Reklama

Kraj

Tusk: ochrona granicy z Rosją i Białorusią to dla Polski być albo nie być

agzi/ wni/ par/ PAP
Dodano: 28.02.2024
Fot. PAP/Albert Zawada
Warszawa, 28.02.2024. Premier RP Donald Tusk podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Norwegii Jonasem Gahrem Storem, po spotkaniu w KPRM w Warszawie, 28 bm. (mr) PAP/Albert Zawada
Fot. PAP/Albert Zawada Warszawa, 28.02.2024. Premier RP Donald Tusk podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Norwegii Jonasem Gahrem Storem, po spotkaniu w KPRM w Warszawie, 28 bm. (mr) PAP/Albert Zawada
Share
Udostępnij

Dla Polski skuteczna ochrona granicy z Rosją i Białorusią to nie jest kwestia polityki migracyjnej, ale to być albo nie być – podkreślił w środę premier Donald Tusk, po spotkaniu z szefem rządu Norwegii Jonasem Gahr Store.

Szefowie rządów Polski i Norwegii na briefingu prasowym odnieśli się do sytuacji na granicach tych krajów z Rosją; zapowiedzieli, że o bezpieczeństwie tych granic będą jeszcze rozmawiać w drugiej części ich spotkania.

Tusk zwrócił uwagę, że Polska, oprócz granicy z obwodem królewieckim, ma też granicę z Białorusią, które to państwo – jak dodał – “de facto realizuje politykę migracyjną Putina”.

Szef polskiego rządu powtórzył wcześniejszą deklarację, że poszukuje rozwiązań, które pozwolą “skutecznie odpowiedzieć na agresję migracyjną organizowaną przez Moskwę i przez Mińsk” z zachowaniem zasad humanitaryzmu. Jak dodał, ci, którzy usiłują przekroczyć granice, to również ofiary Putina i Łukaszenki.

“Dla Norwegii może jeszcze w tej chwili nie, ale dla Polski skuteczna ochrona granicy z Rosją i z Białorusią to nie jest kwestia polityki migracyjnej. To jest +to be, or not to be+ dla państwa polskiego. Dlatego każde doświadczenie będzie dla nas bardzo cenne, i wymiana doświadczeń z Norwegią” – podsumował Tusk.

Premier Norwegii przypomniał, że jego kraj jest w strefie Schengen i konsultuje z Unią Europejską politykę migracyjną i wyzwania związane m.in. z nielegalną migracją z Rosji.

“Z Polską, Estonią, Finlandią czy krajami które myślą w podobny sposób pozostajemy w ścisłym, bliskim dialogu” – powiedział Gahr.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy