Reklama

Kraków

Krakowscy szopkarze zaprezentowali swoje dzieła

krakow.pl / SŁ
Dodano: 10.12.2023
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl
Share
Udostępnij

Zgodnie z wieloletnią tradycją w pierwszy czwartek grudnia rozpoczął się Konkurs Szopek Krakowskich. Padający śnieg nie przeszkodził w pobiciu rekordu – do 81. Konkursu Szopek Krakowskich zgłoszono 232 szopki. Szopkarze zaprezentowali swoje dzieła na Rynku Głównym. Ogłoszenie laureatów nastąpi dzisiaj, 10 grudnia.

Do konkursu zgłoszono, po raz pierwszy drogą elektroniczną, 232 szopki, co jest absolutnym rekordem. Dotychczas najwięcej było ich – jeszcze przed pandemią – 230. W ubiegłym roku o nagrody walczyli twórcy 140 szopek.

– Bardzo się z tego cieszę, bo oznacza to, że podjęta przez nas praca, mająca na celu konsekwentne wzmacnianie tej pięknej tradycji, przynosi efekty – mówił Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa.Bardzo ciekawy jestem, ile z tych szopek jest dziełem młodych twórców, którzy poszerzą szopkarskie środowisko – dodaje.

Autorzy szopek:

  • szopek dorosłych zgłoszono 77 (duże – 12, średnie – 22, małe – 24, miniatura – 19)
  • szopek rodzinnych zgłoszono 19
  • szopek młodzieżowych zgłoszono 6
  • szopek dziecięcych indywidualnych zgłoszono 68.Szopek szkolnych zgłoszono 45
  • szopek w nowej kategorii OFF zgłoszono 17.

Szopki krakowskie wpisano na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego w 2014 roku, a w 2018 roku także na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Szopka krakowska jest ewenementem na światową skalę. To smukła, wielopoziomowa, wieżowa, bogato zdobiona budowla, skonstruowana z lekkich, nietrwałych materiałów. Charakteryzuje się nagromadzeniem fantazyjnie przetworzonych i połączonych ze sobą zminiaturyzowanych elementów zabytkowej architektury Krakowa, w których scenerię przeniesiona została scena Bożego Narodzenia.

Co roku w pierwszy czwartek grudnia (w tym roku 7 grudnia) szopkarze przynieśli swoje prace na Rynek Główny i ustawili je na stopniach pomnika Adama Mickiewicza, gdzie można było je podziwiać od 10.00 do 12.00. Po hejnale krakowskim o godz. 12.00 wyruszył korowód szopek wokół Rynku prowadzony przez kapelę ludową z Bronowic, który poprowadził na scenę, gdzie nastąpiła prezentacja szopek i szopkarzy. Następnie twórcy przenieśli swoje dzieła do pałacu Krzysztofory, gdzie zostaną ocenione przez jury, składające się m.in. z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów, plastyków.

Ogłoszenie laureatów konkursu nastąpi 10 grudnia o godz. 14.00 na sali Miedzianej w pałacu Krzysztofory. Jak każe tradycja, szopki zostaną pokazane publiczności od 11 grudnia 2023 r. do 25 lutego 2024 r. na wystawie pokonkursowej w pałacu Krzysztofory.

81. Konkurs Szopek Krakowskich oraz pokonkursowa wystawa uzyskały honorowy patronat Polskiego Komitetu do spraw UNESCO. Wyjątkowość zjawiska podkreśla wpisanie go w 2014 r. na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. A od roku 2018 tradycja wykonywania szopek jest pierwszym wpisem z Polski na Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

Projekt dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy