Reklama

Kraj

W poniedziałek na komisji śledczej ds. tzw. wyborów kopertowych konfrontacja A. Sobonia z G. Kurdzielem

ero/ par/ PAP
Dodano: 17.03.2024
Fot. PAP/Marcin Obara
Warszawa, 19.01.2024. Były wiceminister aktywów państwowych, członek zarządu Narodowego Banku Polskiego Artur Soboń podczas posiedzenia sejmowej komisji śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego, 19 bm. w Sejmie w Warszawie. (jm) PAP/Marcin Obara
Fot. PAP/Marcin Obara Warszawa, 19.01.2024. Były wiceminister aktywów państwowych, członek zarządu Narodowego Banku Polskiego Artur Soboń podczas posiedzenia sejmowej komisji śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego, 19 bm. w Sejmie w Warszawie. (jm) PAP/Marcin Obara
Share
Udostępnij

W poniedziałek sejmowa komisja śledcza ds. wyborów korespondencyjnych ponownie przesłucha b. wiceszefa MAP Artura Sobonia (PiS). Tego dnia komisja skonfrontuje go też z b. wiceprezesem Poczty Polskiej Grzegorzem Kurdzielem.

W poniedziałek o godz. 10 komisja śledcza ds. wyborów korespondencyjnych rozpocznie kolejne posiedzenie od ponownego przesłuchania b. wiceszefa MAP Artura Sobonia. Następnie skonfrontuje go z b. wiceprezesem Poczty Polskiej Grzegorzem Kurdzielem.

Kurdziel pierwszy raz stanął przed komisją pod koniec lutego. Pytany wówczas przez szefa komisji Dariusza Jońskiego (KO), jaką rolę w przygotowaniu wyborów pełnił wiceszef w Ministerstwie Aktywów Państwowych Artur Soboń, a jaką wicepremier, szef MAP Jacek Sasin, zeznał, że wiceministrowie Soboń i Tomasz Szczegielniak współpracowali z Pocztą Polską w zakresie operacyjnym, czyli realizowali zlecenie swojego szefa. Soboń podczas przesłuchania zaprzeczał, że brał udział w przygotowaniu wyborów korespondencyjnych.

Kurdziel twierdził też, że Soboń podczas wideokonferencji z udziałem m.in. przedstawicieli Poczty Polskiej, poinformował o możliwości przesunięcia wyborów korespondencyjnych “bodajże o dwa tygodnie nawet”. Była to odpowiedź na pytanie Jońskiego, kiedy miały być wydrukowane i dostarczone Poczcie ostatnie pakiety z kartami do głosowania. Na uwagę, że wybory miały się przecież odbyć 10 maja, b. wiceprezes Poczty odparł, że z tego, co przedstawił ówczesny wiceminister MAP Artur Soboń na wideokonferencji z udziałem m.in. przedstawicieli Poczty Polskiej, były możliwości przesunięcia wyborów korespondencyjnych “bodajże o dwa tygodnie nawet”. “Natomiast, jeżeli ten proces miałby zostać zrealizowany na termin 10 maja, to faktycznie tego nie można byłoby zrobić. Ale dostaliśmy informacje, że trzeba to robić na 17 maja” – oświadczył Kurdziel.

Soboń wezwany przed komisję śledczą, 19 stycznia oświadczył, że “w żadnym momencie wykonywania swoich obowiązków w ministerstwie aktywów państwowych nie nadzorował Poczty Polskiej”. “Nie nadzorowałem także departamentów: budżetowego, prawnego ani departamentu wykonującego nadzór właścicielski wobec Poczty Polskiej. Na żadnym etapie przygotowań, nie uczestniczyłem w formalnych w obowiązkach związanych z przygotowaniem w wyborów korespondencyjnych” – powiedział.

“Nie brałem udziału w przygotowywaniu aktów prawnych, umów, decyzji administracyjnych, wzorów dokumentów czy decyzji o wyborze ofert przez Pocztę Polską” – dodał. “Nie mam tutaj żadnej wiedzy, tym bardziej z ogromnym zdziwieniem dowiedziałem się o moim wezwaniu przed wysoką komisję” – podkreślił.

Sejmowa komisja śledcza ds. wyborów korespondencyjnych wystąpiła do Sądu Okręgowego w Warszawie o nałożenie kary porządkowej w wysokości 3 tys. zł na posła Artura Sobonia (PiS) za bezpodstawne uchylanie się od złożenia zeznań. Przewodniczący komisji poinformował, że “w przegłosowanym przez komisję wniosku jest rozważenie wystąpienia w dalszej kolejności z zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Artura Sobonia polegającego na zatajeniu prawdy”.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy