Centrum Sztuki Mościce zaprasza na kolędowanie niezwykłe, bo połączone z obchodami Dnia Babci i Dziadka. Dla seniorów zaśpiewają najmłodsze grupy Zespołu Pieśni i Tańca Świerczkowiacy, działającego przy centrum: Przedszkole Świerczkowiaków, Mali Świerczkowiacy oraz grupy młodzieżowe.
Kiedy? Niedziela 26 stycznia, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie centrum
Pod hasłem „Przyjmijcie nos dobrzy ludzie po kolyndzie” na scenie Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackichw Ludźmierzu wystąpi świętujący 20-lecie istnienia Dziecięcy Zespół Regionalny MAJERANKI. Prowadzi go znany instrumentalista Piotr Majerczyk przy Stowarzyszeniu Miłośników Kultury Ludowej w Chabówce. Zespół tworzą dzieci w wieku od pięciu do czternastu lat, z Chabówki, Rabki-Zdrój, Raba Wyżnej, Skawy, Rdzawki, Sieniawy, Rokicin Podhalańskich oraz Olszówki. Ten wyjątkowy wieczór kolęd uświetni dodatkowo występ serbskiego zespołu KUD FRA z Čačak, który zaprezentuje barwny folklor taneczny Serbii.
Kiedy? Piątek 24 stycznia, godz. 18.00 .Więcej informacji na stronie MCK SOKÓŁ
W Gminnym Ośrodku Kultury w Podegrodziu odbędą się 28. Ogólnopolskie Spotkania Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych Pastuszkowe Kolędowanie. Wezmą w nich udział grupy kolędnicze zakwalifikowane podczas wcześniejszych powiatowych lub regionalnych przeglądów kolędniczych w Małopolsce oraz zespoły spoza Małopolski, zakwalifikowane przez wojewódzkie ośrodki kultury do konkursu.
Kiedy? Sobota 25 stycznia – niedziela 26 stycznia. Więcej informacji na stronie MCK SOKÓŁ
Podczas wyjątkowego koncertu w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie zabrzmią kolędy Sybiraków, wybrane ze zbiorku „Polskie kolędy patriotyczne rok 1830 do dzisiaj”. Dla publiczności zaśpiewają artyści Filharmonii Krakowskiej: Bernarda Grembowiec – sopran, Elżbieta Król-Dryja – mezzosopran i Paweł Szarpak – baryton, z towarzyszeniem m.in. Kwartetu Archi.
Kiedy? Niedziela 26 stycznia, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie muzeum
Filharmonia Krakowska na swojej scenie organizuje dwa wydarzenia muzyczne:
koncert Orkiestry Sinfonietta Cracovia w ramach projektu Muzyczne Mosty, z udziałem laureatów konkursów wiolonczelowego i dyrygenckiego. Razem z orkiestrą wystąpią dyrygent Sergey Simakov i wiolonczelista Vilem Vlcek.
Kiedy? Czwartek 23 stycznia, godz. 19.30.
koncert klasycznych pieśni gospel w wykonaniu amerykańskiej wokalistki i pianistki Karen Edwards, która ma na swoim koncie współpracę m.in. ze Stevie Wonderem, Tonnym Bennetem czy Prince’m. Artystce na scenie będzie towarzyszył Chór Filharmonii Krakowskiej oraz jazzband w składzie: Adam Kowalewski – gitara basowa, Andrzej Gondek – gitara i Patryk Dobosz – perkusja.
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach zaprasza na piątkowe koncerty Zimowej Akademii Muzyki. Wydarzenie stało się w ostatnich latach jednym z najważniejszych kursów mistrzowskich w Polsce, skierowanych do muzycznej młodzieży szkolnej. Grono wspaniałych pedagogów prowadzących, warunki i atmosfera lusławickiego centrum, a także spotkania i wspólnie spędzony czas z rówieśnikami z całej Polski – wszystko to wpływa nie tylko na wysoki poziom artystyczny koncertów, ale też jest gwarantem dobrze spędzonego czasu. Piątkowe koncerty finałowe są niepowtarzalną okazją, aby usłyszeć wielu utalentowanych młodych muzyków.
Kiedy? Piątek 24 stycznia, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie centrum
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach zaprasza również na recital fortepianowy Książek Piano Duo, który tworzy małżeństwo pianistów: Agnieszka Zahaczewska-Książek i Krzysztof Książek. Artyści są zwycięzcami II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie (2021) w kategorii zespoły kameralne. Wspólnie występowali w wielu miejscach w Polsce i za granicą. W Lusławicach zaprezentują kompozycje Schuberta, Liebermanna i Strawińskiego.
Kiedy? Sobota 26 stycznia, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie centrum
Wyjątkowe spotkanie z młodymi talentami Akademii Muzycznej w Krakowie przygotowało Muzeum Archeologiczne w Krakowie. Koncert Zimowy odbędzie się w malowniczej scenerii Branickiego Dworu. To niezwykła okazja, aby wysłuchać występów młodych artystów, którzy zaprezentują swoje umiejętności podczas wieczoru pełnego muzycznych emocji.
Kiedy? Sobota 25 stycznia, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie muzeum
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie zaprezentuje widzom trzy inscenizacje:
na Scenie – Dom Machin premierowe pokazy nowego spektaklu „Australia”, wg scenariusza i w reż. Tadeusza Pyrczaka. To opowieść o rodzinie, która desperacko poszukuje bezpieczeństwa w świecie pełnym niepewności. To dramat walki, o choćby resztkę iluzorycznej kontroli. W spektaklu realizowanym w ramach nagrody Nowy Świat wystąpią: Julia Łatosińska, Marta Waldera, Jerzy Światłoń, Adam Wietrzyński i Mateusz Bieryt.
Kiedy? Od piątku 24 stycznia do niedzieli 26 stycznia, godz. 19.00.
na Scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki (MOS) spektakl „Szymborska. Kropki, przecinki, papierosy”, związany z ubiegłoroczną 100. rocznicą urodzin Wisławy Szymborskiej. To surrealistyczna, zmyślona opowieść w asyście całkiem prawdziwych wierszy, próba przyjrzenia się poetce, tak jak sama by tego chciała. W rolę Wisławy Szymborskiej na scenie wciela się Agnieszka Przepiórska. Obok niej występuje Antoni Milancej. Całość reżyseruje Anna Gryszkówna, w oparciu o scenariusz Piotra Rowickiego.
Kiedy? Od czwartku 23 stycznia do niedzieli 26 stycznia, godz. 19.00.
na Dużej Scenie „Dziady” w reż. Mai Kleczewskiej, sztuka związana ze 120. rocznicą prapremierowej inscenizacji dzieła Mickiewicza, którą na krakowskiej scenie przygotował Stanisław Wyspiański. W spektaklu występują m.in. Dominika Bednarczyk,Hanna Bieluszko, Lidia Bogaczówna, Rafał Dziwisz, Marcin Kalisz, Karolina Kazoń, Agnieszka Kościelniak, Karol Kubasiewicz, Jan Peszek, Feliks Szajnert i Katarzyna Zawiślak-Dolny.
Teatr Witkacego w Zakopanem zaprezentuje inscenizacje:
„CCY – WITKAC-Y Menażeria” w reż. Andrzeja Dziuka. To spektakl który powstał w 70. rocznicę śmierci oraz 125. rocznicę urodzin patrona instytucji. Sztuka stanowi próbę pokazania, jak kształtowała się młodzieńcza wrażliwość jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku. W obsadzie m.in. Dorota Ficoń, Piotr Łakomik, Dominik Piejko i Krzysztof Najbor.
Kiedy? Czwartek 26 stycznia, godz. 19.15.
„Na przełęczy” nawiązujące do utworu Stanisława Witkiewicza, będącego literacką relacją z wyprawy w Tatry z czasów, kiedy odkrywano je dla ludzi z nizin, zachwycając się ich dzikim pięknem. W obsadzie m.in. Dorota Ficoń, Krzysztof Wnuk, Andrzej Bienias i Katarzyna Pietrzyk.
Kiedy? Sobota 25 stycznia, godz. 19.15.
„Traktat o łuskaniu fasoli” – ostatnią premierę działającej przy teatrze Sceny Propozycji Aktorskich. Przedstawienie na motywach prozy Wiesława Myśliwskiego przygotowała aktorka teatru – Emilia Nagórka. Obok niej w obsadzie wystąpią Krzysztof Łakomik, Piotr Łakomik, Agnieszka Michalik, Andrzej Bienias, Krzysztof Wnuk i Kamil Joński.
Opera Krakowska prezentuje adaptację operowego arcydzieła – „Traviata” Verdiego. Reżyser Krzysztof Nazar pomija historyczny kostium i społeczny kontekst oryginału, skupiając się na psychologii bohaterów, ich emocjach i motywacjach. Spektakl rozważa temat miłości, naznaczonej odchodzeniem, pokazuje siłę charakteru człowieka i jego walkę ze strachem przed śmiercią, opowiada o poświęceniu i samotności, o postawach i wyborach, przed którymi stajemy niezależnie od epoki czy miejsca. W obsadzie m.in. Edyta Piasecka, Andrzej Lampert, Adam Szerszeń, Agnieszka Cząstka-Niezgódka i Krzysztof Kozarek.
Kiedy? Od czwartku 23 stycznia do soboty 25 stycznia, godz. 18.30/Niedziela 26 stycznia, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie opery
Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach inauguruje nową wystawę czasową w Dworze Karwacjanów. To prezentacja malarstwa Aleksandry Majki. – Wystawa składa się z obrazów przenikających się nawzajem, powiązanych wspólnym motywem. Obrazy odsłaniają miejsce, jakim jest dom. Dom najczęściej kojarzy się z bezpieczeństwem, ciepłem, prywatnością. Tu zewnętrzna warstwa zostaje odsłonięta, intymność zostaje naruszona. To skłania do refleksji nad tym, co stoi za pojęciem dom, nad naszym codziennym funkcjonowaniem – wyjaśnia artystka.
Kiedy? Wernisaż – czwartek 23 stycznia, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie muzeum
W Muzeum Historii Tarnowa i Regionu, oddziale Muzeum Ziemi Tarnowskiej, do końca marca można oglądać wystawę „Wizerunki wybitnych Polaków na monetach i banknotach Narodowego Banku Polskiego”. Na ekspozycji znalazło się ponad 200 obiektów, w większości monety i banknoty kolekcjonerskie. Na szczególną uwagę zasługuje kolekcja „Skarby Stanisława Augusta”, która obejmuje 23 srebrne monety wzorowane na medalach zamówionych przez Stanisława Augusta Poniatowskiego, upamiętniających polskich władców. Ponadto można zobaczyć serie monet poświęcone polskim podróżnikom, malarzom, aktorkom oraz prezentujące tematy indywidulane.
Kiedy? Od 21 stycznia do 30 marca. Więcej informacji na stronie muzeum
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie prezentuje dwie nowe wystawy fotografii:
„Serca w przyrodzie” autorstwa Marty Wojewody, nauczycielki, która z zamiłowania jest przyrodnikiem i fotografikem przyrody. Pierwsze zdjęcia z tytułowej serii powstały jako fotografie krajobrazu. Z biegiem czasu motyw serca stał się odrębnym tematem zdjęć. Cały zbiór serc liczy obecnie około 120 prac. Przeważają liście, tu reprezentowane przez lipę drobnolistną i judaszowiec, są także kamienie, sporo też ran na drzewach.
Kiedy? Do 11 marca.
„Beskidzkie kapliczki, figury i krzyże przydrożne” to zbiór zdjęć Jerzego Jędrysa, który wiele lat szukał swojego miejsca na Ziemi i znalazł, najpierw pośród gór i lasów Żegiestowa, a obecnie w uroczym Starym Sączu, gdzie realizuje swoją pasję fotografowania i życia blisko natury. Tamtejsze kapliczki to małe dzieła sztuki, pełne ducha i tradycji, które od wieków wpisują się w krajobraz Sądecczyzny. Stanowią nie tylko miejsca modlitwy, ale także symbole wspólnoty i pamięci, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Ta wystawa to próba uchwycenia ich piękna i różnorodności – od prostych, drewnianych form po misternie zdobione konstrukcje kamienne.
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączuzaprasza do Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu na dyskusję: Dokąd zmierza sztuka współczesna? organizowaną w ramach cyklu Wrzątek. Od czasów Marcela Duchampa przekraczanie granic w sztuce współczesnej stało się zjawiskiem permanentnym. Czy tak jest dzisiaj? Czy sztuka współczesna jest ciągle „o przekraczaniu granic”? Czy może już jednak o czymś innym? O tym z gospodarzem cyklu – dr hab. Dariuszem Jarusem porozmawiają: Andrzej Biernacki – malarz, krytyk sztuki, publicysta i wydawca, prof. dr hab. Krzysztof Tomalski – dziekan Wydziału Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz dr Agnieszka Tes – dyrektor artystyczna IMO Galerii w Starym Sączu.
Kiedy? Czwartek 23 stycznia, godz. 18.00 .Więcej informacji na stronie MCK SOKÓŁ
Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zaprasza do Galerii Sztuki w willi Oksza na spotkanie „Józef Koszarek i jego Śleboda”. Będzie ono poświęcone sylwetce i twórczości zmarłego w ubiegłym roku utalentowanego artysty, cenionego rękodzielnika, poety, gawędziarza, tancerza i śpiewaka z Bukowiny Tatrzańskiej. O nietuzinkowej postaci Józefa Koszarka opowie syn artysty – Bartłomiej, dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy”, etnolog, regionalista, muzykant.
Kiedy? Piątek 24 stycznia, godz. 17.00 .Więcej informacji na stronie muzeum
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Ściśle niezbędne ciasteczka
Niezbędne ciasteczka powinny być zawsze włączone, abyśmy mogli zapisać twoje preferencje dotyczące ustawień ciasteczek.
Jeśli wyłączysz to ciasteczko, nie będziemy mogli zapisać twoich preferencji. Oznacza to, że za każdym razem, gdy odwiedzasz tę stronę, musisz ponownie włączyć lub wyłączyć ciasteczka.