Reklama

Kraj

Wiceszef MSWiA: musimy zacząć stabilizować pobyty uchodźców z Ukrainy w Polsce

Iwona Żurek / PAP
Dodano: 22.05.2024
Fot. PAP/Piotr Nowak
Warszawa, 14.05.2024. Podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Duszczyk podczas konferencji prasowej w siedzibie MSZ w Warszawie, 14 bm. Temat spotkania: "Biała Księga nt. działań niezbędnych dla wyeliminowania nieprawidłowości w systemie wizowym RP". (amb) PAP/Piotr Nowak
Fot. PAP/Piotr Nowak Warszawa, 14.05.2024. Podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Duszczyk podczas konferencji prasowej w siedzibie MSZ w Warszawie, 14 bm. Temat spotkania: "Biała Księga nt. działań niezbędnych dla wyeliminowania nieprawidłowości w systemie wizowym RP". (amb) PAP/Piotr Nowak
Share
Udostępnij

Musimy zacząć stabilizować pobyty uchodźców z Ukrainy w Polsce, ponieważ mamy tzw. wtórne ruchy migracyjne – mówił w środę w Senacie wiceszef MSWiA Maciej Duszczyk. Dodał, że wyjazd uchodźców do innych państw może oznaczać, że nigdy nie wrócą do Ukrainy.

Podczas senackiej debaty nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw, wiceszef MSWiA ocenił, że ustawa wychodzi naprzeciw obecnym oczekiwaniom uchodźców z Ukrainy.

“Te rozwiązania wychodzą też naprzeciw takiej potrzebie zidentyfikowanej, polegającej na tym, że musimy zacząć stabilizować pobyty tych osób w Polsce z tego powodu, że mamy tzw. wtórne ruchy migracyjne. Te osoby, które pracują i nie mają tej pewności wyjeżdżają do Niemiec, do różnych innych państw” – wyjaśnił.

Poinformował, że w rozmowach z ukraińskim rządem przekonywał, iż pozostawanie tych osób w Polsce jest dla Ukrainy o wiele korzystniejsze niż sytuacja, kiedy wyjeżdżają oni do innych krajów, co jest równoznaczne z tym, że prawdopodobnie nigdy do Ukrainy nie wrócą.

“Tak więc te elementy integracyjne, szczególnie jeżeli chodzi o dzieci w szkołach, żeby te dzieci poszły do polskich szkół, to jest istotne. To jest powiązane z rynkiem pracy, z wydłużeniem pobytu na trzy lata – to jest jedna kwestia” – zastrzegł.

Duszczyk poinformował, że w ustawie zapisane jest także zabezpieczenie w sytuacji, gdyby do Polski przybyła kolejna fala uchodźców.

“Jeżeli by, nie daj Boże, coś się wydarzyło w Ukrainie, na przykład zostałby przełamany front i byłaby sytuacja, w której na terytorium Polski napłynęłaby kolejna grupa uchodźców, to my nie będziemy musieli nowelizować tej ustawy, tylko zapisane jest (w niej) rozwiązanie administracyjne, które pozwala uruchomić te świadczenia zawieszane dzisiaj w wielu przypadkach, ponieważ one dzisiaj nie są potrzebne” – mówił.

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy zakłada przedłużenie legalności pobytu ukraińskim uchodźcom do 30 września 2025 r. a także m.in. powiązanie wypłat 800 plus z obowiązkiem szkolnym.

Czytaj także:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy