Reklama

Kraków

Ferie w instytucjach kultury w Krakowie

krakow.pl / SŁ
Dodano: 27.01.2024
Fot. Canva.pl
Fot. Canva.pl
Share
Udostępnij

Warsztaty, półkolonie, spektakle, spotkania, spacery tematyczne, oprowadzania, wspólne zabawy – na czas zbliżających się ferii krakowskie instytucje kultury, jak co roku, przygotowały bogatą ofertę pełną propozycji zwłaszcza dla młodszych krakowian. Podpowiadamy, jak ciekawie spędzić w mieście czas wolny od zajęć szkolnych. Przybliżamy wybrane punkty.

Centra kultury

Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza na dwa tygodnie wypełnione atrakcjami – w programie teatralny festiwal, plenerowe lodowisko, artystyczne warsztaty i rekreacyjne zajęcia. Dla dzieci, młodzieży i dorosłych – tych, którzy chcą rozwijać swoje talenty lub odkryć „co im w duszy gra”. Do NCK w związku z Festiwalem Teatrów dla Dzieci (10-25 lutego) przyjedzie kilkanaście spektakli teatralnych z całej Polski. Bajkowa klasyka, ale też repertuarowe nowości – dla najnajów, dzieci, rodziców i opiekunów. Ten teatralny maraton dla wielbicieli sztuki scenicznej wzbogacony będzie o interaktywne wystawy, warsztaty rękodzieła i teatru cieni. W trakcie ferii działać też będzie Nowohucki Uniwersytet Dzieci, Klub Podróżników Navigator, Klub Super Mama. W ofercie instytucji także zajęcia malarskie, taneczne i rekreacyjne. A przed NCK można się będzie ślizgać na łyżwach.

Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” wraz z filiami przygotował Artystyczne Ferie Zimowe, których uczestnicy poczują się jak prawdziwi artyści i artystki. W programie między innymi rysunek, ceramika, malarstwo, grafika, animacja filmowa, sztuka użytkowa, zajęcia kreatywne, teatralne i ekologiczne, odbędą się także warsztaty inspirowane „Opowieściami z Narni” i „Harrym Potterem” oraz ferie z tańcem i teatrem.

Centrum Kultury Podgórza w okresie ferii zimowych w swoich 19 jednostkach organizuje zajęcia dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Planowane są dwa rodzaje bloków zajęciowych. Stacjonarne zimowe zajęcia edukacyjne to propozycja dla dzieci lubiących spędzać wolny czas twórczo i aktywnie. W programie m.in.: pokazy chemiczne, warsztaty podróżniczo-taneczne, warsztaty szycia, spotkanie z autorką książek dla dzieci Ewą Stadtmüller, warsztaty przyrodnicze pod hasłem „Sekretne życie ślimaków” a także warsztaty poświęcone krokodylom i aligatorom. Z kolei Zimowy Klub Juniora to propozycje wycieczek – do Muzeum Inżynierii Miejskie, manufaktury czekolady, pałacu Krzysztofory, Cricoteki, ale także poza Kraków: do Bajki Pana Kleksa w Katowicach czy do fabryki Ozdób Choinkowych w Wieliczce.

Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida w Krakowie przygotował szereg propozycji warsztatowych m.in. dotyczących kosmosu (dla dzieci w wieku 7-11 lat), pokaz filmu „Pies i robot”, a także rodzinne warsztaty w duchu zero waste.

Krakowskie Forum Kultury organizuje dwa turnusy półkolonii zimowych w Klubie Olsza. W programie zarówno zajęcia, które pozwolą zadbać o formę, jak też zajęcia poświęcone krakowskim legendom i obyczajom.

Teatry

Teatr Groteska w czasie ferii zaprezentuje „W trawie. Laboratorium sensoryczne” – spektakl dla dzieci od 1 do 4 roku życia i bliskich im dorosłych, a także „Brzydkie Kaczątko” i „Nie płacz, Koziołku” – spektakle dla dzieci od najmłodszych lat. Ponadto Groteska zaprasza dzieci w wieku od 7 lat na warsztaty teatralne (12 i 19 lutego), których uczestnicy będą tworzyć pacynki razem z aktorem Pawłem Kuźmą i jego towarzyszem Panem Smrodkiem.

Teatr KTO zaprasza na niedzielne spektakle oraz powiązane z nimi warsztaty dla dzieci w ramach cyklu „KTO zostawia ślady?”. W programie: 11 lutego spektakl Teatru Rabcio z Rabki-Zdroju „Kiedy Króla boli ząb”, 18 lutego Teatr Gry i Ludzie z Katowic przedstawi „Morskie Opowieści Kapitana Guliwera”, a 25 lutego Teatr Barnaby z Gdańska zaprezentuje spektakl „Zorza córka morza”. Spektakle rekomendowane są dla dzieci w wieku 3+.

Teatr Ludowy i działający przy nim Teatralny Instytut Młodych w czasie ferii wystawi spektakle, które zaskarbiły sobie sympatię wielu młodych krakowian i ich rodziców – na scenach zobaczymy: „Pippi” (11 lutego), „Lokomotywą przez świat” (14 i 15 lutego), „Preskot” (17 lutego) oraz „Królową śniegu” (25 lutego).

Muzea

Program „Zimowe opowieści w Muzeum Krakowa” to warsztaty muzealne, oprowadzanie, rozmowy, zabawy. Uczestnicy feryjnych propozycji przygotowanych przez muzeum wezmą udział m.in. w grach historycznych, zajęciach plastycznych, warsztatach rękodzieła, grach terenowych i zabawach interaktywnych. Wśród ciekawych tematów przygotowanych przez muzealnych specjalistów pojawią się również wątki ekologiczne, które subtelnie przeplatają się w muzealnych zimowych opowieściach.

W czasie ferii Muzeum Inżynierii i Techniki organizuje zajęcia dla dzieci w wieku 6-12 lat. Zajęcia będą się odbywać w godzinach 12.00-15.00 przez dwa tygodnie od poniedziałku do piątku w dwóch turach 13-16 lutego i 20-23 lutego. Na każdy dzień zaplanowano trzy różne aktywności, warsztaty kreatywne, zabawę w Strefie Klocków i tematyczne zwiedzanie wystawy „Miasto. Technoczułość”. Dzieci będą poznawać dziedziny inżynierii i zamieniać się w konstruktorów lub mechaników. W ferie MIT zaprasza także do Strefy Klocków – przez dwa tygodnie od wtorku do piątku, o godz. 15.30 pracownicy instytucji będą proponować różne tematy indywidualnych zabaw dla dzieci i ich rodziców.

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK przygotowało specjalną feryjną ofertę dla grup zorganizowanych oraz gości indywidualnych. W programie: warsztaty, spotkania wokół prezentowanych wystaw oraz zimowe spacery: „Spacer odkrywców. Oprowadzanie wokół MOCAK-u” dla dzieci i ich opiekunów (9 i 16 lutego), warsztaty wokół wystawy „Uczyń to realnym, czyli podobnym do czego? Współczesna sztuka litewska” (17 lutego) oraz spacer zimowy po Zabłociu z artystą Krzysztofem Maniakiem (17 lutego). Oferta kierowana jest do dzieci, młodzieży, dorosłych i całych rodzin. Natomiast grupy zorganizowane mogą brać udział w zajęciach „Przygoda ze sztuką współczesną”. Podczas oprowadzania w swobodnej formule, poszerzonego o serię krótkich, twórczych aktywności w przestrzeni ekspozycji, uczestnicy zapoznają się z muzeum i prezentowanymi wystawami. Zajęcia skierowane są do grup dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Przez okres ferii w recepcji instytucji będą także dostępne pakiety zeszytów edukacyjnych z serii Twórcza Kolekcja oraz karty pracy „Okolicznik”. Pakiet będzie można odebrać, kupując bilet na wybrane wydarzenie.

Biblioteka i balet

Ferie to także świetny czas na czytanie książek i udział w aktywnościach proponowanych przez Bibliotekę Kraków. Filia nr 15 przy ul. Dobrego Pasterza 13, 15, 20 i 22 lutego zaprasza na animacje literackie dla dzieci w wieku przedszkolnym „Czytajmy razem”. Do „Kociego świata” 14 lutego zaprosi filia nr 7 przy al. Pokoju. Walentynkowe warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 5-10 lat (17 lutego) organizuje Biblioteka Główna przy ul. Powroźniczej. Na „Wyprawę w kosmos” zaprasza filia nr 8 przy ul. Brodowicza (21 lutego). Zajęcia dla dzieci i młodzieży poświęcone odkrywaniu na nowo fascynującego świata języka polskiego 21 lutego przygotowuje filia nr 20 przy ul. Opolskiej, a na prezentację o życiu i wierzeniach w starożytnej Grecji 22 lutego zaprasza filia nr 48 na os. Bohaterów Września.

Ferie to także dobry czas na oglądanie spektakli i happeningów z tańcem w roli głównej. Balet Cracovia Danza zaprasza na happening z cyklu „Krakowskim śladem Królowej Jadwigi”, który odbędzie się 16 lutego w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także na spektakl „W starym kinie”, który 20 i 21 lutego będzie prezentowany w Krakowskim Teatrze VARIETE.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy