Reklama

Kraj

Kard. Semeraro o beatyfikacji ks. Rapacza: jest znakiem pocieszenia w czasach wojny

Beata Kołodziej / PAP
Dodano: 15.06.2024
Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Kraków, 15.06.2024. Prefekt wchodzącej w skład kurii rzymskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro (C) podczas uroczystości beatyfikacji ks. Michała Rapacza w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach, 15 bm. Ks. Michał Rapacz został zamordowany w 1946 r. przez komunistyczną bojówkę w Płokach w pow. chrzanowskim. (jm) PAP/Łukasz Gągulski
Fot. PAP/Łukasz Gągulski Kraków, 15.06.2024. Prefekt wchodzącej w skład kurii rzymskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro (C) podczas uroczystości beatyfikacji ks. Michała Rapacza w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach, 15 bm. Ks. Michał Rapacz został zamordowany w 1946 r. przez komunistyczną bojówkę w Płokach w pow. chrzanowskim. (jm) PAP/Łukasz Gągulski
Share
Udostępnij

Beatyfikacja ks. Michała Rapacza jest „znakiem pocieszenia od Boga w czasach naznaczonych ranami zadanymi przez przemoc i wojnę toczącą się w wielu częściach świata, a nawet niedaleko stąd” – ocenił kard. Marcello Semeraro w homilii wygłoszonej w sobotę w krakowskich Łagiewnikach.

W bazylice Bożego Miłosierdzia odbyła się beatyfikacja ks. Michała Rapacza. Kościół katolicki wyniósł go na ołtarze jako męczennika czasów komunizmu. Duchowny ten został rozstrzelany przez bojówkarzy w 1946 r. w Płokach w Małopolsce.

„Jego dzisiejsza beatyfikacja jest znakiem pocieszenia od Boga, w czasach naznaczonych ranami zadanymi przez przemoc i wojnę toczącą się w wielu częściach świata, a nawet niedaleko stąd” – powiedział kard. Marcello Semeraro, prefekt wchodzącej w skład kurii rzymskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Semeraro, który w imieniu papieża Franciszka przewodniczy mszy św. z obrzędem beatyfikacji, szczególne pozdrowienie skierował do młodych. Satwiając im za wzór ks. Rapacza zachęcił, aby „całym sobą przyjęli Ewangelię Jezusa”, tak jak to uczynił nowy błogosławiony.

Kardynał podkreślił, że w ks. Rapaczu, który stracił życie mając ponad 40 lat, „dojrzała największa mądrość: umiejętność rozeznawania, komu oddać całego siebie”.

„Oby tak było i z wami. Hojna odpowiedź na powołanie chrześcijańskie jest zawsze odpowiedzią na wezwanie do świętości, które Bóg kieruje do każdego mężczyzny i każdej kobiety na świecie” – zwrócił się Semeraro do młodzieży.

Mówiąc o Eucharystii zauważył, że dla proboszcza z Płok była ona fundamentem życia. „Szerzenie miłości do Chrystusa obecnego w konsekrowanym Chlebie było dla niego jedynym skutecznym lekarstwem na ateizm, materializm i wszystkie te światopoglądy, które zagrażają godności człowieka” – stwierdził rzymski kardynał, który określił też Eucharystię „przystanią każdego ludzkiego niepokoju”.

Ks. Rapacz po usłyszeniu ostrzeżenia o tym, że komuniści wydali na niego „wyrok śmierci” i sugestii, aby opuścił parafię, odpowiedział: „Jestem gotów oddać życie za moje owce”. Kard. Semeraro nawiązując do tych słów zaznaczył, że miłość do bliźnich, „miłość pasterza dusz” nie pozwalała ks. Rapaczowi być obojętnym wobec przemocy, nienawiści, i dzięki takiej miłości trwał zdecydowanie przy swoim postanowieniu, czyli pozostał z parafianami.

Jak mówił kardynał, ks. Michał Rapacz z mszy św. i adoracji Najświętszego Sakramentu „czerpał wewnętrzną siłę i energię, zdolną przemieniać życie i świat, codzienność i historię”. Dodał, że kapłan każdego wieczoru szedł do kościoła, stawał przed tabernakulum, kładł się na ziemi krzyżem i modlił się po kolei za rodziny mieszkające w parafii.

Semeraro zwrócił się również bezpośrednio do kapłanów, przypominając, że u źródeł ich posługi leży odpowiedź „tak” na powołanie, które otrzymali. Kardynał przywołał też słowa Karola Wojtyły o tym, że powołanie jest tajemnicą, darem, który przerasta człowieka.

„Nasz nowy błogosławiony zachęca nas do wiary w moc Eucharystii, jedynej, dzięki której każdy z nas może stawać się z każdym dniem coraz bardziej takim jakim on był pasterzem według Serca Chrystusa, wiernym i szlachetnym świadkiem Ewangelii aż do ofiary z własnego życia, jak słyszeliśmy w liście apostolskim papieża Franciszka, na mocy którego ksiądz Rapacz został wyniesiony do chwały ołtarzy” – przekonywał w homilii prefekt rzymskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Semeraro dzień beatyfikacji ks. Rapacza określił dniem „pokrzepienia i nadziei” dla Polski. Przywołał słowa papieża Franciszka o tym, że najbardziej przekonujące świadectwo nadziei dają męczennicy, którzy dla wiary wyrzekli się życia.

Kardynał w homilii zwrócił też m.in. uwagę na miejsce uroczystości – sanktuarium Bożego Miłosierdzia, poświęcone w 2002 r. przez Jana Pawła II. „To z tego miejsca orędzie św. Faustyny Kowalskiej, apostołki Bożego miłosierdzia, promieniuje nadzieją i pocieszeniem na cały naród polski i cały świat” – zauważył hierarcha.

W uroczystościach beatyfikacyjnych w Łagiewnikach uczestniczą tysiące wiernych. Wśród gości są przedstawiciele regionalnych władz, parlamentarzyści. Pracownik Kancelarii Prezydenta RP ma odczytać list od Andrzeja Dudy. Nad bezpieczeństwem na terenie bazyliki czuwają harcerze, straż miejska i pożarna, policja. Patrole pełni również Maltańska Służba Medyczna.

Archidiecezja krakowska rozpoczęła proces beatyfikacji ks. Rapacza w 1992 r. Dekret w sprawie włączenia męczennika do grona błogosławionych Kościoła katolickiego papież Franciszek zatwierdził 24 stycznia 2024 r.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy