Kraków

Małopolska wśród liderów drugiej edycji raportu „Eko-indeks Millennium – potencjał eko-innowacyjności regionów”

Źródło informacji: PAP MediaRoom
Dodano: 20.02.2024
PAP MediaRoom - kadr z filmu
PAP MediaRoom - kadr z filmu
Share
Udostępnij

Spośród szeregu nieustannie publikowanych raportów i zestawień, Eko-indeks Banku Millennium ma charakter wyjątkowy — szczegółowo przedstawia on bowiem potencjał eko-innowacyjności poszczególnych regionów Polski, tworząc wyjątkową platformę wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy samorządowcami, społecznościami lokalnymi, instytucjami publicznymi, biznesem oraz środowiskiem naukowym.

Druga edycja Eko-indeksu

„To już druga edycja naszego autorskiego projektu, przygotowanego we współpracy z partnerami merytorycznymi: Urzędem Patentowym RP, Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie oraz Szkołą Główną Handlową w Warszawie. Indeks składa się z 17 zmiennych pogrupowanych w cztery kategorie: nakłady na eko-innowacje, efekty eko-innowacji, aktywność społeczno-ekonomiczna w tym obszarze oraz efektywność wykorzystania zasobów. Wierzymy, że przedstawione w raporcie dane pomogą zarówno najwyżej notowanym regionom, takim jak Pomorze, Małopolska i Mazowsze, jak i tym klasyfikowanym niżej od nich, w rozwijaniu eko-innowacyjności i wesprą realizację celów strategii zrównoważonego rozwoju” – tłumaczy Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium oraz pomysłodawca i autor Eko-indeksu. 

Eco-innowacje, połączenie dwóch trendów

Ekspert wyjaśnia, że eko-innowacje to połączenie dwóch trendów: konieczności bycia produktywnym, efektywnym i innowacyjnym z rosnącą świadomością społeczną na temat ekologii i potrzebą działań na rzecz ochrony planety. Ekoinnowacyjność, której przejawem będzie m.in. mniejsza materiałochłonność gospodarki, mniejsza emisyjność, czy też mniejsza energochłonność należy traktować jako inwestycję w budowę przewagi konkurencyjnej gospodarek i firm, której waga będzie rosła w miarę upływu czasu.

„Zmiany klimatyczne są coraz bardziej odczuwane przez społeczeństwo i przez gospodarkę globalną, dlatego konieczne jest większe zakotwiczenie działalności biznesowej w środowisku naturalnym” – dodaje ekspert. 

Pełną treść raportu „Eko-indeks Millennium – potencjał eko-innowacyjności regionów” można znaleźć tutaj.

Share
Udostępnij

Nasi partnerzy