Sejm skierował w piątek do dalszych prac komisji projekt ustawy, która formalnie ma zakończyć działalność Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022.
Za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu głosowało 175 posłów, 237 był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. W związku z tym projekt trafił do dalszych prac w sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.
Projekt ustawy grupy posłów Polski 2050 – Trzeciej Drogi zakłada uchylenie ustawy z dnia 14 kwietnia 2023 r. o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007–2022.
Jak podkreślili w uzasadnieniu wnioskodawcy, uchylana ustawa narusza liczne przepisy konstytucji, w tym tak fundamentalne jak art. 2 ustanawiający zasadę demokratycznego państwa prawa poprzez wprowadzenie nieprecyzyjnych i działających wstecz przepisów represyjnych, a także art. 10 ustanawiający zasadę trójpodziału władzy poprzez przyznanie de facto funkcji sądowniczych organowi politycznemu, czy też art. 42 zakazujący karania za czyny, które w chwili popełnienia nie były objęte sankcją karną.
Zaznaczono również, że uchylana ustawa jest obecnie “martwa”; 29 listopada 2023 r. Sejm odwołał wszystkich członków komisji.
“Wejście w życie proponowanej ustawy uchylającej kończy formalnie działalność komisji. Wnioskodawcy nie widzą możliwości prac nad jakimikolwiek nowelizacjami tego aktu prawnego i nadaje się on wyłącznie do uchylenia w całości” – podkreślono.
31 sierpnia ub.r., na ostatnim posiedzeniu Sejm IX kadencji powołał członków komisji ds. zbadania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022. Wszyscy zostali zgłoszeni przez PiS, opozycja nie przedstawiła swoich kandydatów i nie wzięła udziału w głosowaniu.