Reklama

Kraj

Sztab kryzysowy: powodzianom trzeba zapewnić mieszkania zastępcze

Michał Torz/PAP
Dodano: 18.09.2024
Fot. PAP/Paweł Supernak
Fot. PAP/Paweł Supernak
Share
Udostępnij

Konieczna jest jak najszybsza ewidencja budynków; powodzianom trzeba zapewnić mieszkania zastępcze – powiedział podczas środowego posiedzenia sztabu kryzysowego premier Donald Tusk. Podczas sztabu kryzysowego omówiono też m.in. takie kwestie, jak bezpieczeństwo informacyjne czy stan dróg.

Podczas posiedzenia sztabu premier Donald Tusk wskazał na konieczność jak najszybszej ewidencji zalanych budynków. Podkreślił, że powodzianom trzeba zapewnić mieszkania zastępcze. Przypomniał, że Ministerstwo Rozwoju i Technologii zaangażowało ponad pół tysiąca ekspertów ds. nadzoru budowlanego, którzy będą możliwie szybko oceniali, czy zalane przez powódź budynki nadają się do dalszego użytkowania.

“(Specjaliści – PAP) muszą mieć pełną współpracę i pełną mobilizację urzędników samorządowych, żeby eksperci dotarli natychmiast tam, gdzie trzeba przede wszystkim stwierdzić, co wymaga pełnej odbudowy” – podkreślił Tusk.

Premier odniósł się też m.in. do procedur dotyczących pomocy doraźnej. Jak powiedział, dochodzą do niego informacje, że niektórzy urzędnicy żądają np. niepotrzebnych danych. Tusk podkreślił, że rząd pracował nad ułatwieniem procedur, żeby pomoc docierała do potrzebujących jak najszybciej.

“Przecież jak skończy się ten najtrudniejszy okres, my będziemy przyjść w stanie skontrolować, czy pieniądze trafiły do odpowiednich osób” – podkreślił Donald Tusk.

Dowódca WOT gen. bryg. Krzysztof Stańczyk powiedział, że na terenach powodziowych pełni obecnie służbę 10 tys. żołnierzy. Zajmują się głównie sprzątaniem, udrażnianiem dróg i monitorowaniem umocnień przeciwpowodziowych.

“Ponadto dozorowaliśmy wały i umocnienia wzdłuż Odry, w dorzeczu Bobru i na Nysie. Inżynieryjne grupy zadaniowe realizowały zadanie udrożniania dróg i wywożenia nieczystości, które powstały na terenach zalewowych” – relacjonował wydarzenia ostatniej doby.

Najtrudniejsza sytuacja po przejściu powodzi jest w Stroniu Śląskim i Lądku-Zdroju. Szef MSWiA Tomasz Siemoniak przekazał, że – na wniosek wojewody dolnośląskiego i po konsultacji z premierem – podjął decyzję o zawieszeniu części uprawnień burmistrzów obu miejscowości. Do zarządzania kryzysowego wyznaczył nadbrygadiera Michała Kamienieckiego.

“Chodzi tu o zarządzanie kryzysowe i działanie w zakresie usuwania skutków powodzi” – zaznaczył. Minister zastrzegł jednocześnie, że “nie jest to komisarz w rozumieniu ustawy o samorządzie gminnym, a osoba, która ma pomóc w skutecznym zarządzaniu”.

Premier zaznaczył też, że trwa walka z dezinformacją. Na jego wniosek ABW ma sprawdzać sytuacje, w których mogło dojść do przestępstwa. O przypadkach dezinformacji mówił też komendant główny policji Marek Boroń.

“Jeden z takich przykładów, to na profilu Kłodzko ukazała się informacja, że w Lądku i Stroniu mieli grasować szabrownicy. Oczywiście była to informacja nieprawdziwa. Tę osobę już zatrzymaliśmy i wspólnie z prokuraturą jutro będziemy ją rozliczać, to będzie art. 172 Kodeksu karnego, czyli utrudnianie akcji ratowniczej” – poinformował Boroń.

Weryfikowane są także zbiórki dla powodzian, do tej pory ujawniono w związku z tym kilkanaście przestępstw. Boroń przekazał też m.in. informacje na temat sieci dróg na terenach objętych powodzią.

Jak wynika z przekazanych przez Boronia danych, doszło do 102 blokad dróg, w tym 13 na drogach krajowych. Minister infrastruktury Dariusz Klimczak dodał, że nieczynne są cztery linie kolejowe. Zablokowane są też dwa mosty. Trwają prace związane z budową mostu tymczasowego w Głuchołazach.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy