Reklama

Kraj

Paprocka o nowelizacji ustawy o KRS: w obecnej formie – niekonstytucyjna

Adrian Kowarzyk/PAP
Dodano: 15.04.2024
Fot. PAP/Piotr Nowak
Fot. PAP/Piotr Nowak
Share
Udostępnij

Nowelizacja ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa w obecnej formie jest niekonstytucyjna w zakresie różnicowania statusu sędziów. To podstawowe zastrzeżenie, sygnalizowane od początku przez kancelarię prezydenta – powiedziała w poniedziałek w Studiu PAP minister w KPRP Małgorzata Paprocka.


Sejm przyjął w piątek nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zasadnicze jej zapisy dotyczą wyboru sędziowskich członków tej Rady przez sędziów, a nie – jak to jest w przepisach od początków 2018 r. – przez Sejm. Teraz nowelizacja trafi do Senatu.

Paprocka w poniedziałek w Studiu PAP pytana, czy nowelizacja ustawy w obecnej formie ma szansę na podpis prezydenta powiedziała, że podstawowym zastrzeżeniem do ustawy jest “różnicowanie statusu sędziów” w zależności od tego, czy zostali wybrani przed, czy po zmianie przepisów dotyczących KRS w 2017 roku.

“W ocenie pana prezydenta nie ma żadnego uzasadnienia dla takiego różnicowania, co czyni tę ustawę w tym zakresie po prostu niekonstytucyjną. (…) Kancelaria od samego początku sygnalizowała zastrzeżenia w tej sprawie” – powiedziała Paprocka.

Na pytanie, czy oznacza to, że prezydent zawetuje ustawę, w której znajdzie się taki zapis, odpowiedziała, że ostateczna decyzja zapadnie w momencie, kiedy trafi ona w końcowym kształcie na biurko prezydenta.

Zmiana przepisów o KRS zakłada, że 15 sędziów-członków KRS ma być wybieranych w wyborach bezpośrednich i w głosowaniu tajnym przez wszystkich sędziów w Polsce, a nie – jak jest po nowelizacji przyjętej w grudniu 2017 r. – przez Sejm. Po wyborze nowych członków KRS obecni sędziowie-członkowie mieliby stracić mandaty. Zgodnie z nowelizacją – prawo do kandydowania na członka KRS nie będzie przysługiwało sędziom, którzy nimi zostali na podstawie wniosku KRS do prezydenta po zmianie przepisów dotyczących KRS w 2017 r.

Prezydent Andrzej Duda zapowiadał w poprzedni poniedziałek w “DGP”, że nowelizacja nie zyska jego akceptacji, m.in. dlatego, że różnicuje tzw. starych sędziów od tych z rekomendacji obecnej KRS. “Sędziowie otrzymali nominację od prezydenta RP, złożyli ślubowania i wszyscy mają równy status” – stwierdził Duda. Dodał też, że może dyskutować o zmianach w prawie, pod warunkiem, że rząd, w szczególności minister sprawiedliwości, będą przestrzegać prawa.

W odniesieniu do obecnej Krajowej Rady Sądownictwa, jeszcze w grudniu zeszłego roku w Sejmie podjęta została przedłożona przez posłów rządzącej koalicji uchwała stanowiąca, że trzy uchwały Sejmu z czasów, gdy rządziło PiS – z 6 marca 2018 r., 20 maja 2021 r. oraz 12 maja 2022 r. – ws. wyboru sędziowskich członków KRS zostały podjęte z rażącym naruszeniem Konstytucji RP. W uchwale Sejm wezwał sędziowskich członków KRS do niezwłocznego zaprzestania działalności w Radzie, gdyż ta podważa porządek konstytucyjny RP.

KRS, odnosząc się do tej uchwały, stwierdziła, że podważa ona “zaufanie do konstytucyjnych organów, godzi w porządek prawny i wbrew tytułowi inicjuje konflikt o znamionach kryzysu konstytucyjnego”.

Cała rozmowa pod adresem: https://www.pap.pl/aktualnosci/paprocka-o-zmianach-w-krs-prezydent-przestrzega-przed-konsekwencjami-tych-rozwiazan i na https://wideo.pap.pl

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy