Reklama

Kraj

Poseł Mariusz Krystian (PiS) wyszedł z posiedzenia komisji ds. wyborów korespondencyjnych

Olga Łozińska, Edyta Roś / PAP
Dodano: 22.05.2024
Fot. PAP/Leszek Szymański
Warszawa, 22.05.2024. Członek komisji, poseł PiS Mariusz Krystian (C), a także wezwany na świadka były prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki (P) podczas posiedzenia sejmowej komisji śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego, 22 bm. w Sejmie w Warszawie. (amb) PAP/Leszek Szymański
Fot. PAP/Leszek Szymański Warszawa, 22.05.2024. Członek komisji, poseł PiS Mariusz Krystian (C), a także wezwany na świadka były prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki (P) podczas posiedzenia sejmowej komisji śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego, 22 bm. w Sejmie w Warszawie. (amb) PAP/Leszek Szymański
Share
Udostępnij

Mariusz Krystian (PiS) wyszedł z posiedzenia sejmowej komisji śledczej ds. wyborów korespondencyjnych po tym, jak przewodniczący Dariusz Joński (KO) przerwał mu zadawanie pytań, bo poseł cytował wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. wyborów korespondencyjnych.

W środę przed komisją śledczą ponownie zeznaje b. premier Mateusz Morawiecki.

Na początku posiedzenia przewodniczący komisji Dariusz Joński (KO) przedstawił opinię biegłego prof. Jana Zimmermanna, który ocenił m.in., że premier nie miał podstawy prawnej do wydania decyzji zlecających Poczcie Polskiej i PWPW wydruku i skompletowanie kart i pakietów wyborczych.

Następnie poseł PiS Mariusz Krystian PiS przypomniał, że we wtorek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zastosowanie przepisów “antycovidowych” do przygotowania wyborów korespondencyjnych w stanie epidemii było zgodne z konstytucją.

“Nota bene, gdyby również Senat wykazał się poszanowaniem konstytucyjnej zasady współdziałania władz w tamtym czasie i podjął uchwałę w sprawie ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzenia wyborów na prezydenta znacznie szybciej niż po 28 dniach, czyli na przykład podobnie jak Sejm w ciągu jednego dnia, wówczas przeprowadzenie wyborów prezydenckich 10 maja 2020 roku okazałoby się możliwe” – zacytował Krystian orzeczeni TK.

Morawiecki powiedział, że “zdaje sobie sprawę z tego, że TK w taki sposób ujął tamte jego decyzje i konieczność przeprowadzenia wyborów w trybie korespondencyjnym”.

“Chciałbym do tego dodać kilka punktów z prawomocnego wyroku sądu rejonowego z 29 listopada (2023 r.): w tych okolicznościach pandemicznych działania administracji rządowej zmierzające do powstrzymania wzrostu zakażeń, przeprowadzenie wyborów prezydenckich w terminie konstytucyjnym nie mogą być uznane za działanie na szkodę interesu publicznego” – zacytował.

Joński przerwał Morawieckiemu, bo powiedział, że ma on zeznawać, co do faktów, a nie cytować wyroki sądu.

W trakcie zadawania następnych pytań przez Krystiana, Joński odebrał mu prawo do zadawania pytań, mówiąc, że orzeczenie TK nie jest przedmiotem prac komisji. Następnie poseł Krystian wyszedł na posiedzenie plenarne Sejmu.

Czytaj także:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy