Reklama

Kraj

Sikorski: wprowadzenie Polski do NATO było wielkim, ponadpartyjnym dziełem

Marcin Chomiuk / PAP
Dodano: 08.03.2024
Fot. PAP/Leszek Szymański
Warszawa, 27.02.2024. Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski na briefingu prasowym terenie Portu Lotniczego Okęcie w Warszawie, 27 bm. Szef polskiej dyplomacji podsumował zakończoną wizytę w Stanach Zjednoczonych. (aldg) PAP/Leszek Szymański
Fot. PAP/Leszek Szymański Warszawa, 27.02.2024. Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski na briefingu prasowym terenie Portu Lotniczego Okęcie w Warszawie, 27 bm. Szef polskiej dyplomacji podsumował zakończoną wizytę w Stanach Zjednoczonych. (aldg) PAP/Leszek Szymański
Share
Udostępnij

Wprowadzenie Polski do grona członków Sojuszu Północnoatlantyckiego było wielkim, ponadpartyjnym dziełem, z którego powinniśmy być dumni – podkreślił w piątek szef MSZ Radosław Sikorski podczas konferencji z okazji 25. rocznicy wstąpienia Polski do NATO.

Szef polskiej dyplomacji wziął w piątek wziął udział w konferencji zorganizowanej m.in. przez Katedrę Studiów Strategicznych i Bezpieczeństwa Międzynarodowego UW pt. “25 lat Polski w NATO. A gdyby Sojuszu nie było…”.

Akcesja do Sojuszu Północnoatlantyckiego to wielki sukces Polski

Sikorski podczas swojego wystąpienia podkreślał ponadpolityczny charakter trwających lata dążeń do akcesji do Sojuszu Północnoatlantyckiego. “Zmieniali się prezydenci, premierzy, ministrowie. Reprezentowali różne partie i różne obozy polityczne, ale w tej sprawie, jako naród, mieliśmy jeden cel” – zaznaczył.

Szef MSZ zwrócił uwagę, że “wprowadzenie Polski do grona członków Sojuszu Północnoatlantyckiego było wielkim, ponadpartyjnym dziełem, z którego powinniśmy być dumni”. Zauważył, że “to między innymi dzięki gwarancjom bezpieczeństwa udzielonym przez Sojusz Polska mogła się rozwijać”. “Kto wie, czy bez członkostwa w NATO tak szybko nastąpiłoby członkostwo w UE” – dodał.

To jeszcze nie chwila żałoby, to chwila próby

Sikorski odniósł się również do rosyjskiej agresji na Ukrainę. Jego zdaniem nie oznacza ona, że świat budowany w ostatnich dekadach już legł w gruzach. W opinii szefa MSZ “to jeszcze nie chwila żałoby, to chwila próby”.

Według niego instytucje, które od lat współtworzymy – NATO i UE – wymagają dostosowania do nowych okoliczności. Sikorski wskazywał, że w latach 1999-2021 łączne unijne wydatki na obronność wzrosły o 19,7 proc.; w USA wzrosły o 65,7 proc.; w Rosji o 292 proc., a w Chinach – 592 proc.

“W tym roku 18 na 31 członków NATO wyda na zbrojenia co najmniej 2 proc. PKB. Rok temu do tej grupy należało tylko 11 państw, w tym 10 z Europy. Idziemy w dobrym kierunku, ale, oczywiście, zbyt wolno” – mówił.

Czytaj także: Szef MON: artykuł 5. NATO – święte zobowiązanie

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy