Reklama

Kraj

W Sejmie debata nad wotum nieufności wobec szefa MSWiA; Błaszczak: jest fatalnym ministrem

Marcin Chomiuk /PAP
Dodano: 10.04.2024
Fot. PAP/Marcin Obara
Warszawa, 10.04.2024. Przewodniczący KP PiS Mariusz Błaszczak na sali obrad Sejmu w Warszawie, 10 bm. Posłowie zajmą się projektem nowelizacji ustawy o KRS, projektami ustaw dotyczącymi przepisów aborcyjnych, a także wnioskiem PiS o odwołanie szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego. (aldg) PAP/Marcin Obara
Fot. PAP/Marcin Obara Warszawa, 10.04.2024. Przewodniczący KP PiS Mariusz Błaszczak na sali obrad Sejmu w Warszawie, 10 bm. Posłowie zajmą się projektem nowelizacji ustawy o KRS, projektami ustaw dotyczącymi przepisów aborcyjnych, a także wnioskiem PiS o odwołanie szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego. (aldg) PAP/Marcin Obara
Share
Udostępnij

Są trzy powody, dla których minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński powinien odejść – powiedział przedstawiając wniosek o wotum nieufności wobec szefa MSWiA przedstawiciel wnioskodawców Mariusz Błaszczak (PiS). Kierwiński jest fatalnym ministrem – ocenił.

“Po pierwsze (szef MSWiA) jest odpowiedzialny za ataki na protestujących rolników, jakie miały miejsce 6 marca tego roku, tu przed Sejmem w Warszawie; po drugie zhańbił mundur polskiego policjanta i po trzecie, dlatego, że jest złym ministrem. Po tych trzech miesiącach okazało się, że jest fatalnym ministrem” – powiedział w środę w Sejmie szef klubu PiS.

W uzasadnieniu wniosku o wotum nieufności posłowie PiS napisali, że Kierwiński ponosi pełną polityczną odpowiedzialność za zamieszki, do których doszło 6 marca tego roku podczas protestu rolników pod Sejmem RP.

W ocenie posłów PiS szef MSWiA ponosi również polityczną odpowiedzialność za zastosowanie nieadekwatnych sił i środków podczas interwencji policji i SOP wobec Mariusza Kamińskiego oraz Macieja Wąsika, do której doszło w Pałacu Prezydenckim 9 stycznia tego roku.

W uzasadnieniu wniosku jest również mowa o kontrowersyjnych kryteriach doboru kierownictwa Komendy Głównej Policji. Jak wskazano, na stanowisko szefa KGP powołany został nieposiadający odpowiedniego doświadczenia insp. Marek Boroń.

We wtorek sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych negatywnie zaopiniowała wniosek posłów PiS o wotum nieufności wobec szefa MSWiA. Za pozytywnym zaopiniowaniem wniosku zgłosowało 9 posłów, przeciwko było 18, nikt się nie wstrzymał. Na posiedzeniu Komisji szefa MSWiA reprezentował wiceszef resortu Czesław Mroczek.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy