Zmniejsza się stan napełnienia zbiornika Racibórz Dolny, który przechwycił falę wezbraniową na Odrze. W środę rano wyniósł on niespełna 138 mln metrów sześciennych, czyli ok. 74,5 proc. jego pojemności – przekazały Wody Polskie.
Nocą doszło do lokalnego wysięku z obwałowania położonego w pobliżu zbiornika Racibórz Dolny polderu Buków, ale według zapewnień Wód Polskich sytuacja jest opanowana i prowadzone tam prace dobiegają końca.
„Stan zapełnienia zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny na godz. 6.00 wyniósł 137,88 mln metrów sześciennych, czyli ok. 74,5 proc. jego pojemności. Zrzut wody ze zbiornika wynosi ok. 780 m sześc. na sekundę i taki będzie utrzymywany w najbliższym czasie” – podano w komunikacie.
We wtorek zbiornik Racibórz Dolny gromadził 147,9 mln m sześc. wody, co stanowi ok. 80 proc. jego pojemności. Od tego czasu, wraz ze stabilizacją sytuacji hydrometeorologicznej, zmniejsza się już ilość gromadzonej w nim wody.
Rzeczniczka Wód Polskich – Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach Linda Hofman potwierdziła w rozmowie z PAP, że nocą wykryto wysięk z polderu Buków, który także piętrzy wodę powodziową. Jej ilość szacuje się obecnie na ok. 30 mln m sześc. przy pojemności polderu wynoszącej ok. 55 mln m sześc.
„Łączna długość obwałowań polderu Buków to około 14 km. W ramach naszych nocnych prac monitorujących i dozoru nad obiektami hydrotechnicznymi nasza obsługa na odcinku około 150 m na Polderze Buków spostrzegła wysięk z obwałowania – punktowo, lokalnie. Ponieważ każdą taką sytuację traktujemy poważnie, poprosiliśmy służby o wsparcie i od godzin nocnych trwa tam umacnianie tego odcinka” – opisała rzeczniczka.
Zaznaczyła, że nie doszło do przerwania ciągłości obwałowań. Zadaniem służb było doszczelnienie miejsca wysięku.
„Prace przebiegają zgodnie z planem. Sytuacja jest już pod kontrolą, ustabilizowana. Z tego co wiem, działania służb wkrótce będą zmierzać do końca” – zaznaczyła i dodała, że na innych odcinkach polderu Buków nie dostrzeżono żadnych nieprawidłowości.
Zbiornik Racibórz Dolny o pojemności 185 mln m sześc. zaczął być napełniany od niedzieli rano, aby przejąć nadmiar wód napływających Odrą. Budowę suchego zbiornika w Raciborzu ukończono na przełomie maja i czerwca 2020 r. Zajmuje on 26 km kw. Długość zapór zbiornika wynosi ponad 20 km. Koszt inwestycji dofinansowanej z Unii Europejskiej, Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy i budżetu Państwa wyniósł ok. 2 mld zł.
Ze zbiornikiem Racibórz współpracuje położony powyżej polder Buków, oddany do użytku w 2002 r. W ramach tej inwestycji wykonano m.in. 14,5 km obwałowań stanowiących zapory boczne polderu, dwie budowle umożliwiające sterowanie pracą polderu i wał działowy.