Reklama

Kraj

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o VAT, która wprowadza obowiązkowe fakturowanie elektroniczne

Marek Siudaj / PAP
Dodano: 07.08.2023
Fot. PAP/Rafał Guz
Fot. PAP/Rafał Guz
Share
Udostępnij

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o VAT, której celem jest wprowadzenie obowiązkowego fakturowania elektronicznego – podała kancelaria prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie.

Kancelaria Prezydenta RP podała w poniedziałek, że Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.

“Zasadniczym celem przedłożonej ustawy jest wprowadzenie obowiązkowego fakturowania elektronicznego, które zdaniem Rady Ministrów ma przyczynić się do lepszego zwalczania oszustw związanych z podatkiem VAT i uchylania się od VAT” – podano w komunikacie.

Wskazano w nim, że do najważniejszych zmian wprowadzany przez nowelizację należy “ustanowieniu zasady, wedle której podatnik podatku od towarów i usług jest obowiązany do wystawiania faktury ustrukturyzowanej przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur”. Zastrzeżono, że obowiązek ten nie będzie dotyczyć m.in. podatników nieposiadających siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce oraz podatników korzystających z procedur szczególnych. Poza tym nie będzie konieczności wystawiania faktury elektronicznej w sytuacji, jeśli nabywcą towarów czy usług będzie osoba fizyczna, nieprowadzącą działalności gospodarczej.

W ramach ustawy ulega skróceniu z 60 do 40 dni podstawowy termin zwrotu podatnikowi podatku od towarów i usług nadwyżki podatku naliczonego nad podatkiem należnym, jeśli rozliczenia dokonano przy wykorzystaniu faktury elektronicznej. Poza tym nowe przepisy nakładają obowiązek elektronizacji obsługi wiążącej informacji stawkowej, wiążącej informacji akcyzowej, wiążącej informacji taryfowej oraz wiążącej informacji o pochodzeniu towaru.

“Ustawa przewiduje możliwość wystawiania faktur elektronicznych lub faktur w postaci papierowej w okresie od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r. przez podatników obowiązanych do wystawiania faktur ustrukturyzowanych, jeżeli dokonywana przez nich sprzedaż jest zwolniona od podatku lub wykonują wyłącznie czynności zwolnione od podatku, dokonują czynności dokumentowanych fakturami uproszczonymi, dokonują czynności dokumentowanych fakturami wystawionymi przy zastosowaniu kas rejestrujących” – czytamy w komunikacie kancelarii prezydenta.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2024 r., z wyjątkiem części przepisów, które wchodzą w życie w innych terminach.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy