Reklama

Kraj

NIK: kierujemy zawiadomienia do prokuratury m.in. wobec M. Morawieckiego i J. Sasina

Marcin Chomiuk, Aleksandra Kiełczykowska / PAP
Dodano: 21.03.2024
Fot. PAP/Rafał Guz
Warszawa, 21.03.2024. P.o. wicedyrektorzy Delegatury NIK w Białymstoku Wojciech Zambrzycki (L) i Paweł Tołwiński (C) oraz p.o. dyrektor Delegatury NIK w Białymstoku Janusz Pawelczyk (P) podczas konferencji prasowej dot. wyników kontroli "Realizacja i finansowanie poleceń Prezesa Rady Ministrów w sprawie zakupu środków ochrony indywidualnej w związku z przeciwdziałaniem Covid-19", 20 bm. w siedzibie Najwyższej Izby Kontroli w Warszawie. (jm) PAP/Rafał Guz
Fot. PAP/Rafał Guz Warszawa, 21.03.2024. P.o. wicedyrektorzy Delegatury NIK w Białymstoku Wojciech Zambrzycki (L) i Paweł Tołwiński (C) oraz p.o. dyrektor Delegatury NIK w Białymstoku Janusz Pawelczyk (P) podczas konferencji prasowej dot. wyników kontroli "Realizacja i finansowanie poleceń Prezesa Rady Ministrów w sprawie zakupu środków ochrony indywidualnej w związku z przeciwdziałaniem Covid-19", 20 bm. w siedzibie Najwyższej Izby Kontroli w Warszawie. (jm) PAP/Rafał Guz
Share
Udostępnij

Kierujemy zawiadomienia do prokuratury wobec osób, które brały bezpośredni udział w procesie zakupu środków ochrony indywidualnej w związku z przeciwdziałaniem Covid-19 – poinformował p.o. dyrektora Delegatury NIK w Białymstoku Janusz Pawelczyk. Dodał, że chodzi m.in. o Mateusza Morawieckiego i Jacka Sasina.

W czwartek NIK przedstawił wyniki kontroli dotyczącej zakupu środków ochrony indywidualnej w związku z przeciwdziałaniem Covid-19. Wynika z nich, że Kancelaria Premiera wydała niegospodarnie, nierzetelnie i niecelowo blisko 200 mln zł na zakup w latach 2020-2021 środków ochrony indywidualnej.

Na konferencji zorganizowanej w związku z raportem dotyczącym tej kontroli p.o. dyrektora Delegatury NIK w Białymstoku Janusz Pawelczyk poinformował, że w związku z tym NIK skieruje zawiadomienia do prokuratury wobec osób, “których podpisy widnieją na dokumentach i które brały bezpośredni udział w całym procesie”.

“To jest oczywiście pan premier Mateusz Morawiecki, to jest pan minister Jacek Sasin, szef Agencji Rezerw Strategicznych, ale również przedstawiciele spółek, którzy dopuścili się działania na szkodę akcjonariuszy” – powiedział.

Dodał, że w ocenie NIK materiał dowodowy zgromadzony w toku postepowania kontrolnego jednoznacznie wskazuje o zaistnieniu mechanizmów korupcjogennych.

Pawelczyk zaznaczył że “jeśli chodzi o penalizację czynów, to oczywiście jest to art. 231 Kk, ale te działania będą pozostawały oczywiście w zbiegu z innymi artykułami”

Art. 231 Kk mówi, że funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Czytaj także: Premier: wniosek o Trybunał Stanu dla prezesa NBP Adama Glapińskiego jest gotowy

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy