Reklama

Kraj

Prezydent o RBN: spotykamy się, by porozmawiać o strategicznych wyzwaniach stojących przed Polską

rbk/ mml/ sdd/ PAP
Dodano: 11.03.2024
Fot. PAP/Paweł Supernak
Warszawa, 11.03.2024. Prezydent RP Andrzej Duda (C), szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych (L) i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera (P) na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, 11 bm. Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego odbyło się przed wizytą prezydenta RP i premiera Donalda Tuska w Waszyngtonie, gdzie obaj liderzy spotkają się z prezydentem USA Joe Bidenem w 25. rocznicę dołączenia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. (aldg) PAP/Paweł Supernak
Fot. PAP/Paweł Supernak Warszawa, 11.03.2024. Prezydent RP Andrzej Duda (C), szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych (L) i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera (P) na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, 11 bm. Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego odbyło się przed wizytą prezydenta RP i premiera Donalda Tuska w Waszyngtonie, gdzie obaj liderzy spotkają się z prezydentem USA Joe Bidenem w 25. rocznicę dołączenia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. (aldg) PAP/Paweł Supernak
Share
Udostępnij

Spotykamy się, by w symboliczny sposób porozmawiać o strategicznych wyzwaniach, jakie stoją przed Polską w aspekcie naszej obecności w NATO – powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając w poniedziałek posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Posiedzenie RBN odbywa się w przeddzień spotkania prezydenta Dudy oraz premiera Donalda Tuska z prezydentem USA Joe Bidenem.

Prezydent, uzasadniając zwołanie RBN, podkreślił, że chciałby, aby wizytę w USA w 25. rocznicę dołączenia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego poprzedziła rozmowa o kwestiach bezpieczeństwa “w pełnym składzie polskiej sceny politycznej”. Wyraził oczekiwanie, że RBN pokaże jedność polskiej sceny politycznej w sprawach bezpieczeństwa.

Duda, otwierając posiedzenie, podkreślał, że odbywa się ono w wyjątkowym trybie i wyjątkowym momencie; wskazał w tym kontekście na 25. rocznicę wstąpienia Polski do NATO.

“Spotykamy się po to, by w ten symboliczny sposób porozmawiać o strategicznych wyzwaniach, jakie stoją dzisiaj przed bezpieczeństwem Polski w aspekcie naszej obecności w Sojuszu Północnoatlantyckim, a więc w znaczeniu naszych więzi euroatlantyckich i sojuszniczych. Wobec sytuacji, która rozwija się przede wszystkim za naszą wschodnią granicą, wobec odrodzonego rosyjskiego imperializmu i wszystkich tych zagrożeń, z którymi mamy dzisiaj do czynienia” – powiedział.

“Mówię +mamy+ – nie tylko jako Polska, ale w szerokim tego słowa znaczeniu. My, jako dzisiaj nierozerwalna część wolnego świata, rodziny państw demokratycznych, w szczególności tych, które zrzeszone są w Sojuszu Północnoatlantyckim” – dodał.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego to organ doradczy prezydenta w sprawach wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa. W jej skład wchodzą: marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, szefowie MSZ, MON i MSWiA, minister koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań posiadających klub parlamentarny lub poselski (lub przewodniczący tych klubów), szefowie kancelarii prezydenta i BBN. Posiedzenia Rady zwołuje prezydent, on też określa ich tematykę.

Czytaj także: Prezydent zapowiedział zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego na 11 marca, przed wizytą w USA

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy