Reklama

Kraj

Wojewoda mazowiecki: szukamy możliwości ew. wsparcia kupców środkami specjalnym

Marta Stańczyk, Magdalena Gronek, Paulina Kurek, Karolina Kropiwiec / PAP
Dodano: 13.05.2024
Fot. PAP/Rafał Guz
Warszawa, 13.05.2024. Wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski (2L), prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski (2P), zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. mgr inż. Piotr Gąska (L), Komendant Miejski PSP w Warszawie st. bryg. mgr inż. Roman Krzywiec (3P) oraz rzecznik prasowy Komendanta Stołecznego Policji podinsp. Robert Szumiata (P) podczas konferencji przed stołecznym Ratuszem, 13 bm. po spotkaniu prezydenta stolicy i wojewody mazowieckiego z przedstawicielami Państwowej Straży Pożarnej oraz innych służb i instytucji, biorących udział w zabezpieczaniu terenu po pożarze centrum handlowego Marywilska 44. W nocy z 11 na 12 bm. centrum handlowe doszczętnie spłonęło. (jm) PAP/Rafał Guz
Fot. PAP/Rafał Guz Warszawa, 13.05.2024. Wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski (2L), prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski (2P), zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. mgr inż. Piotr Gąska (L), Komendant Miejski PSP w Warszawie st. bryg. mgr inż. Roman Krzywiec (3P) oraz rzecznik prasowy Komendanta Stołecznego Policji podinsp. Robert Szumiata (P) podczas konferencji przed stołecznym Ratuszem, 13 bm. po spotkaniu prezydenta stolicy i wojewody mazowieckiego z przedstawicielami Państwowej Straży Pożarnej oraz innych służb i instytucji, biorących udział w zabezpieczaniu terenu po pożarze centrum handlowego Marywilska 44. W nocy z 11 na 12 bm. centrum handlowe doszczętnie spłonęło. (jm) PAP/Rafał Guz
Share
Udostępnij

Szukamy możliwości ewentualnego wsparcia środkami specjalnymi kupców, którzy są poszkodowani w wyniku pożaru na Marywilskiej – powiedział w poniedziałek wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski. Zaznaczył, że nie wchodzą w grę zapomogi klęskowe, ponieważ pożar nie dotyczył osób prywatnych.

W poniedziałek po posiedzeniu sztabu kryzysowego w sprawie pożaru hali targowej przy ulicy Marywilskiej 44 oraz innych zdarzeń w Warszawie i w Grodzisku Mazowieckim, odbył się briefing. Wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski zapowiedział, że “analizowane są kwestie wsparcia dla przedsiębiorców”.

“To mogą być tylko i wyłącznie środki o charakterze specjalnym, dlatego, że nie ma dedykowanego programu dla wsparcia przedsiębiorców” – powiedział wojewoda.

“Szukamy możliwości ewentualnego wsparcia środkami specjalnymi” – dodał.

Wyjaśnił, że “nie wchodzą w grę zapomogi klęskowe, ponieważ pożar nie dotyczył osób prywatnych”.

Przekazał, że po zakończonych czynnościach Państwowej Straży Pożarnej teren został przekazany do właściciela. “Państwowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał zakaz użytkowania obiektu. Na teraz brak jest osób poszkodowanych znajdujących się na terenie hali” – powiedział Frankowski.

Zapowiedział, że we wtorek zaplanowane jest spotkanie z przedstawicielami miasta i prezes Marywilskiej 44.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podkreślił, że w związku z pożarem hali targowej przy Marywilskiej, miasto szukało dodatkowych miejsc na targowiskach miejskich, jest ich ponad sto. Przekazał też, że dla poszkodowanych uruchomiono specjalny punkt przy Marszałkowskiej 77/79 dla tych, którzy chcieliby m.in. zarejestrować się jako osoby bezrobotne, czy uzyskać wsparcie w zakresie pośrednictwa pracy.

W niedzielę doszło w Warszawie do dwóch pożarów: spaliła się całkowicie hala targowa, paliły się też śmieci na Siekierkach. W poniedziałek w Grodzisku Mazowieckim doszło do pożaru dachu liceum.

Rzecznik KSP podinsp. Robert Szumiata przekazał, że policja otrzymała wiele telefonów m.in. od mieszkańców stolicy z zapytaniem, czy ostatnie wątki pożarów można łączyć. “Wiemy wszyscy doskonale, że poza pożarem wczoraj na ulicy Marywilskiej były trzy inne pożary, dzisiaj pożar szkoły w Grodzisku Mazowieckim. Chciałem dzisiaj jasno i wyraźnie podkreślić, że na tę chwilę nie ma żadnych podstaw, aby te wszystkie pożary ze sobą łączyć” – stwierdził Szumiata.

Hala targowa, w której było ponad 1400 sklepów i punktów usługowych, zaczęła się palić po godz. 3 w niedzielę. W związku z pożarem Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenie dla mieszkańców stolicy, by nie zbliżali się do tego miejsca, pozostali w domu i zamknęli okna.

W akcji gaszenia wzięło udział kilkadziesiąt zastępów straży pożarnej, w tym Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego. W poniedziałek rano na miejscu pracowało jeszcze sześć zastępów straży. Pełnili dozór miejsca pożaru ze względów bezpieczeństwa.

Czytaj także:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy