Reklama

Kraj

Adamczyk: opuszczam budynek TAI, ale walka trwa i poprowadzi nas do zwycięstwa

Katarzyna Krzykowska / PAP
Dodano: 13.01.2024
Fot. PAP/Piotr Nowak
Fot. PAP/Piotr Nowak
Share
Udostępnij

Opuszczam dziś – po trzech tygodniach – budynek Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, zaznaczając jednocześnie, że ta walka trwa i ta walka poprowadzi nas do zwycięstwa – powiedział w sobotę były szef TAI Michał Adamczyk.

Adamczyk, podczas konferencji prasowej przed budynkiem TAI podziękował widzom “legalnej, prawdziwej i wolnej Telewizji Polskiej” za “słowa wsparcia, które płynęły do nich przez trzy tygodnie i nadal płyną”.

“20 grudnia ubiegłego roku siłą i przemocą, bezprawiem i podstępem, wypędzono legalne władze TVP, wypędzono wielu dziennikarzy, wielu pracowników i współpracowników. Wyłączono legalny sygnał Telewizji Polskiej, podłączono sygnał uzurpatorów. Te metody, te działania przypominają te, które stosowane są na Białorusi” – ocenił.

Jak mówił, “ludzie pułkownika Sienkiewicza postanowili sparaliżować pracę w tym budynku, w siedzibie Telewizyjnej Agencji Informacyjnej”. “To tu przez wiele lat biło serce Telewizji Polskiej. Niestety przestało bić” – zaznaczył.

“Pętla bezprawia, spirala bezprawia z każdym dniem postępowała. Od kilku dni na teren TAI nie wpuszczani są już posłowie RP, którzy przeprowadzali tutaj interwencje poselskie, nie wpuszczani są także mecenasi, pełnomocnicy. Dlatego tu, z tego miejsca, chciałbym oświadczyć, że opuszczam dziś – po trzech tygodniach – budynek TAI, ale zaznaczając jednocześnie, że ta walka trwa i ta walka poprowadzi nas do zwycięstwa” – podkreślił.

Zdaniem Adamczyka to “trudny moment dla wolnych mediów, dla dziennikarzy”. “Ale chcę zapewnić, że walka o wolność i praworządność trwa. Dziś zaczęła się noc wolności słowa, ale kiedyś jeszcze zaświeci słońce” – powiedział.

19 grudnia Sejm podjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej, wzywającą Skarb Państwa do działań naprawczych. Dzień później resort kultury poinformował, że minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz, jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych, odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek.

Decyzja szefa MKiDN spotkała się z krytyką ze strony polityków PiS, którzy od czasu powołania nowych zarządów mediów publicznych przebywali m.in. w siedzibie TAI protestując przeciwko, jak oceniali, “bezprawnemu przejęciu” mediów przez nowy rząd.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy