Reklama

Kraj

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ws. rozszerzenia terytorium objętego stanem klęski żywiołowej

from/ par/PAP
Dodano: 17.09.2024
Skorogoszcz, 17.09.2024. Zalane tereny w miejscowości Skorogoszcz, 17 bm. Niż genueński, który dotarł nad Polskę w czwartek 12 września, odpowiadał za załamanie pogody i ulewne deszcze w południowej części kraju. Fot.. PAP/Michał Meissner
Skorogoszcz, 17.09.2024. Zalane tereny w miejscowości Skorogoszcz, 17 bm. Niż genueński, który dotarł nad Polskę w czwartek 12 września, odpowiadał za załamanie pogody i ulewne deszcze w południowej części kraju. Fot.. PAP/Michał Meissner
Share
Udostępnij

Rząd rozszerzył terytorium objęte stanem klęski żywiołowej o kolejne powiaty: w woj. dolnośląskim – dzierżoniowski, lubański i świdnicki, w woj. opolskim – brzeski, kędzierzyńsko-kozielski, opolski oraz powiat krapkowicki – wynika z opublikowanego we wtorek rozporządzenia.

W Dzienniku Ustaw opublikowano we wtorek rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego z dnia 16 września.

Terytorium objęte stanem klęski żywiołowej zostało rozszerzone o powiaty: w woj. dolnośląskim – dzierżoniowski, lubański i świdnicki, w woj. opolskim – brzeski, kędzierzyńsko-kozielski, opolski oraz powiat krapkowicki.

Premier zdecydował o rozszerzeniu terytorium, na którym obowiązuje stan klęski żywiołowej

Podczas wtorkowego posiedzenia sztabu kryzysowego we Wrocławiu, szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że premier zdecydował o rozszerzeniu terytorium, na którym obowiązuje stan klęski żywiołowej.

W trakcie późniejszej konferencji prasowej Siemoniak powiedział, że – aby objąć powiat lub gminę stanem klęski żywiołowej – wojewodowie muszą złożyć wniosek o umieszczenie danych obszarów w rozporządzeniu.

Szef MSWiA zapewnił, że rozporządzenie będzie nowelizowane, “tyle razy, ile będzie trzeba”. “Być może nadmiarowo, ale to jest rozporządzenie, które pozwala służbom skutecznie działać” – oświadczył.

Możliwość wprowadzenia zakazu wchodzenia na wały przeciwpowodziowe przez osoby postronne

Siemoniak przekazał, że chodzi np. o możliwość wprowadzenia zakazu wchodzenia na wały przeciwpowodziowe przez osoby postronne. “Kończymy z wchodzeniem na wały, narażaniem siebie, służb państwowych, jak i jakości wałów” – zaznaczył.

Do tej pory objęte statusem klęski żywiołowej są następujące powiaty: w województwie dolnośląskim – powiaty dzierżoniowski, kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, lubański, lwówecki, świdnicki, wałbrzyski i ząbkowicki oraz miasta na prawach powiatu Wałbrzych i Jelenią Górę; w woj. opolskim – powiaty brzeski, głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, nyski, opolski i prudnicki; w woj, śląskim – powiaty bielski, cieszyński, pszczyński i raciborski oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Białą.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy