Reklama

Kraj

Brytyjski historyk Roger Moorhouse: Powstanie Warszawskie spowolniło i przekierowało sowiecki marsz na Zachód

Bartłomiej Niedziński / PAP
Dodano: 01.08.2023
Fot. PAP/Reprodukcja
Fot. PAP/Reprodukcja
Share
Udostępnij

Powstanie Warszawskie zatrzymało na kilkanaście tygodni sowiecki marsz na zachód. Stalin wykorzystał ten czas na zabezpieczenie zdobyczy na Bałkanach, co też było jego celem – uważa brytyjski historyk Roger Moorhouse.

We wtorek mija 79 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego, które było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.

Jednym z głównych powodów jego porażki był brak wsparcia z zewnątrz, zwłaszcza ze strony Armii Czerwonej, która na rozkaz Stalina stanęła na linii Wisły, zatem toczące się walki na kilkanaście tygodniu zatrzymały marsz w kierunku Niemiec.

Zwolennicy tezy o słuszności Powstania wskazują, że gdyby nie wybuchło, Armia Czerwona mogłaby szybciej iść na zachód i zająć więcej terytoriów niż faktycznie to miało miejsce.

“Myślę, że taka ocena jest zasadniczo słuszna. Czas, który Armia Czerwona spędziła nieruchomo nad Wisłą, został wykorzystany do skierowania wojsk na południe w celu oczyszczenia Półwyspu Bałkańskiego” – powiedział PAP Moorhouse.

Jak wyjaśnił historyk, w planach Stalina w 1944-45 r. były dwa strategiczne cele – jednym było zajęcie tak dużego obszaru Niemiec, jak to tylko możliwe, a drugim zabezpieczenie sowieckich zdobyczy na Bałkanach – w Bułgarii, Rumunii, Jugosławii – i zapewnienie, że znajdą się one w jego strefie wpływów.

“Nie można mówić, że jeden z tych celów był ważniejszy od drugiego, bo Stalin starał się je równolegle prowadzić. Zatrzymanie się na Wiśle umożliwiło realizację drugiego celu” – przekonuje Moorhouse.

Roger Moorhouse to brytyjski historyk i pisarz specjalizujący się w historii II wojny światowej. Jest autorem lub współautorem kilkunastu książek na ten temat.

Najważniejsze z nich to “Pakt diabłów. Sojusz Hitlera i Stalina” o współpracy niemiecko-sowieckiej w latach 1939-1941, “Stolica Hitlera. Życie i śmierć w wojennym Berlinie” oraz “Polska 1939. Pierwsi przeciwko Hitlerowi” o polskiej wojnie obronnej.

W 2020 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP za wkład w rozpowszechnianie wiedzy o polskiej historii w Wielkiej Brytanii.

W przyszłym tygodniu w Wielkiej Brytanii ukaże się jego najnowsza książka “The Forgers: The Forgotten Story of the Holocaust’s Most Audacious Rescue Operation” (“Fałszerze: Zapomniana historia najbardziej śmiałej operacji ratunkowej Holokaustu”).

Opowiada ona historię Grupy Ładosia, polskich dyplomatów z poselstwa w Szwajcarii, którzy w czasie II wojny światowej zorganizowali szeroko zakrojoną akcję wystawiania Żydom fałszywych paszportów krajów Ameryki Łacińskiej, co dawało im szansę na przeżycie Holokaustu.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy