Reklama

Kraj

Trwają polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe m.in. na tematy gospodarcze

PAP
Dodano: 02.07.2024
Fot. PAP/Marcin Obara
Fot. PAP/Marcin Obara
Share
Udostępnij

We wtorek w Warszawie odbywają się polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe pod przewodnictwem premiera Donalda Tuska oraz kanclerza Olafa Scholza – przekazały resorty m.in. MAP, MI, MP oraz MKiŚ. Wśród omawianych zagadnień są tematy gospodarcze – dodano.

Jak podano na profilu Ministerstwa Aktywów Państwowych na platformie X, w Warszawie rozpoczęły się polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe pod przewodnictwem premiera Polski Donalda Tuska i kanclerza Niemiec Olasa Scholza.

„W Ministerstwie Rozwoju i Technologii trwa podstolik ds. gospodarczych z udziałem ministra Jakuba Jaworowskiego i wicekanclerza, ministra gospodarki i ochrony klimatu Niemiec Roberta Habecka” – czytamy we wpisie Ministerstwa Aktywów Państwowych na platformie X.

Jak poinformował minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk, cytowany w komunikacie resortu, “strategiczna współpraca między Niemcami a Polską w zakresie transformacji gospodarczej, cyfrowej i klimatycznej Europy ma ogromny potencjał i pozostaje kluczowa dla reindustrializacji Unii”. Dodał, że „połączenie niemieckiego doświadczenia technologicznego z polskim potencjałem produkcyjnym i innowacyjną myślą technologiczną umożliwi stworzenie silnego sektora OZE, przyczyniającego się do realizacji europejskich celów klimatycznych i gospodarczych”.

W konsultacjach międzyrządowych biorą udział także przedstawiciele resortów infrastruktury i cyfryzacji.

„Dzisiaj minister Dariusz Standerski wraz z ministrem infrastruktury Dariuszem Klimczakiem spotkał się z niemieckim ministrem cyfryzacji i transportu Volkerem Wissingiem w ramach polsko-niemieckich konsultacji rządowych. Wśród tematów współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego, priorytety cyfrowe Prezydencji Polski w UE i zadania Urzędu ds. AI. Podczas rozmowy poruszony został również temat walki z dezinformacją oraz PortfeleCyfrowe” – informuje na platformie X Ministerstwo Cyfryzacji.

„Minister infrastruktury Dariusz Klimczak spotkał się w siedzibie MI z Volkerem Wissingiem ministrem transportu i cyfryzacji Niemiec. Spotkanie odbyło się w ramach polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych, uczestniczył w nim także wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski” – podał z kolei resort infrastruktury we wpisie na platformie X.

Jak przekazało MI w komunikacie, głównym tematem dyskusji była intensyfikacja współpracy między Polską i Niemcami w obszarze transportu, rozwoju odpornej infrastruktury transportowej oraz w obszarze cyfrowym. Ministrowie rozmawiali na temat potrzeby zwiększenia liczby połączeń kolejowych między polskimi i niemieckimi miastami, oraz rozwoju infrastruktury kolejowej łączącej oba państwa.

“Jest to wynik stale rosnącego ruchu pasażerskiego i towarowego między Polską a Niemcami. Minister Dariusz Klimczak podkreślił potrzebę modernizacji i pełnej elektryfikacji linii kolejowej ze Szczecina do Berlina, rozwój połączenia Berlin – Kostrzyn nad Odrą oraz potrzebę rozpoczęcia rozmów o wyznaczeniu korytarza linii kolejowej dużych prędkości między Poznaniem a Berlinem” – poinformowano. Rozmowa dotyczyła również poprawy oferty kolejowej dla pasażerów na trasach łączących Polskę i Niemcy, w tym kontynuacji działań na rzecz koordynacji rozkładów jazdy. “Zależy nam na zapewnieniu w pełni zintegrowanej, kompatybilnej i elastycznej komunikacji, odpornej na sytuacje kryzysowe” — powiedział, cytowany w komunikacie, minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

MI przekazało, że ministrowie uzgodnili też dalsze działania ws. projektu Polsko-Niemieckiego Biletu Przyjaźni. “Inicjatywa ta związana jest z 35. rocznicą upadku żelaznej kurtyny w Europie. W kontekście współpracy na forum UE ministrowie wspólnie zgodzili się, że potrzebne jest wzmocnienie instrumentu finansowego typu CEF w ramach Wieloletnich Ram Finansowych 2028-2034 oraz przesunięcie środka ciężkości w jego ramach w kierunku cywilno-wojskowej infrastruktury o podwójnym zastosowaniu” – podkreślono w komunikacie.

„Wiceminister Jan Szyszko uczestniczył w spotkaniu podstolika gospodarczego podczas polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych. Głównym tematem rozmowy była przyszłość Polityka Spójności po 2027 r. oraz rola MFiPR w odniesieniu do Społecznego Funduszu Klimatycznego” – podało natomiast Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej na platformie X.

Resort dodał, że podczas spotkania z udziałem wiceministra Jana Szyszki i wicekanclerza, ministra gospodarki i ochrony klimatu Niemiec Roberta Habecka „wymieniono się doświadczeniami i dobrymi praktykami w zakresie wdrażania funduszy polityki spójności 2021-2027”.

Na profilu Ministerstwa Klimatu i Środowiska poinformowano natomiast, że “dwustronna współpraca na rzecz środowiska i ekosystemu Odra oraz walka z nielegalnym transportem odpadów to tylko niektóre tematy rozmowy” minister klimatu Pauliny Hennig-Kloski z jej niemiecką odpowiedniczką Steffi Lemke.

Ministerstwo Przemysłu na platformie X przekazało, że udział w konsultacjach biorą także przedstawiciele tego resortu – m.in. minister Marzena Czarnecka. “W ramach podstolika ds. gosp. omówiono kwestie konkurencyjności europejskiej gospodarki” – poinformowało.

Minister Krzysztof Paszyk na sesji plenarnej podczas polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych, cytowany na profilu Ministerstwa Rozwoju i Technologii wskazał, że “strategiczna współpraca między Niemcami a Polską w zakresie transformacji gospodarczej, cyfrowej i klimatycznej Europy ma ogromny potencjał i pozostaje kluczowa dla reindustrializacji Unii”. Na platformie X resort podał, że podczas odbywającego się równocześnie II Polsko-Niemieckiego Forum Gospodarczego wiceminister Ignacy Niemczyk powiedział, że „chcemy, by współpraca dwustronna rosła nie tylko w wymiarze ilościowym, ale także jakościowym, w najbardziej zaawansowanych sektorach gospodarki”.

Jak poinformowała we wtorek AHK (Polsko-Niemiecka Izba handlowa), Polska za Chinami, Stanami Zjednoczonymi, Holandią i Francją jest piątym najważniejszym partnerem handlowym Niemiec. Podano, że łączny wolumen obrotów handlowych między Polską a Niemcami w 2023 r. spadł o 0,9 proc. wobec 2022 r. “Wynika to głównie z mniejszego niemieckiego eksportu do Polski. Spadł on o 3,8 proc. i wyniósł 89,2 mld euro. Z kolei import z Polski wzrósł o 2,5 proc. do 80,3 mld euro” – przekazano.

Izba podała, że wymiana handlowa między Polską a Niemcami pozostaje na bardzo wysokim poziomie.

Natomiast resort infrastruktury przypomniał, że Niemcy pozostają naszym głównym partnerem handlowym z 28-proc. udziałem w eksporcie w 2023 r. oraz 20-proc. w imporcie. Jak przekazano, w 2023 r. Polska była na 5. pozycji wśród głównych rynków eksportowych Niemiec, z udziałem 5,7 proc. Na liście głównych dostawców towarów do Niemiec, Polska w 2023 r. plasowała się na miejscu 4., z udziałem 5,9 proc.

Według danych NBP, Niemcy są drugim największym inwestorem zagranicznym w Polsce, po Niderlandach. NBP szacuje, że skumulowana wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych ulokowanych w Polsce przez firmy z Niemiec wyniosła 42,6 mld euro na koniec 2022 r., co odpowiadało 16,9 proc. łącznej wartości kapitału zagranicznego w Polsce (251,6 mld euro). 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy