Reklama

Kraj

MRiPS: szacowana stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 5,0 proc.

Karolina Kropiwiec / PAP
Dodano: 04.08.2023
Fot. PAP/Albert Zawada
Fot. PAP/Albert Zawada
Share
Udostępnij

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w lipcu 5,0 proc., tyle samo, co przed miesiącem – wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Najlepszy wynik odnotowano w województwie wielkopolskim (2,9 proc).

Jak poinformował w piątek PAP resort rodziny, szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu lipca 2023 r. wyniosła 5 proc. Wskaźnik ten nie zmienił się w porównaniu do poprzedniego miesiąca, a w zestawieniu z końcem lipca 2022 r. był niższy o 0,2 pkt proc. Najlepszy wynik odnotowano w województwie wielkopolskim (2,9 proc.).

Według danych MRiPS w końcu lipca br. w urzędach pracy zarejestrowanych było 782,4 tys. bezrobotnych. W porównaniu do poprzedniego miesiąca liczba bezrobotnych w lipcu br. spadła o 1,2 tys. osób, czyli o 0,1 proc. Dla porównania w rejestrach bezrobotnych w końcu lipca br. było o 27,9 tys. mniej bezrobotnych niż w końcu lipca 2022 r.

Resort podkreśla, że również Eurostat potwierdza dobrą sytuację na rynku pracy w Polsce. Stopa bezrobocia w Polsce według Eurostatu wyniosła w czerwcu 2,7 proc. Tym samym zajęliśmy drugie miejsce w Unii Europejskiej pod względem poziomu bezrobocia – ex-aequo z Czechami. Lepszą sytuację odnotowano tylko na Malcie 2,6 proc.). Unijna średnia wyniosła w czerwcu br. 5,9 proc., a w strefie euro – 6,4 proc.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy