Reklama

Kraj

Powstanie grupa rządowa, która będzie pracować nad rozwiązaniami dot. prawa autorskiego

ksi/ akr/ aszw/PAP
Dodano: 10.07.2024
Warszawa, 06.01.2024. Redaktor naczelny portalu Onet Bartosz Węglarczyk podczas Gali Mistrzów Sportu - 89. Plebiscytu Przeglądu Sportowego i Telewizji Polsat na 10 Najlepszych Sportowców Polski 2023, 6 bm. Fot. PAP/Piotr Nowak
Warszawa, 06.01.2024. Redaktor naczelny portalu Onet Bartosz Węglarczyk podczas Gali Mistrzów Sportu - 89. Plebiscytu Przeglądu Sportowego i Telewizji Polsat na 10 Najlepszych Sportowców Polski 2023, 6 bm. Fot. PAP/Piotr Nowak
Share
Udostępnij

Powstanie grupa rządowa złożona z przedstawicieli wydawców, która będzie pracować nad rozwiązaniami dot. zmian w ustawie o prawie autorskim – powiedział po środowym spotkaniu premiera z mediami Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny Onetu i przewodniczący Rady Polskich Mediów.

W środę w Centrum Partnerstwa Społecznego “Dialog” odbyło się spotkanie premiera Donalda Tuska oraz marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej z przedstawicielami mediów ws. zmian w prawie autorskim. Tematem spotkania była nowelizacja ustawy wdrażającej unijną dyrektywę DSM (Digital Single Market). Na spotkanie zaproszeni zostali redaktorzy naczelni i szefowie organizacji reprezentujących wydawców – sygnatariuszy listu otwartego w sprawie zmian w prawie autorskim, skierowanego do premiera w marcu tego roku.

Powstanie grupa rządowa złożona z przedstawicieli wydawców

“Spotkanie było bardzo dobre. Wydaje mi się, że było w bardzo dobrej atmosferze. Dwie rzeczy główne, które są do przekazania: powstanie grupa rządowa złożona z przedstawicieli wydawców, która będzie pracować bardzo szybko nad rozwiązaniami, które usatysfakcjonują obie strony. Dostaliśmy obietnice od pana premiera i od pani marszałek Senatu, bo oboje byli obecni na spotkaniu, w obecności pani minister kultury, że jutro komisja senacka rozważy poprawki do ustawy o prawie autorskim, a następnie zawiesi obrady” – powiedział po spotkaniu Węglarczyk.

“Zawiesi obrady do czasu, kiedy ta grupa wydawców i rządowa ustali, jakie mają być zapisy ustawy. W momencie, kiedy ustalenia zapadną, bardzo szybko, jeszcze w tym miesiącu zbierze się Senat i w takiej postaci, w jakiej ta grupa ustali, przyjmie poprawki do ustawy” – przekazał.

Dodał, że premier zobowiązał się również, że porozmawia z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią, żeby Sejm jeszcze podczas ostatniej sesji lipcowej poprawki senackie rozważył i do ustawy przyjął.

“Takie są główne ustalenia. Mam bardzo dobre wrażenie po tym spotkaniu. Mam nadzieję, że ustawa zostanie zmieniona w taki sposób, żeby wydawcom i dziennikarzom, bo to jest super ważne, żeby podkreślić, nie chodzi tylko o wydawców, ale również o autorów treści, że będziemy na równej stopie mogli prowadzić rozmowy z big techami i że dziennikarstwo w Polsce przeżyje” – podkreślił redaktor naczelny Onetu.

Jak mówił, premier i wydawcy zgadzają się, co do tego, że “w sprawie pryncypiów, czyli w sprawie tego, że nie ma niezależności dziennikarskiej bez niezależności finansowej i że wydawcy w Polsce, wszystko jedno czy mali, czy duzi, muszą po prostu mieć prawo na równej stopie rozmawiać z big techami, tak, co do tego się zgodziliśmy”.

Niekorzystne dla mediów przepisy prawa autorskiego i praw pokrewnych

Dopytywany o to, kiedy odbędzie się pierwsze spotkanie grupy, odpowiedział: “Grupa ma się spotkać od razu, w najbliższym czasie. Padło stwierdzenie, że od jutra grupa zacznie pracę. Dlatego, że mamy 24 lipca posiedzenie Senatu i do tego czasu ta grupa musi zakończyć pracę”.

Poinformował, że “grupa ma być bardzo mała, żeby po prostu szybko pracować”.

Zaproszenie premiera to reakcja na ubiegłotygodniowy apel wydawców oraz dziennikarzy polskich mediów do polityków, by zmienili uchwalone w Sejmie niekorzystne dla mediów przepisy prawa autorskiego i praw pokrewnych. W apelu podkreślono, że w trakcie uchwalania przepisów o prawie autorskim w świecie cyfrowym zlekceważono ich postulaty, o których realizację zabiegali. “Oczekiwaliśmy wprowadzenia instrumentów mediacji między platformami i wydawcami w przypadku sporu o tantiemy, rekompensaty za ekspozycję treści w sieci oraz ochrony przed ich kopiowaniem” – czytamy.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy