Reklama

Kraj

Likwidacja abonamentu, reforma KRRiT, zniesienie RMN – założenia ustawy medialnej

Maciej Replewicz / PAP
Dodano: 24.06.2024
Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Łódź, 20.01.2021. Zdjęcie ilustracyjne. Pilot do telewizora. (gm/dw) PAP/Grzegorz Michałowski
Fot. PAP/Grzegorz Michałowski Łódź, 20.01.2021. Zdjęcie ilustracyjne. Pilot do telewizora. (gm/dw) PAP/Grzegorz Michałowski
Share
Udostępnij

Likwidacja abonamentu, reforma KRRiT, nowy sposób powoływania władz mediów publicznych i likwidacja Rady Mediów Narodowych – to główne proponowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego założenia nowej ustawy medialnej. 24 czerwca rozpoczynają się konsultacje społeczne – poinformował resort.

“Dotychczasowy system finansowania nie gwarantuje stabilności mediów. Proponujemy likwidację abonamentu na rzecz finansowania mediów publicznych z budżetu państwa. Nie oznacza to jednak wprowadzenia dodatkowego opodatkowania. Założenia opierają się na przyznaniu gwarancji środków na realizację misji publicznej w wysokości co najmniej 0,09 proc. PKB rocznie” – poinformował resort.

“Proponujemy zagwarantowania większej niezależności KRRiT i przywrócenie jej 9-osobowego składu tj. 4 członków powoływanych przez Sejm, 2 – przez Senat i 3 – przez Prezydenta. Dodatkowym elementem jest mechanizm rotacyjności składu. Przy zachowaniu 6-letniej kadencji każdego członka KRRiT – co 2 lata powinna następować wymiana jednej trzeciej członków” – podał MKiDN.

Resort proponuje też wprowadzenie zasady powoływania rad nadzorczych mediów publicznych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego. “Istotnym elementem, jest także wprowadzenie dwuetapowego konkursu na członków zarządów spółek mediów publicznych. Wyboru najlepszego kandydata dokonywałaby KRRiT” – wskazało ministerstwo.

Ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Hanna Wróblewska podkreśliła, że “media publiczne dotyczą każdego z nas”.

“To nie tylko telewizja, ale też radio i prasa, które wpływają na kształtowanie opinii publicznej. To jeden z filarów demokracji, dlatego tak ważne jest stworzenie klarownych zasad funkcjonowania i zabezpieczenie niezależności mediów. Zależy nam na przygotowaniu ustawy w jak najbardziej demokratyczny sposób, dlatego też podjęliśmy decyzję o szerokich konsultacjach założeń, do których każdy będzie mógł się odnieść” – powiedziała ministra cytowana w komunikacie resortu.

MKiDN pokreśliło, że media publiczne powinny gwarantować dostęp do rzetelnych informacji, a ich misja koncentrować się na kształtowaniu postaw obywatelskich i upowszechnianiu szeroko pojętej kultury.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy