Reklama

Kraj

PiS przedstawi projekt ustawy zachęcającej Polaków do przekazywania darowizn

dsk/ oloz/ godl/PAP
Dodano: 23.09.2024
Warszawa, 23.09.2024. Przewodniczący KP PiS Mariusz Błaszczak (L) i poseł PiS Janusz Kowalski (P) podczas konferencji prasowej w siedzibie partii przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie, 23 bm. Fot. PAP/Paweł Supernak
Warszawa, 23.09.2024. Przewodniczący KP PiS Mariusz Błaszczak (L) i poseł PiS Janusz Kowalski (P) podczas konferencji prasowej w siedzibie partii przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie, 23 bm. Fot. PAP/Paweł Supernak
Share
Udostępnij

PiS przedstawi projekt ustawy zachęcającej Polaków do przekazywania darowizn; powstanie również raport dot. zaniechań rządu w sytuacji kryzysu powodziowego – poinformowali przewodniczący KP Prawo i Sprawiedliwość Mariusz Błaszczak oraz poseł PiS Janusz Kowalski.

Mariusz Błaszczak oraz Janusz Kowalski poinformowali podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, że ich klub przygotuje raport obrazujący zaniechania rządu w sytuacji kryzysu powodziowego.

Błaszczak wskazał, że dotychczas zidentyfikowano pięć obszarów, w których – jak mówił – doszło do zaniedbań rządu. Wśród nich znalazły się: złe zarządzanie zbiornikami retencyjnymi, zignorowanie ostrzeżeń i prognoz, opóźnienia w przekazywaniu ostrzeżeń, niewystarczające wykorzystanie służb oraz chaos komunikacyjny.

PiS stworzył projekt ustawy, która ma zachęcać Polaków do przekazywania darowizn

Głos zabrał również Kowalski, który poinformował, że klub PiS stworzył projekt ustawy, która ma zachęcać Polaków do przekazywania darowizn. “Można przekazywać darowizny, ale nie można ich odliczać – tak jak my proponujemy – od podstawy opodatkowania PIT i CIT” – tłumaczył.

Kowalski wyjaśnił, że propozycja PiS, to mechanizm, który sprawdził się podczas pandemii COVID-19. “Chcemy, by osoby fizyczne i prawne mogły odliczyć od podstawy opodatkowania do 200 proc. kwoty darowizny bez żadnych limitów – 6 proc. dla PIT i 10 proc. dla CIT” – powiedział.

Wyjaśnił, że projekt ustawy proponuje dodanie kategorii innych niż organizacje użytku publicznego. “Dziś 100 proc. możemy odliczyć tylko dla organizacji użytku publicznego. My chcemy, by było to 200 proc. dla organizacji użytku publicznego i nowych kategorii: jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów leczniczych, RARS i domów dla matek z małoletnimi dziećmi, noclegowni, schronisk dla bezdomnych, ośrodków wsparcia, rodzinnych domów pomocy i domów pomocy społecznej” – powiedział.

Wsparcie dla powodzian

“Ufamy, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu przyjmiemy ponad politycznie, to dobre rozwiązanie dla powodzian” – dodał. Poseł poinformował ponadto, że w poniedziałek przewodniczący Błaszczak zwróci się do ministra finansów Andrzeja Domańskiego, by w formie rozporządzenia dot. VAT, stawką zero proc. objąć domy dla matek z małoletnimi dziećmi, noclegownie, schroniska dla bezdomnych, ośrodki wsparcia, rodzinne domy pomocy i domy pomocy społecznej. “To kluczowe miejsca świadczące pomoc i wsparcie osobom, które straciły swoje domy” – stwierdził.

Tekst rozporządzenia, jak mówił, przygotował Błaszczak. “Jest ono do przyjęcia przez ministra w ciągu dziesięciu minut. Mamy konkretne rozwiązania dla powodzian” – dodał.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy