Reklama

Kraj

MRiPS: stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w listopadzie 5 proc.

Karolina Kropiwiec, Iga Leszczyńska, Katarzyna Herbut / PAP
Dodano: 06.12.2023
Fot. PAP/Albert Zawada
Fot. PAP/Albert Zawada
Share
Udostępnij

5 proc. wyniosła stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu listopada 2023 r. – wynika ze wstępnych szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Wskaźnik ten utrzymuje się na tym samym poziomie od lipca br. – podkreśliła minister rodziny i polityki społecznej Dorota Bojemska.

Jak poinformował w środę resort, według wstępnych danych w końcu listopada 2023 roku w urzędach pracy zarejestrowanych było 774,8 tys. bezrobotnych. To o 25,4 tys. mniej niż w końcu listopada 2022 r.

“Jak wynika z naszych szacunków, stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w końcu listopada br. 5 proc. Wskaźnik ten utrzymał na tym samym poziomie od lipca br., a w zestawieniu z końcem listopada 2022 r. był niższy o 0,1 pkt proc.” – przekazała PAP minister Bojemska.

Jak podkreśliła, w porównaniu do stanu z końca lutego 2020 roku, czyli tuż przed wybuchem pandemii COVID-19, liczba bezrobotnych w końcu listopada br. spadła o 145,1 tys. osób, a stopa bezrobocia rejestrowanego o 0,5 pkt proc.

Według danych opublikowanych na początku grudnia 2023 r. stopa bezrobocia w Polsce (liczona wg definicji przyjętej przez Eurostat) wyniosła w październiku br. 2,8 proc. wobec 6 proc. w Unii Europejskiej i 6,5 proc. w strefie EURO.

Resort przekazał, że Polska po raz kolejny zajęła drugie miejsce pod względem najniższej stopy bezrobocia w UE. Na pierwszym miejscu (2,5 proc.) znalazła się Malta.

“Wszystko to świadczy o skuteczności działań państwa w czasach kryzysów – najpierw pandemii COVID-19, a następnie wojny w Ukrainie” – wskazała minister Bojemska.

“Ulgi, dodatki, ochrona miejsc pracy i szereg innych działań osłonowych przyniosły efekty w postaci rekordowo niskiego bezrobocia, stabilnej i bezpiecznej sytuacji na rynku pracy w Polsce. A bezpieczeństwo pracowników to bezpieczeństwo polskich rodzin – podsumowała.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy