W piątek 29 listopada w Zakopanem odbyło się wspólne spotkanie przedsiębiorców, ekspertów i samorządowców na kolejnym już jednodniowym Tatrzańskim Forum Gospodarczym. Co roku obrady i panele dyskusyjne dotyczą innej sfery gospodarki, w tym roku był to sektor Horeca, czyli branże hotelarska i gastronomiczna. Analizowano wpływ niedawnej pandemii na tę część polskiej gospodarki, czas odbudowy i odrabiania strat oraz obecne wyzwania, które stoją przed przedsiębiorcami. Patronat honorowy nad tegorocznym forum objęli: Marszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka i Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie dr hab. Bernard Ziębicki, prof. UEK. Na wydarzeniu obecny był Wojciech Piech pełnomocnik Marszałka Województwa Małopolskiego ds. przedsiębiorczości i rozwoju rynku pracy.
XXIV Tatrzańskie Forum Gospodarcze, które odbyło się w Zakopanem to spotkanie przedsiębiorców, samorządowców i ekspertów w wielu dziedzinach. W tym roku głównym tematem była obecna sytuacja sektora Horeca obejmującego branże hotelarską i gastronomiczną. A to niezwykle istotna część gospodarki Podhala, ale i całej Małopolski, którą rokrocznie odwiedzają miliony turystów.
Małopolska rozwija się we wszystkich branżach bardzo dobrze. Personifikacją naszych wysiłków i sukcesów, jakie osiągamy, są przyznane Małopolsce ostatnio nagrody. Jedna z nich która odbiła się szerokim echem, to nagroda gospodarcza przyznana naszemu regionowi przez Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudę w zakresie sektora turystyki. To potwierdzenie pozycji naszego województwa w tej branży już od dekad i nie jest to nic dziwnego, bo mamy tutaj ogromny potencjał. Warto przypomnieć, że Małopolskę odwiedziło w zeszłym roku 20 mln turystów, a ostatnio świętowaliśmy 10 mln pasażera w Kraków AirPort Balice, co pokazuje jednoznacznie pozytywny trend. Statystyki te świadczą o tym, że branża turystyczna w Małopolsce rozwija się dynamicznie i jesteśmy tutaj jako województwo w ścisłej czołówce w Polsce. Państwo możecie to zweryfikować na podstawie własnych doświadczeń, a dzisiaj poznamy wasze oceny i prognozy co do przyszłości. Warto tutaj przypomnieć też, że Małopolska już po raz drugi w ostatnich siedmiu latach otrzymała nagrodę Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości. Przyznawana jest przez międzynarodowe gremium, złożone z przedstawicieli Komitetu Regionów Unii Europejskiej i przedstawicieli Komisji Europejskiej. Tutaj Małopolska w konfrontacji z 300 regionami obszaru Unii Europejskiej uzyskała taki tytuł po raz drugi na przestrzeni 7 lat. Warto dodać, że jesteśmy jedynym regionem w Polsce, który się może tym tytułem pochwalić i jednym z nielicznych w Europie.
– mówił Wojciech Piech pełnomocnik Marszałka Województwa Małopolskiego ds. przedsiębiorczości i rozwoju rynku pracy.
W ramach kolejnego Tatrzańskiego Forum Gospodarczego dr hab. Agata Niemczyk, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego podczas prezentacji „Trendy w turystyce w świecie VUCA” przedstawiła z jakimi globalnymi trendami powinny liczyć się podmioty branży turystycznej i hotelarskiej. Z kolei na panel dyskusyjny „HOTELE – kreatorzy czy konsumenci” zaprosił Rafał Szubstarski redaktor naczelny wydawnictwa „Hotelarz”, w którym wzięli udział znani przedstawiciele tej branży zarówno z Podhala jak i Małopolski. Kontynuacją tematu hotelarstwa był panel „UCIECZKA w GÓRY czy DO GÓRY „. Tym razem mówiono interdyscyplinarnie o specjalizacji w turystyce, która może być kluczem do sukcesu. Panel poprowadził Karol Wagner dyrektor operacyjny DOMS Sp. z o.o., członek zarządu Tatrzańskiej Izby Gospodarczej, a wśród zaproszonych gości były ciekawe osobistości między innymi ze świata MICE, sztuki, turystyki.
Wydawałoby się, że jesteśmy na krzywej wznoszącej, jeśli chodzi o rozwój gospodarczy i to bardzo dobry trend i informacja. Trzeba jednak zadać sobie pytanie czy nasz potencjał: intelektualny, zasobów i technologiczny wystarczy na przyszłość? Czas, który nadchodzi, a którego już teraz doświadczamy, stawia przed nami nowe wyzwania: natury technologicznej czy demograficznej. To będzie miało bezpośrednie przełożenie na sferę gospodarczą i społeczną, a więc i branżę turystyczną. Musimy się dobrze na ten czas przygotować, żeby z powodzeniem skonfrontować się z tymi zjawiskami. Sztuczna inteligencja, model gospodarki oparty na wiedzy – to są też wyzwania, którym musimy sprostać w najbliższym czasie.
-podsumował Wojciech Piech
Na zakończenie zaserwowano danie, które przyrządzili uczestnicy panelu „NIE NA ŻARTY”. O smaku, czyli gastronomii w triadzie: innowacja – doświadczenie – potrzeby dyskutowali znani restauratorzy, szefowie kuchni i eksperci od kuchni. Partnerem XXIV Tatrzańskiego Forum Gospodarczego było Województwo Małopolskie.