Reklama

Kraj

Premier: we wtorek z wizytą w Polsce premier Wielkiej Brytanii i sekretarz generalny NATO

Adrian Kowarzyk / PAP
Dodano: 22.04.2024
Fot. PAP/Albert Zawada
Warszawa, 22.04.2024. Premier Donald Tusk przemawia na konferencji prasowej w siedzibie KPRM w Warszawie, 22 bm. Spotkanie dot. m.in. wyborów do Europarlamentu. (aldg) PAP/Albert Zawada
Fot. PAP/Albert Zawada Warszawa, 22.04.2024. Premier Donald Tusk przemawia na konferencji prasowej w siedzibie KPRM w Warszawie, 22 bm. Spotkanie dot. m.in. wyborów do Europarlamentu. (aldg) PAP/Albert Zawada
Share
Udostępnij

Premier Donald Tusk poinformował, że we wtorek wizytę w Polsce złożą premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. To dalszy ciąg misji rozbudowywania pozycji Polski w kwestii polityki bezpieczeństwa – dodał.

Szef rządu powiedział, że w planach jest “krótkie spotkanie z brytyjskimi żołnierzami” a następnie rozmowy w kancelarii premiera.

“To dalszy ciąg mojej misji rozbudowywania pozycji Polski w kwestii polityki bezpieczeństwa. Bardzo mi na tym zależy, żeby sojusznicy, szczególnie ci, z którymi praktycznie pracujemy, to są właśnie Brytyjczycy, Skandynawowie, państwa naszego regionu, żeby ta współpraca była coraz lepiej koordynowana” – powiedział Tusk.

Podkreślił, że objawia się to choćby w takich projektach jak tzw. żelazna kopuła w związku z którą trzeba wykonać – jak powiedział – “gigantyczną i błyskawiczną pracę” w celu skoordynowania czasem sprzecznym interesów biznesowych czy politycznych różnych krajów. “Oczywiście bezpieczeństwo Polski jest w centrum mojego zainteresowania” – podkreślił.

Tusk stwierdził, że jeszcze nigdy nie miał “tak optymistycznego wrażenia, że w Europie słuchają bardzo polskiego głosu” i “chcą zrozumieć wszystkie aspekty naszego bezpieczeństwa i ryzyk”. “Polska ma wielki autorytet jako mądrze działający, a przy tym proeuropejski, prozachodni kraj frontowy” – powiedział premier.

Podkreślił, że chce wykorzystać ten posłuch innych krajów, dlatego będzie rozmawiał m.in. z premierem Wielkiej Brytanii o tym jak wzmocnić kooperację, której celem jest zwiększenie bezpieczeństwa Europy.

W ramach inicjatywy NATO Forward Presence ustanowionej w 2016 roku podczas szczytu NATO Warszawie, w Polsce oraz krajach bałtyckich funkcjonuje tzw. wzmocniona Wysunięta Obecność (ang. enhanced Forward Presence – eFP). Jej zasadniczym elementem są batalionowe grupy bojowe rozlokowane w każdym z tych państw. W skład rozlokowanej w Polsce, w Orzyszu (woj. warmińsko-mazurskie), batalionowej grupy bojowej wchodzą żołnierze USA, Chorwaci, Rumuni oraz Brytyjczycy.

Czytaj także:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy