Po pożarze i wybuchu w kamienicy na poznańskich Jeżycach uruchomiono zbiórki na rzecz poszkodowanych mieszkańców i dla rodzin zmarłych strażaków. Prezydent Poznania zaapelował, by uważać na fałszywe zbiórki, a pieniądze wpłacać poprzez wiarygodne podmioty i instytucje.
„Chciałbym zaapelować o to, aby te pieniądze, które są wpłacane na rzecz poszkodowanych w tej katastrofie, były wpłacane poprzez wiarygodne podmioty. Z pewnością takim wiarygodnym podmiotem jest Caritas i zachęcam do tego. Drugim podmiotem jest MOPR, bo nie każdy będzie chciał skorzystać z pośrednictwa Caritasu. Trzecim jest Siepomaga” – podkreślił w poniedziałek na konferencji prasowej prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.
Już w niedzielę zbiórkę dla poszkodowanych w pożarze i wybuchu uruchomił Caritas Archidiecezji Poznańskiej.
„Jesteśmy w stałym kontakcie z Centrum Zarządzania Kryzysowego, aby jak najlepiej wspierać działania ratunkowe i pomocowe. Po zakończeniu akcji ratunkowej wielu ludzi będzie potrzebowało wsparcia w odbudowie swojego życia i powrocie do normalności. Dlatego zwracamy się do Was z prośbą o pomoc. Każda, nawet najmniejsza wpłata, przyczyni się do wsparcia poszkodowanych w tej tragedii. Razem możemy pomóc im stanąć na nogi i odbudować to, co stracili” – poinformował Caritas Archidiecezji Poznańskiej.
Zbiórkę można wesprzeć w formie tradycyjnej na poniższe dane: Caritas Archidiecezji Poznańskiej, nr konta: 70 1090 1362 0000 0000 3602 2297, Tytuł: Cel charytatywny – Kraszewskiego. Szczegóły zbiórki można znaleźć także na stronie caritaspoznan.pl.
Zbiórka na wsparcie poszkodowanych w wyniku pożaru strażaków i ich rodzin prowadzona jest m.in. za pośrednictwem fundacji Siepomaga wraz z NSZZ „Solidarność” działającym w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Szczegóły zbiórki można znaleźć na stronie fundacji: https://www.siepomaga.pl/pozar-poznan.
Specjalny numer konta, na który można wpłacać pieniądze dla poszkodowanych uruchomiło także Miasto Poznań. Numer rachunku: 59 1020 4027 0000 1402 1974 6820. W tytule przelewu należy wpisać: „z przeznaczeniem na pomoc poszkodowanym w pożarze kamienicy przy ul. Kraszewskiego”.
Można także przynosić dary do organizacji pozarządowych, które organizują zbiórki. To np. Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych, które gromadzi dary w „Peronie 9.2” (pod rondem Kaponiera). Zbierane są kosmetyki, artykuły higieniczne, pościele, ręczniki, koce oraz nowa bielizna. Organizacja nie przyjmuje używanej odzieży.
Prezydent Poznania zaapelował także o rozsądną pomoc, czyli wsłuchanie się w potrzeby, a nie przynoszenie wszystkiego, co może nam wydać się potrzebne.
Do pożaru i wybuchu w kamienicy przy ul. Kraszewskiego w Poznaniu doszło w nocy z soboty na niedzielę. W akcji zginęło dwóch strażaków w wieku 33 i 34 lat. Poszkodowanych zostało 11 strażaków i 3 osoby cywilne. Jak przekazało MSWiA, stan tych osób nie zagraża ich życiu. Jedna osoba cywilna jest w stanie ciężkim, ale niezagrażającym życiu.