Reklama

Kraj

SKW: gen. Gromadziński bez dostępu do informacji niejawnych

mml/ mok/ mhr/PAP
Dodano: 22.07.2024
Warszawa, 24.05.2023. Radca-Koordynator Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Jarosław Gromadziński podczas debaty "Wojna na Ukrainie – wnioski dla rozwoju i modernizacji sił zbrojnych RP" w ramach konferencji branży obronnej "Defence24 Day" w Hotelu Sofitel w Warszawie, 24 bm. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Warszawa, 24.05.2023. Radca-Koordynator Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Jarosław Gromadziński podczas debaty "Wojna na Ukrainie – wnioski dla rozwoju i modernizacji sił zbrojnych RP" w ramach konferencji branży obronnej "Defence24 Day" w Hotelu Sofitel w Warszawie, 24 bm. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Share
Udostępnij

Zapadła decyzja o cofnięciu gen. Jarosławowi Gromadzińskiemu poświadczeń bezpieczeństwa upoważniających go do dostępu do informacji niejawnych. Postępowanie sprawdzające wykazało, że nie daje on rękojmi zachowania tajemnicy – poinformowała w poniedziałek Służba Kontrwywiadu Wojskowego.

Gen. Gromadziński, został w marcu odwołany ze stanowiska dowódcy Eurokorpusu – międzynarodowej jednostki współpracującej z UE i NATO. SKW poinformowała wtedy, że w związku z pozyskaniem nowych informacji na temat oficera, wszczęto postępowanie sprawdzające.

W poniedziałek SKW poinformowała w komunikacie, że zakończyła postępowanie ws. gen. Gromadzińskiego. “W dniu 22 lipca 2024 r. wydana została decyzja o cofnięciu poświadczeń bezpieczeństwa upoważniających do dostępu do informacji niejawnych. Kontrolne postępowanie sprawdzające jednoznacznie wykazało, że gen. broni Jarosław Gromadziński nie daje rękojmi zachowania tajemnicy” – głosi komunikat SKW.

Postępowania wobec generała i odwołaniu go ze stanowiska dowódcy Eurokorpusu

Przypomniano, że generałowi w takiej sytuacji przysługuje odwołanie od decyzji do premiera, a w przypadku utrzymania w mocy decyzji SKW przez organ odwoławczy, również skarga do sądu administracyjnego.

O wszczęciu postępowania wobec generała i odwołaniu go ze stanowiska dowódcy Eurokorpusu, co wiązało się z jego natychmiastowym powrotem do kraju ze Strasburga, resort obrony poinformował pod koniec marca. Następcą gen. Gromadzińskiego na stanowisku dowódcy Eurokorpusu został ówczesny I zastępca szefa Sztabu Generalnego WP gen. Piotr Błazeusz.

Przed objęciem funkcji dowódcy Eurokorpusu w czerwcu ub.r. gen. Gromadziński był radcą-koordynatorem szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, wcześniej był pierwszym dowódcą formowanej od 2018 roku 18. Dywizji Zmechanizowanej, której jednostki zlokalizowane są przede wszystkim w woj. mazowieckim i lubelskim, na wschód od Warszawy. Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę służył też w Międzynarodowym Zespole do spraw Pomocy Ukrainie w niemieckim Wiesbaden, gdzie razem z amerykańskimi wojskowymi odpowiadał za szkolenie ukraińskich żołnierzy.

Eurokorpus współdziała z NATO oraz Unią Europejską

Po informacji o wszczęciu wobec niego postępowania sprawdzającego gen. Gromadziński oświadczył, że nie ma sobie nic do zarzucenia, i że “pełniąc służbę na stanowiskach dowódczych, w kraju oraz za granicą, zawsze godnie reprezentował mundur żołnierza polskiego”.

Eurokorpus to wojskowa struktura szybkiego reagowania, w której skład wchodzi sześć państw ramowych: Niemcy, Francja, Hiszpania, Belgia oraz Luksemburg, a od początku 2022 r. także Polska. Gen. Gromadziński był pierwszym Polakiem na stanowisku dowódcy tej struktury. Eurokorpus współdziała z NATO oraz Unią Europejską, jest jednak zarządzana przez wchodzące w jej skład państwa – decyzje dot. Dowództwo zlokalizowane w Strasburgu odpowiada za wydzielanie oddziałów sojuszniczych do udziału w operacjach kryzysowych, humanitarnych, ratunkowych oraz wymuszania i utrzymania pokoju – zarówno na potrzeby Unii Europejskiej, jak i NATO.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy