Reklama

Kraj

Premier Tusk zaprasza rolników na rozmowy do Warszawy w sobotę

wkr/ pad/ PAP
Dodano: 05.03.2024
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Warszawa, 05.03.2024. Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu w siedzibie KPRM w Warszawie, 5 bm. Premier poinformował, że rząd przyjął projekt ustawy wydłużającej wakacje kredytowe do końca 2024 r. (sko) PAP/Radek Pietruszka
Fot. PAP/Radek Pietruszka Warszawa, 05.03.2024. Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu w siedzibie KPRM w Warszawie, 5 bm. Premier poinformował, że rząd przyjął projekt ustawy wydłużającej wakacje kredytowe do końca 2024 r. (sko) PAP/Radek Pietruszka
Share
Udostępnij

Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej we wtorek po posiedzeniu rządu zaprosił rolników na rozmowy do Warszawy w sobotę na godz. 10 do Centrum Partnerstwa Społecznego “Dialog”.

“Umówiłem się z rolnikami na rozmowy w tym tygodniu, aby zaraportować im działania, których się podjąłem od czasu poprzedniego spotkania. Mam nadzieję, że przyjmą zaproszenie. W sobotę o godz. 10 w centrum +Dialog+ będę do dyspozycji” – powiedział Tusk.

Jak dodał, jeszcze we wtorek skieruje do Sejmu projekt uchwały, wzywającej Komisję Europejską do nałożenia sankcji na import żywności i produktów rolnych z Rosji i Białorusi. To jest jeden z powodów, dla których ceny żywności w Europie są niskie, to też jedno ze źródeł dużych dochodów dla tych państw – tłumaczył szef rządu. Jak dodał, Łotwa wprowadziła jednostronnie sankcje na żywność z Rosji i Białorusi, ale aby to było skuteczne, należy działać jako cała Unia Europejska.

Jak mówił premier, w projektowanej uchwale Sejm ma także zaproponować wprowadzenie pilnych zmian w zasadach handlu z Ukrainą, tak aby “chronić wrażliwe sektory rynku rolnego przed nadmiernym importem z Ukrainy”. “Od KE będziemy oczekiwali pilnego podjęcia prac w celu powrotu do stosowania w handlu z Ukrainą wyłącznie reguł umowy stowarzyszeniowej UE z Ukrainą” – wyjaśnił szef rządu.

Tusk spotkał się z organizacjami rolniczymi 29 lutego w CPS “Dialog” w Warszawie. Dwa dni wcześniej rolnicy protestowali na ulicach warszawy. Na środę 6 marca zapowiadają kolejny protest w stolicy.

Protesty rolnicze w Polsce, a także w innych krajach UE, trwają od kilku tygodni. Postulaty polskich rolników to odstąpienie od przepisów Zielonego Ładu, uszczelnienie granic przed napływem produktów rolno-spożywczych spoza UE oraz obrona hodowli zwierzęcej w Polsce.

Czytaj także: Tusk: będzie lista “precyzyjnych postulatów” co do zmian w Zielonym Ładzie

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy