tytułową postać kreuje Maciej Jackowski. Ponadto w obsadzie m.in. Marta Konarska, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Anna Tomaszewska i Lidia Bogaczówna.
Kiedy? Od czwartku 13 lutego do soboty 15 lutego, godz. 19.00/niedziela 16 lutego, godz. 17.00.
Teatr Witkacego w Zakopanem również zaprezentuje widzom trzy spektakle:
„O!peretka” to nowa odsłona słynnej adaptacji dramatu Witolda Gombrowicza w reż. Andrzeja Dziuka. Historia XX wieku jest przedstawiona w sztuce jako swoista rewia mód, a szaleństwo stroju (kultury) obrazuje schorzenia niszczącej ludzką wolność (podmiotowość) dyktatury ideologii. W obsadzie m.in. Dorota Ficoń, Krzysztof Łakomik, Marek Wrona, Andrzej Bienias i Agnieszka Michalik.
Kiedy? Czwartek 13 lutego, godz. 19.15.
„Traktat o łuskaniu fasoli”, który powstał w ramach działającej przy teatrze Sceny Propozycji Aktorskich. Przedstawienie na motywach prozy Wiesława Myśliwskiego przygotowała aktorka teatru – Emilia Nagórka. Obok niej w obsadzie wystąpią Krzysztof Łakomik, Piotr Łakomik, Agnieszka Michalik, Andrzej Bienias, Krzysztof Wnuk i Kamil Joński.
Kiedy? Piątek 14 lutego, godz. 19.15.
„Labirynt Schulza” to spektakl w reż. Grzegorza Brala, oparty na “Sklepach Cynamonowych” oraz rysunkach Brunona Schulza. Akcja przedstawienia wyłania się z pamięci bohatera. Malarskie opisy przeplatają się z jaskrawymi wspomnieniami twórcy oraz tęsknotą za światem dzieciństwa, za Genius Loci, w obrębie którego rozgrywa się „genialna epoka” ojca rozwibrowanej wyobraźni. W obsadzie występują m.in. Dorota Ficoń, Adrianna Jerzmanowska, Agnieszka Michalik, Andrzej Bienias, Kamil Joński, Krzysztof Najbor i Dominik Piejko.
Opera Krakowska w ten weekend zaproponuje dwie inscenizacje:
widowisko baletowe „Igraszki miłosne Carmen”. To spektakl bazujący na tańcu współczesnym z elementami tańca klasycznego. Całość została podzielona na dwie części: motywem przewodnim pierwszej jest muzyka Manuela de Falli El Amor Brujo, część druga to suita skomponowana na kanwie popularnej opery “Carmen” G. Bizeta przez Rodiona Shchedrina. Za reżyserię i choreografię odpowiada Jacek Tyski. W obsadzie występują m.in. Malika Tokkozhina, Agnieszka Chlebowska, Anastasiya Krasouskaya, Bożena Kowalska, Maciej Pluskowski i Yauheni Yatskevich.
„Carmina Burana”. Dzieło Carla Orffa przez jednych nazywane kantatami scenicznymi, innych oratorium, bazuje na świeckich pieśniach średniowiecznych, odnalezionych w 1803 r. w bawarskim opactwie Benediktbeuren. Orff wybrał z tego obszernego zbioru 24 pieśni i ułożył je w rodzaj libretta, którego mottem jest apoteoza życia i afirmacja świata. Adaptacja przygotowana przez Operę Krakowską wzbogaca ten przekaz o porywającą baletową choreografię autorstwa Emila Wesołowskiego.
Cricoteka w Krakowie prezentuje spektakl „The Pragmatists” Trap Door Theatre z Chicago, będący pierwszą adaptacja dramatu Stanisława I. Witkiewicza w Stanach Zjednoczonych. „Pragmatyści” powstali jako pierwsza sztuka teatralna podlegająca sformułowanym przez autora zasadom Czystej Formy. Twórczość Witkacego inspirowała Tadeusza Kantora – kierowany przez niego Teatr Cricot 2 rozpoczął działalność „Mątwą” (1956), a w następnych latach sięgał po kolejne teksty tego artysty.
Kiedy? Sobota 15 lutego/niedziela 16 lutego, godz. 18.30. Więcej informacji na stronie Cricoteki
14 lutego br. w całej Polsce po raz pierwszy będzie obchodzony Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Z tej okazji specjalne wydarzenia przygotowały również instytucje kultury województwa małopolskiego:
– Muzeum Armii Krajowej w Krakowie organizuje blok wydarzeń związanych z krakowskimi obchodami tego dnia. Rozpocznie go wręczenie honorowych i pamiątkowych odznak „Śladami Armii Krajowej w Małopolsce” oraz odznaczeń „Lwowski Krzyż Kresowy”. Kolejny punkt programu obchodów to premiera książki „Kresowi żołnierze Armii Krajowej. Historia – polityka – pamięć” – pierwszej od dłuższego czasu monografii wschodnich okręgów Armii Krajowej. Po prezentacji książki wystąpi Orkiestra Wojskowa w Krakowie z repertuarem melodii wojskowych. Program zamknie koncert artystów Filharmonii Krakowskiej, którzy zaprezentują kresowe pieśni partyzanckie.
Kiedy? Piątek 14 lutego, godz. 14.00. Więcej informacji na stronie muzeum
– Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprosi na Przełęcz Przysłop w Paśmie Radziejowej Beskidu Sądeckiego, gdzie odbędzie się zlot upamiętniający poległych partyzantów Armii Krajowej. W programie m.in. inscenizacja historyczna.
Kiedy? Piątek 14 lutego, od godz. 8.30. Więcej informacji na stronie centrum
– Muzeum Ziemi Tarnowskiej zaprosi do swojego oddziału – Regionalnego Centrum Edukacji o Pamięci, na ceremoniał patriotyczno-religijny oraz bezpłatne zwiedzanie ekspozycji na temat II wojny światowej.
Kiedy? Piątek 14 lutego, godz. 12.00. Więcej informacji na stronie muzeum
Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej wspólnie z Orawskim Oddziałem Związku Podhalan w Jabłonce zapraszają do Czarnej karczmy w zubrzyckim skansenie na skubarki, czyli tradycyjne darcie pierza. Uczestnicy spotykają się, by przy akompaniamencie muzyki orawskiej wspólnie poskubać, powspominać, jak to dawniej bywało, ale i z przymrużeniem oka skomentować sprawy bieżące.
Kiedy? Sobota 15 lutego, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum
Teatr Witkacego w Zakopanem przyłącza się do świętowania Międzynarodowego Dnia Kota, który na całym świecie jest obchodzony w dniu 17 lutego. Instytucja, którego patron słynął z zamiłowania do tych zwierząt, zaprosi na specjalne wydarzenia w Kawiarni Witkacy. Spośród nadesłanych przez internautów zdjęć zostaną wybrane te przedstawiające najpiękniejsze sierściuchy.
Kiedy? Niedziela 16 lutego, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie teatru
Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem na początek weekendu zaproponuje dwa niezwykłe wydarzenia:
oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Kości”, prezentowanej w Centrum Promocji i Ochrony Torfowisk w Chochołowie, a pokazującej różnorodność w budowie anatomicznej organizmów kręgowych oraz ich adaptacji do różnych warunków bytowania. Na walentynkowym oprowadzaniu będzie można dowiedzieć się, jakie kości chronią serce oraz jak trafić przez żołądek do serca.
Kiedy? Piątek 14 lutego, godz. 16.00.
spacer w przestrzeni miasta Zakopane śladem artystek XX-lecia międzywojennego, który poprowadzi Zofia Radwańska – kuratorka prezentowanej w gmachu głównym Muzeum wystawy „Odważne. Artystki XX-lecia międzywojennego w Paryżu i Zakopanem”. Uczestnicy zapoznają się z twórczością takich artystek jak Zofia Stryjeńska, Maja Berezowska czy też Mela Muter i Tamara Łempicka oraz odwiedzą miejsca związane z artystkami tworzącymi środowisko zakopiańskie.
Muzeum Archeologiczne w Krakowie zaprasza na specjalne warsztaty dla dorosłych poświęcone prekolumbijskiej sztuce zdobienia tkanin. Przedstawiciele rozmaitych kultur zamieszkujących tereny współczesnego Peru osiągnęli zdumiewająco wysoką biegłość w wytwarzaniu i zdobieniu tkanin. Na prostych krosnach tkali tkaniny o bardzo skomplikowanych splotach, np. dwuosnowowe, broszowane, kilimy grzebyczkowe. Tworzyli cienkie jak pajęczyna gazy, wyplatali dzianiny z włosiem podobne do zachodnich kobierców. Więcej o wspaniałym świecie prekolumbijskich tkanin dowiedzieć się będzie można podczas czwartkowych warsztatów.
Kiedy? Czwartek 13 lutego, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum
Centrum Sztuki Mościce organizuje kolejną Niedzielę z tatusiem, zapraszając wszystkich ojców ze swoimi pociechami. Program najbliższego spotkania obejmie obok animacji, konkursów i zabaw specjalny pokaz spektaklu „Jaś i Małgosia” w wykonaniu działającego przy centrum Ogniska Baletowego. To jedna z najbardziej znanych, klasycznych baśni autorstwa braci Grimm. Historia dwójki dzieci, które spotkały w lesie czarownicę, niesie w sobie uniwersalne przesłanie, które jest aktualne aż do dziś.
Kiedy? Niedziela 16 lutego, godz. 11.00. Więcej informacji na stronie centrum
Wszystkie dzieci zaprasza do siebie również Cricoteka w Krakowie. Z myślą o nich odbędą się kolejne zajęcia w ramach kreatywnych warsztatach skierowanych do dwóch grup wiekowych: 2-3 lata (Kalejdoskop Sztuki) i 4-8 lat (Machina Sztuki). W lutym ich uczestnicy wyruszają w twórczą podróż, szukając zimowych inspiracji w śniegu, lodzie i mroźnym krajobrazie. Każde spotkanie jest okazją do eksperymentowania z różnymi technikami plastycznymi, śledzenia zimowych tropów i odkrywania, co kryje się pod warstwą śniegu. Czekają artystyczne przygody i mnóstwo twórczej zabawy!
Kiedy? Kalejdoskop sztuki – sobota 15 lutego, godz. 10.30/Machina sztuki – sobota 15 lutego, godz. 12.00. Więcej informacji na stronie Cricoteki
Cricoteka w Krakowie prowadzi również warsztaty teatralne dla młodzieży od 12 do 16 lat. Zajęcia mają na celu rozwijanie wyobraźni, kreatywności, umiejętności z zakresu improwizacji scenicznej, a także spontaniczności. Opierają się na różnorodnych metodach improwizacji, od tradycyjnych, wychodzących od tekstu, po nowoczesne formy ekspresji scenicznej.
Kiedy? Czwartek 13 lutego, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie Cricoteki
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie zaprasza wszystkich maturzystów na kolejne spotkanie pod hasłem „Język polski na dwa głosy”. To wydarzenie cykliczne, pomagające uczniom przygotować się do matury. Podczas 2,5-godzinnych spotkań na Scenie MOS omawiane są najważniejsze utwory dramatyczne i ich konteksty. Tym razem będzie mowa przede wszystkim o dramacie „Wesele” (lektura obowiązkowa na poziomie podstawowym), „Nocy listopadowej” (lektura obowiązkowa na poziomie rozszerzonym), a także osobie i twórczości Stanisława Wyspiańskiego, dramatopisarza, malarza, rysownika.
Kiedy? Sobota 15 lutego, godz. 10.00. Więcej informacji na stronie teatru
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Ściśle niezbędne ciasteczka
Niezbędne ciasteczka powinny być zawsze włączone, abyśmy mogli zapisać twoje preferencje dotyczące ustawień ciasteczek.
Jeśli wyłączysz to ciasteczko, nie będziemy mogli zapisać twoich preferencji. Oznacza to, że za każdym razem, gdy odwiedzasz tę stronę, musisz ponownie włączyć lub wyłączyć ciasteczka.