Do Centrum Sztuki Mościce w ten weekend św. Mikołaj zawita dwukrotnie:
podczas wyjątkowego koncertu, który przeniesie widzów w magiczny świat piosenek z bajek Disneya oraz innych znanych filmów animowanych. Wspaniałe utwory, które kochają zarówno dzieci, jak i dorośli, na żywo zaśpiewają utalentowani artyści: Kuba Jurzyk, Magda Wasylik i Kinga Gurgul. Koncert pod hasłem „Muzyczny świat Disneya” przywoła znane bajkowe postaci i historie, które nie tylko rozgrzewają serca, ale też niosą ze sobą piękne wartości.
Kiedy? Sobota, 7 grudnia, godz. 18.00.
w ramach Niedzieli z Tatusiem. W programie najbliższego spotkania m.in. muzyczny spektakl „Mikołaj z wioski Elfów” w wykonaniu Teatru z Kapelusza, strefa Xtreme Kids i prezent mikołajkowy dla każdego dziecka!
Na cały mikołajkowy weekend Opera Krakowska zamieni się w zimową krainę łączącą magię świąt i teatru. Wśród atrakcji Operowego Jarmarku Świątecznego planowane są m.in.: warsztaty, wspólne kolędowanie, możliwość przymierzenia operowych kostiumów czy sprzedaż rękodzieła.
Kiedy? 6–8 grudnia. Więcej informacji na stronie opery
Mikołajki na folkowo organizuje Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Na scenie wystąpi Karolina Skrzyńska – wyjątkowa wokalistka o czterooktawowym głosie, dla której muzyka korzeni jest niewyczerpanym źródłem inspiracji. Autorska muzyka Karoliny i jej zespołu jest nierozerwalnie związana z rdzenną kulturą polską, nie jest to jednak typowy rodzimy folk, a twórczość na styku tego, co rdzenne i współczesne. Artystka współpracowała z wybitnymi artystami i kompozytorami polskiej sceny, m.in. przy ścieżkach dźwiękowych do takich filmów jak „Syberiada polska” i „Chłopi”.
Muzeum Etnograficzne w Krakowie podczas grudniowych warsztatów z cyklu „Etno?Logicznie!” odkryje historyczne oblicze Świętego Mikołaja. Uczestnicy sprawdzą, jakie przekazy o nim uda się „wyczytać” z dzieł zgromadzonych w muzeum. Dowiedzą się, jak w przeszłości próbowano wyręczać św. Mikołaja w obdarowywaniu innych. Goście, zainspirowani klockiem drzeworytniczym z jego wizerunkiem wykonają własne matryce do druku wypukłego. Wykorzystają je do zadrukowania arkuszy spersonalizowanego papieru prezentowego – z zaprojektowanymi przez siebie motywami, dla wyjątkowych osób, na szczególne okazje.
Kiedy? Sobota, 7 grudnia, godz. 11.00 i 15.00. Więcej informacji na stronie muzeum
Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie organizuje mikołajkową grę terenową pod hasłem „Naukowe chochliki”. Tytułowe złośliwe istoty wpadły do pracowni św. Mikołaja i zabrały piękne dekoracje. Co więcej, pomieszały wszystkie fakty. Do uczestników będzie należało naprawienie szkody, którą wyrządziły, usunięcie chochlików i odzyskanie świątecznych przedmiotów. Trzeba będzie rozwiązać naukowe zagadki oraz zatrzymać się i pogłówkować przy ministacjach z zadaniami.
Kiedy? Piątek, 6 grudnia, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie Cogiteonu
Cricoteka w Krakowie zaprasza na obchody 34. rocznicy śmierci Tadeusza Kantora pod hasłem „Dialog z Kantorem”. Nawiązuje ono do akcji Jerzego Beresia, która była reakcją artysty na śmierć twórcy „Umarłej klasy”. Rozmowa z dziedzictwem Tadeusza Kantora i pamięć o nim spajają program wydarzeń odbywających się w Cricotece w rocznicę jego śmierci, wśród których znajdą się:
inauguracja wystawy „Szukając w studni”, powracającej do początków teatru Cricot 2,
polska premiera multimedialnego projektu „Books of Jacob/Part II”, wykorzystującego możliwości technologii VR w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego,
czytanie partytur Tadeusza Kantora, jakie stworzył do sztuki „Wariat i zakonnica” Witkacego, z udziałem głosów aktorów: Romana Garncarczyka, Michała Majnicza i Gosi Walendy oraz, wcielającego się w rolę „maszyny aneantyzacyjnej”, Wojtka Kiwera.
Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na wyjątkowy wieczór poświęcony tradycjom barbórkowym. Uczestnicy spotkania poznają świat śląskich i małopolskich tradycji związanych z obchodami dnia św. Barbary. Wykład na ten temat wygłosi dr Beata Piecha-van Schagen. Kolejnym punktem wieczoru będzie koncert Dygającej Kapeli, pierwszej formacji muzycznej działającej przy Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, składającej się w głównej mierze z muzyków amatorów i miłośników śpiewu.
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza do swojego oddziału – Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu na niezwykłe spotkanie z kulturą gór pod hasłem „Wieczór Poezji Pasterskiej JUHASI KARPAT”. W trakcie wydarzenia zaprezentowane zostaną fragmenty poezji grupy poetyckiej JUHASI, odbędzie się również spotkanie z jednym z jej członków – Andrzejem Gąsienicą-Makowskim. Całość dopełnią muzyką PODHALANIE oraz zaproszeni goście, którzy przeniosą uczestników w sam środek karpackich hal i pastwisk.
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza także na związane z kulturą ludową wydarzenia konkursowe:
konkurs gwary Lachoskie Godonie organizowany w Niskowej, który może się poszczycić wieloletnią tradycją. Jego celem jest kultywowanie, popularyzowanie oraz ochrona tradycji gawędziarstwa regionu Lachów Sądeckich, zainteresowanie dzieci i młodzieży gwarą oraz tradycjami gawędziarstwa w regionie, a także dokumentacja najcenniejszych zjawisk gwary lachowskiej. Wszystkie prezentacje konkursowe ocenia powołana przez organizatorów Komisja Artystyczna.
Kiedy? Sobota, 7 grudnia, godz. 10.00.
7. Konkurs Heligonistów Województwa Małopolskiego im. Aleksandry Szurmiak-Boguckiej w Domu Weselnym „Jasicówka” w Mordarce. Poza zmaganiami konkursowymi w programie znajdzie się widowisko „Piąty nieboszczyk” w wykonaniu Zespołu Regionalnego SPOD KICEK.
Filharmonia Krakowska zaprasza na koncertowe wydarzenia w ramach tegorocznej edycji Dni Muzyki Organowej:
koncert na zakończenie Roku Antona Brucknera, podczas którego Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi brazylijski maestro, obecnie będący szefem-dyrygentem Capelli Bydgostiensis Filharmonii Pomorskiej – José Maria Florêncio.
Filharmonia Krakowska organizuje również kolejny koncert w ramach projektu Muzyczne Mosty. Tym razem z orkiestrą Capella Cracoviensis wystąpi chilijska koncertmistrzyni Ana Liz Ojeda Hernandez. W programie zabrzmią kompozycje Haydna i Mozarta.
Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach organizuje koncert w ramach XVIII Gorlickiej Jesieni Muzycznej. Na scenie wystąpi sopranistka Magdalena Pawłowska oraz muzycy: pianistka Magdalena Zębala i gitarzysta klasyczny Kamila Kukla. Program koncertu wypełnią kompozycje m.in. Raymonda, Kalmana i De Curtisa.
Kiedy? Sobota, 7 grudnia, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie muzeum
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu otwiera dwie nowe wystawy czasowe:
„Pomiędzy Formą – Materią – Skalą” w nowotarskiej Galerii BWA Jatki, organizowaną w ramach III Międzynarodowej Wystawy Małej Formy Rzeźbiarskiej, Medali, Plakiet I Reliefów.
Kiedy? Wernisaż – piątek, 6 grudnia, godz. 18.00.
„W poszukiwaniu ukrytego ładu” w nowosądeckiej Galerii BWA SOKÓŁ, będącą zbiorem pejzaży i abstrakcji autorstwa Krzysztofa Klimka – pochodzącego z Krakowa artysty-malarza.
Nową wystawę czasową pt. „Rzeczpospolite partyzanckie. Enklawy wolności” można oglądać w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Ekspozycja przedstawia tzw. republiki partyzanckie, czyli obszary wyzwolone samodzielnie przez Armię Krajową i inne formacje zbrojnego podziemia podczas Akcji „Burza” w 1944 r. Pokazuje okoliczności ich powstania, historię walk o ich utrzymanie oraz sylwetki związanych z nimi ludzi. Prezentowane są m.in. republika pińczowska, raciechowicka, iwonicka, ochotnicka, wszachowska i kampinoska. Autorzy uwzględnili także oswobodzone podczas Powstania Warszawskiego części Warszawy.
Opera Krakowska prezentuje premierę nowej muzycznej adaptacji słynnej „Opowieści wigilijnej”. Przygotowując scenariusz przedstawienia, jego autor i reżyser, Wojciech Graniczewski nie korzystał z tłumaczeń tekstu Dickensa, lecz stworzył nowe, oryginalne dialogi oraz teksty piosenek osadzone w realiach współczesnych. Podobnie jak XIX-wieczne dzieło Dickensa, „Nowa opowieść wigilijna”, której akcja rozgrywa się w XXI wieku w środowisku pracowników korporacji, stawia widzom na nowo odwieczne pytanie: „mieć czy być?”. W obsadzie występują m.in. Michał Kutnik, Sebastian Marszałowicz, Paula Maciołek, Jarosław Bielecki i Agnieszka Cząstka-Niezgódka. Twórcą muzyki do spektaklu jest Andrzej Zarycki, wybitny krakowski kompozytor muzyki teatralnej i filmowej.
Kiedy? Piątek 6 grudnia, godz. 18.30; sobota 7 grudnia, godz. 11.00; niedziela 8 grudnia, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie Opery Krakowskiej.
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie zaprezentuje widzom trzy inscenizacje:
adaptację głośnej, ekranizowanej powieści „Wielki Gatsby” Francisa Scotta Fitzgeralda. To historia o wielkim marzeniu, wielkiej miłości, wielkim rozczarowaniu i wielkiej pustce, opowieść o świecie, który otrząsa się z mrocznych czasów wojny, rzucając się w wir uciech epoki jazzu. Twórcą adaptacji i reżyserem spektaklu jest Jakub Roszkowski. W obsadzie m.in. Dominik Stroka, Karol Kubasiewicz, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Maciej Jackowski i Karolina Kazoń.
adaptację dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”, którego premiera miała miejsce na deskach tej sceny 16 marca 1901 roku. Twórcą najnowszej dramaturgicznej adaptacji utworu jest Grzegorz Niziołek, a za reżyserię odpowiada Maja Kleczewska. W rolę Państwa Młodych wcielają się: Mateusz Bieryt i Martyna Krzysztofik. W obsadzie występują ponadto m.in.: Dominika Bednarczyk, Lidia Bogaczówna, Juliusz Chrząstowski, Mateusz Janicki, Sławomir Rokita i Wojciech Skibiński.
Kiedy? Duża Scena – czwartek 5 grudnia i piątek 6 grudnia, godz. 19.00, sobota 7 grudnia, godz. 17.00.
„Bóg, ja i pieniądze” – monodram Macieja Wojtyszki w mistrzowskim wykonaniu Hanny Bieluszko. Bohaterkę spektaklu widzowie spotykają podczas robienia codziennych zakupów. Ta banalna z pozoru sytuacja okazuje się początkiem fascynujących i poruszających zwierzeń dojrzałej kobiety, która jest równocześnie naiwna i mądra, zagubiona i bohaterska, zwykła i niezwykła.
Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zaprasza na specjalne tematyczne spotkania i warsztaty:
w Galerii Władysława Hasiora spotkanie z Bianką Rolando autorką publikacji „Nasze Zakopane”. Bogato ilustrowana publikacja poświęcona jest wątkom tatrzańskim w twórczości najsłynniejszych polskich artystów związanych z Zakopanem, Tatrami i Podhalem
Kiedy? Czwartek, 5 grudnia, godz. 18.00.
w Muzeum Kornela Makuszyńskiego warsztaty pod hasłem „Godny cas, tradycje bożonarodzeniowe na Podhalu”, podczas których będzie można poznać tradycje bożonarodzeniowe, spróbować rozpoznać zapachy, które kojarzą się ze świętami, a także własnoręcznie wykonać światy, czyli świąteczne jadalne ozdoby.
Kiedy? Piątek, 6 grudnia, godz. 16.30.
w Gmachu Głównym przedpremierowa prezentacja na temat nowej wystawy Muzeum „Odważne. Artystki XX-lecia międzywojennego w Paryżu i Zakopanem”.
Muzeum Etnograficzne w Krakowie organizuje nową odsłonę warsztatów ceramicznych inspirowanych wystawą „Śpij spokojnie, dobrze śnij”. Uczestnicy stworzą spersonalizowane kubki na rozgrzewające napoje. Uzupełnią je o własnoręcznie wykonane pokrywki oraz zaparzacze umożliwiające przygotowanie ziołowych naparów. Będą pracować technikami wygniatania z kuli i budowania z płata, w jasnej glinie, której powierzchnię ozdobią angobami – różnokolorowymi glinkami. Gotowe kubki będą w pełni użytkowe, bezpieczne w kontakcie z żywnością i nadające się do mycia w zmywarce.
Muzeum Ziemi Sądeckiej zaprasza wszystkich miłośników gór na spotkanie z sądeckim himalaistą Walentym Fiutem. W 1980 roku uczestniczył on w zimowej wyprawie na Mount Everest, która zakończyła się pierwszym zimowym wejściem na najwyższy szczyt Ziemi przez Krzysztofa Wielickiego i Leszka Cichego. W lipcu 1984 roku zdobył Broad Peak z Januszem Majerem, Ryszardem Pawłowskim i Krzysztofem Wielickim.
Filharmonia Krakowska zaprasza na warsztatowe spotkanie dedykowane dzieciom i ich rodzicom w ramach cyklu „Kamishibai-ka”. Tytułowa kamishibai to tradycyjna japońska forma opowiadania historii za pomocą ilustrowanych kart umieszczonych w małej drewnianej skrzynce, przypominającej scenę. Opowiadacz, zmieniając karty, snuje opowieść, dodając głos i dźwięki, które ożywiają fabułę. Kamishibai pełni funkcję narzędzia edukacyjnego, pomagając dzieciom rozwijać wyobraźnię, umiejętność słuchania oraz miłość do literatury i sztuki. Najbliższe spotkanie odbędzie się pod hasłem „Po prostu cuda”.
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie zaprasza wszystkich maturzystów na kolejne spotkanie pod hasłem „Język polski na dwa głosy”. To wydarzenie cykliczne, pomagające uczniom przygotować się do matury, które prowadzą: Nauczyciel Roku 2021 – Dariusz Martynowicz oraz Wojciech Rzehak, scenarzysta, Kierownik Działu Edukacji w teatrze. Podczas 2,5-godzinnych spotkań na Scenie MOS omawiane są najważniejsze utwory dramatyczne i ich konteksty. Najbliższe spotkanie będzie poświęcone literaturze oświecenia oraz romantyzmu. Porozmawiać będzie można przede wszystkim o dramacie romantycznym oraz o twórczości Adama Mickiewicza w kontekście romantyzmu przedlistopadowego
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Ściśle niezbędne ciasteczka
Niezbędne ciasteczka powinny być zawsze włączone, abyśmy mogli zapisać twoje preferencje dotyczące ustawień ciasteczek.
Jeśli wyłączysz to ciasteczko, nie będziemy mogli zapisać twoich preferencji. Oznacza to, że za każdym razem, gdy odwiedzasz tę stronę, musisz ponownie włączyć lub wyłączyć ciasteczka.