Reklama

Kraj

Rząd przyjął projekt specustawy m.in. ze wsparciem dla kredytobiorców z terenów powodziowych

PAP
Dodano: 25.09.2024
Fot. PAP/Maciej Kulczyński
Fot. PAP/Maciej Kulczyński
Share
Udostępnij

Spłata przez państwo rat kredytów hipotecznych przez 12 miesięcy dla osób poszkodowanych przez powódź, wprowadzenie prawa pierwokupu lokali mieszkalnych na rzecz gminy objętej skutkami powodzi – m.in. takie rozwiązania znalazły się w przyjętym we wtorek przez rząd projekcie specustawy powodziowej.

Na stronach KPRM we wtorek przekazano informację na temat przyjęcia przez rząd projektu nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw.

Jednym z rozwiązań, które znalazło się w projekcie specustawy dotyczy wsparcia dla kredytobiorców. “Poszkodowani w powodzi, którzy posiadają kredyt mieszkaniowy i utracili – choćby czasowo – możliwość korzystania z domu lub mieszkania, będą mogli skorzystać z bezzwrotnego wsparcia z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Poprzez fundusz państwo spłaci raty kredytu za okres 12 miesięcy” – wyjaśniono.

Kolejnym jest pakiet wsparcia związanego z mieszkalnictwem. Jak poinformowano, z Funduszu Dopłat zostanie udzielone bezzwrotne finansowe wsparcie dla osób, które ucierpiały na skutek powodzi. Pieniądze będzie można przeznaczyć na: tworzenie lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy – w wysokości 100 proc. kosztów przedsięwzięcia; remont zamieszkanych lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy – w wysokości 70 lub 100 proc. kosztów przedsięwzięcia; remont lub przebudowa istniejącego zasobu mieszkaniowego, który jest własnością spółki gminnej albo społecznej inicjatywy mieszkaniowej i został utworzony z udziałem środków Funduszu Dopłat lub w ramach rządowego programu preferencyjnych kredytów dla inwestorów społecznego budownictwa czynszowego – w wysokości 70 proc. kosztów przedsięwzięcia.

Zgodnie z komunikatem, pakiet dotyczący mieszkalnictwa przewiduje również wprowadzenie prawa pierwokupu mieszkań na rzecz gminy objętej skutkami powodzi. Kolejne rozwiązanie przewidują dodatkowe preferencje w procesie przyznawania premii remontowych. Podwyższona ma być również premia remontowa z 25 do 50 lub 60 proc. – w przypadku budynków wpisanych do rejestru zabytków lub znajdujących się na obszarze wpisanym do rejestru zabytków.

W komunikacie po posiedzeniu rządu poinformowano, że “dodatkowy pakiet wsparcia dla przedsiębiorców jest przygotowywany”. “Będzie przez rząd przyjęty i skierowany do Sejmu jeszcze w trakcie najbliższego posiedzenia Sejmu” – zapewniono.

Zgodnie z przyjętym projektem, osoby poszkodowane przez powódź, które otrzymały lub otrzymają tzw. zasiłek powodziowy, dostaną również zasiłek w wysokości 1 tys. zł na pokrycie kosztów zużycia energii bądź zakupu paliwa do agregatów w związku z koniecznością osuszenia mieszkania lub domu.

“W czasie obowiązywania stanu klęski żywiołowej, nie będzie obowiązywał zakaz handlu w niedzielę w zakresie rozładowywania, przyjmowania i ekspozycji towarów pierwszej potrzeby. Zakaz będzie nadal obowiązywać w niedziele, w które przypada święto” – dodano.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy