Reklama

Kraj

Premier: chcemy z Norwegią intensyfikować pomoc dla Ukrainy i motywować do tego inne kraje

kmz/ wni/ mok/ PAP
Dodano: 28.02.2024
Fot. PAP/Albert Zawada
Warszawa, 28.02.2024. Premier RP Donald Tusk podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Norwegii Jonasem Gahrem Storem, po spotkaniu w KPRM w Warszawie, 28 bm. (mr) PAP/Albert Zawada
Fot. PAP/Albert Zawada Warszawa, 28.02.2024. Premier RP Donald Tusk podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Norwegii Jonasem Gahrem Storem, po spotkaniu w KPRM w Warszawie, 28 bm. (mr) PAP/Albert Zawada
Share
Udostępnij

Razem z Norwegią chcemy intensyfikować pomoc dla Ukrainy i motywować do tego inne kraje; chodzi o uzbrojenie, środki na odbudowę, podtrzymanie ukraińskiej gospodarki – powiedział w środę premier Donald Tusk. Podkreślił, że od tygodni rząd buduje na nowo relacje ze wszystkimi państwami regionu.

Na konferencji po spotkaniu w Warszawie z premierem Norwegii Jonasem Gahr Storem szef polskiego rządu podkreślił, że współpraca z Norwegią ma priorytetowy wymiar. Przypomniał m.in. współpracę w zakresie energetyki. Jednocześnie wskazał, że oba kraje mają podobne problemy i podobną determinację w przeciwdziałaniu nielegalnej imigracji.

“Chcę potwierdzić, że relacje polsko-norweskie mogą być wzorcowe dla innych państw na świecie. Nasza pierwsza część spotkania to potwierdziła” – oświadczył Tusk.

Zaznaczył, że od wielu tygodni rząd buduje na nowo relacje ze wszystkimi państwami regionu, mając na uwadze bezpieczeństwo Polski, Europy, państw regionu północno-wschodniego. “Norwegia jest dla nas kluczowym partnerem” – dodał.

“Jutro z premier Łotwy, w poniedziałek będę w Wilnie, z każdym rozmówcą wszędzie rozmawiamy o potrzebie zbudowania pełnego bezpieczeństwa dla Europy, Norwegii, Polski, dla innych naszych partnerów, jak skutecznie wesprzeć Ukrainę. Cieszę się, że z Norwegią mamy ten sam pogląd: chcemy – nasze kraje, i też chcemy motywować innych, by jeszcze zintensyfikować pomoc dla Ukrainy, jeśli chodzi o uzbrojenie, środki na odbudowę, podtrzymanie ukraińskiej gospodarki. Będziemy współpracować bilateralnie i rozmawiać nad detalami” – powiedział premier.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy