Reklama

Kraj

Z.Rau: Polska i Holandia mają wspólne stanowisko ws. wsparcia dla Ukrainy

Hubert Bekrycht / PAP
Dodano: 29.06.2023
Fot. PAP/Marian Zubrzycki
Fot. PAP/Marian Zubrzycki
Share
Udostępnij

Polska i Holandia mają wspólne stanowisko ws. wsparcia dla Ukrainy; konieczna jest konsekwentna pomoc poprzez wsparcie polityczne i w sferze wojskowej – podkreślił szef MSZ Zbigniew Rau na spotkaniu z ministrem SZ Holandii. Wopke Hoekstra zaznaczył, że jego kraj współpracuje z Polską w dziedzinie zaopatrzenia Ukrainy w broń.

“Musimy sprostać dzisiejszym wyzwaniom. Blisko współpracujemy (z Polską – PAP) w dziedzinie zaopatrzenia Ukrainy w broń zapewniając, że wspólnie będziemy wspierać system obrony przeciwlotniczej Ukrainy” – podkreślił Hoekstra.

W Łodzi odbyły się w czwartek konsultacje polsko-holenderskie w ramach 32. sesji Konferencji Utrechckiej, która jest od 1999 r. dwustronnym forum współpracy między Polską a Holandią. Eksperci oceniali stan relacji między oboma krajami. Szefowie dyplomacji, oprócz relacji dwustronnych, poruszali także kwestie bezpieczeństwa w Europie i na świecie oraz sprawy dotyczące dalszego wsparcia Ukrainy, a także sytuacji na Białorusi, wileńskiego szczytu NATO i wielu elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej.

“Wraz Królestwem Niderlandów Polska ma wspólne stanowisko w sprawie wsparcia dla Ukrainy. Naszym zdaniem konieczna jest konsekwentna pomoc poprzez poparcie polityczne, dyplomatyczne i także w sferze wojskowej” – powiedział szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau, który przyjął wicepremiera, szefa MSZ Królestwa Niderlandów w łódzkim Pałacu Biedermanna.

Minister Rau zwrócił uwagę, że ważne jest wsparcie Kijowa tak, aby Ukraina była wkrótce członkiem UE i NATO. “To wsparcie procesu akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz wsparcie powojennej odbudowy zniszczonego rosyjską inwazją kraju” – wskazywał. “Temu wszystkiemu powinna towarzyszyć ciągła presja na Rosję wywierana przede wszystkim poprzez sankcje” – mówił Rau.

Odniósł się także do przemieszczania się części oddziałów z tzw. grupy Wagnera na Białoruś. “Bez wątpienia zwiększa to poczucie zagrożenia w Polsce. Szczególnie na granicy polsko-białoruskiej” – powiedział Rau. Jak wskazywał, “liczba prób nielegalnego przekraczania tej granicy ze strony białoruskiej systematycznie rośnie”. “Takie nielegalne próby są inspirowane przez władze w Mińsku” – zaznaczył szef polskiego MSZ.

W swoim wystąpieniu holenderski wicepremier – polityk partii Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny – zaznaczył, że jego rząd zdaje sobie sprawę z trudnej sytuacji bezpieczeństwa w Europie, szczególnie w jej wschodniej i środkowej części. “Polska przeżywa zagrożenie ze strony Rosji po ataku na Ukrainę” – mówił.

“Musimy sprostać dzisiejszym wyzwaniom. Blisko współpracujemy (z Polską – PAP) w dziedzinie zaopatrzenia Ukrainy w broń zapewniając, że wspólnie będziemy wspierać system obrony przeciwlotniczej Ukrainy” – powiedział. “Robimy to, bo jesteśmy boleśnie przekonani, że inwazja rosyjska zagraża również NATO” – przekonywał. Zdaniem Hoekstry ważny jest również aspekt humanitarny. “To, co stało się ze zniszczoną tamą (w Nowej Kachowce – PAP), pokazuje jak realne są te zagrożenia” – podkreślił.

Szef holenderskiego MSZ podziękował Polakom za to, w jaki sposób przyjęli uchodźców wojennych z Ukrainy. “Polacy otworzyli dla nich swoje domy i serca” – podkreślił.

Hoekstra przypomniał również, że dla Polski i krajów wschodniej flanki NATO zagrożenie rosyjskie nie jest niczym nowym. “My chronimy przestrzeń powietrzną i na Litwie, i w Rumunii oraz w Polsce. Zawsze, także w tym zakresie, możecie na nas liczyć” – zaznaczył.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy